Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 10 lipca 2020 r., imieniny Amelii, Filipa

Represje wobec Kościoła - książka

(Zam: 18.05.2020 r., godz. 08.43)

Wiele informacji dotyczących duchowieństwa, parafii z terenu Wyszkowa i dekanatu wyszkowskiego (do 1992 r. należał do diecezji płockiej) można znaleźć w książce „Władze państwowe wobec Kościoła Rzymskokatolickiego diecezji płockiej w latach 1945-1970” dra Mariusza Celmera.  • Źródło fot. Wydawnictwo Avalon
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Avalon w Krakowie we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Mariusz Celmer przedstawia w niej działania, mechanizmy i metody jakie zostały zastosowane przez władze komunistyczne.  
Wydawca tak przedstawia publikację „Prezentowana książka przedstawia działania, jakie w latach 1945-1970 prowadziły organy władz państwowych wobec Kościoła rzymskokatolickiego na terenie diecezji płockiej. Działania te miały zarówno charakter jawny oraz ukryty (tajny, operacyjny) prowadzony przez komunistyczny aparat represji. Działania aparatu państwowego odnosiły się do wszelkich płaszczyzn i dziedzin funkcjonowania Kościoła: duszpasterskiej, misyjnej, organizacyjnej, katechetycznej, dydaktycznej, charytatywnej, opiekuńczej, budownictwa sakralnego itp. Książka przedstawia mechanizmy i metody walki z Kościołem jakie zostały zastosowane przez władze komunistyczne. Władze komunistyczne w latach 1945-1970 prowadziły politykę wyznaniową wobec Kościoła rzymskokatolickiego na obszarze diecezji płockiej, która polegała na ograniczaniu i eliminowaniu jego wpływu na wiernych. Różnymi metodami starano się osłabić pozycję Kościoła katolickiego i jego rolę w przestrzeni publicznej. Wobec duchowieństwa oraz wiernych zastosowano różnego rodzaju formy represji, szykan i dyskryminacji. Z analizy materiałów źródłowych, wykorzystanych w książce wynika, iż działania władz PRL wobec Kościoła katolickiego na terenie diecezji płockiej stanowiły odzwierciedlenie analogicznych działań prowadzonych przez władze państwowe wobec Kościoła w innych regionach Polski (diecezjach, województwach). Książka stanowi niezwykle cenny wkład i wypełnia lukę w historiografii najnowszych dziejów Kościoła katolickiego w Polsce.”.
Mariusz Celmer (ur. w 1977 w Makowie Mazowieckim) – dr nauk humanistycznych, historyk. Absolwent Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Makowie Mazowieckim. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii Polski w XX wieku, takich kwestii jak: dzieje komunistycznego aparatu represji, historia Kościoła katolickiego, dzieje Mazowsza. Autor kilkunastu artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych, m.in. w „Notatkach Płockich”, „Roczniku Towarzystwa Naukowego Płockiego”, „Studiach Mazowieckich”, „Zeszytach Historycznych WiN-u”.
Książka dostępna na stronie wydawnictwa: https://wydawnictwoavalon.pl/produkt/wladze-panstwowe-wobec-kosciola-rzymskokatolickiego-diecezji-plockiej-w-latach-1945-1970.
J.P.

Komentarze

ola
Dodane przez Szumowski w obięciach diabła idzie do piekła, w dniu 18.05.2020 r., godz. 10.40
Ciągle wierzę w PiS i CBA. Banasie ścigano za byle co, bzdurki wręcz. Kuchcińskiego wywalono za nic.Ewidentne draństwa Szumowskiego i wałki z bratem oraz znajomkami mają mu ujść płazem? Liczę na służby..
Maseczki kupilibyśmy nawet od diabła - Szumowski
Dodane przez Boże!, w dniu 18.05.2020 r., godz. 10.43
A to feler westchnął Diabeł, który nie wpadł na to, żeby ze znajomkiem zrobić wałek z lewymi maseczkami…
Skandal
Dodane przez Belzebub Szumowski, w dniu 18.05.2020 r., godz. 10.53
Czy jest pan satanistą? Czy nosiłby pan minister z Bożej łaski maseczki od diabła? Rozumiem, że i szczepionki kupilibyście od samego diabła Gatesa. Skandal, niech cię piekło pajacu pochłonie!
ola
Dodane przez Maseczki kupilibyśmy nawet od diabła - mowa Szumowskiego. Katolika?, w dniu 18.05.2020 r., godz. 11.03
Jak to ładnie brzmi w ustach podobno katolika i szczególnie dziś w 100 lecie urodzin Jana Pawła II. Już rozumiem dlaczego tak zawzięcie pozamykali przed wiernymi Bogu kościoły. A Pan prawicowy katolik, też z PiS Sobczak, której służy bestii? 666
Dodane przez Anonim, w dniu 18.05.2020 r., godz. 11.19
ola a co z CBA w Wyszkowie ? Dlaczego chcą, żeby skargę nie rozpatrywać na sesji miejskiej ? Co tam jest w tej sprawie, może pomożemy agencji. ola zabierz ten baner MKB, bo już jej nie ma w wyborach, czas teraz na jej zmiennika.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 18.05.2020 r., godz. 12.09
Prezes zapowiadał rok temu że będzie wypalał gorącym żelazem wszelkie przypadki kumoterstwa w partii i rządzie. Co teraz ?
imie twoje 666
Dodane przez ola, w dniu 18.05.2020 r., godz. 12.21
Minister zdrowia Łukasz Szumowski (48 l.) pytany o swoją żonę Annę, odpowiadał zawsze, że jest lekarką i ma skromne zarobki. Opinii publicznej nie zdradził, że małżonka jest także inwestorką. Anna Szumowska (48 l.) ma w swoim portfelu inwestycyjnym udziały warte wiele milionów złotych. Jest także – pośrednio – jednym ze współwłaścicieli OncoArendi, czyli biotechnologicznego giganta, który w ostatnich latach sprawnie pozyskuje publiczne pieniądze na badania. cdn.
Ola sprawdzaj ty swoje fake newsy.
Dodane przez do oli, w dniu 18.05.2020 r., godz. 12.38
Min. Szumowski nie należy do PiS ani innej partii. Jest uczciwym ministrem rządu zjednoczonej prawicy, jak każdy lekarz w służbie publicznej.
Dodane przez Anonim, w dniu 18.05.2020 r., godz. 14.47
hahahaha, 666 to jego imię. Zrobił geszeft na maseczkach z bratem, a żona w czasie jego ministrowania wyłudziła kilkadziesiąt mln złotych dotacji na biomedyczne badania. Zerowe efekty badań, bez rozliczenia. PiS w ogóle składa się z samych uczciwych hahaha.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 18.05.2020 r., godz. 17.20
PiS się składa z kryształowych postaci
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 18.05.2020 r., godz. 19.26
Nie dziwię się, że pod notatką o ważnej książce odnoszącej się do komunistycznych zbrodni i represji w stosunku do naszego kościoła komuszki od razu wrzucają różne fejki, żeby odwrócić uwagę. Jakby to mogło być inaczej ? Notatka spokojna, rzeczowa. Tego boją się najbardziej. Wyszkowianie nie powinni tego czytać !!!! Trzeba to przymaskować, zasypać natychmiast jakimkolwiek bełkotem. Oczywiście opłacany troll, ola w pierwszym szeregu. Pani olu, dużo pani płacą ? Czy to może zapłata w postaci stanowiska w wydziale promocji ? Jeżeli tak to którego to urzędu ? A może w jakiejś spółeczce ? I jeszcze jedno …. jakich pseudonimów jeszcze pani używa ? Bardzo prosimy o garść informacji.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 18.05.2020 r., godz. 19.41
Spora część katolików żyje do dziś w nieświadomości skali komunistycznych zbrodni w stosunku do naszego kościoła. Czas to zmienić. Dlatego publikacja ta jest cenną inicjatywą. Temat jest bardzo zaniedbany. Działania departamentu IV MSW, odpowiedzialnego za represje w stosunku do kościoła i wiernych to jedna z najbardziej zbrodniczych kart PRLu. Do dziś są mało znane. Dlaczego ? Ponieważ III RP to komuna bis i chociaż po 1989 roku badania tych spraw są już możliwe i są prowadzone to ich wynik jest mało obecny w przestrzeni publicznej. Przyczyna jest prosta. Media są w dużej części nadal, do dziś opanowane przez komunę ( Gazety Wyborcze w różnych odmianach, TVNy, Onety i TOKFMy). Nasz kościół jest więc do dziś poddawany brutalnej agresji medialnej, nie mniejszej niż w czasach rządów Jaruzelskiego, Kiszczaka i Urbana, a komunistyczne zbrodnie nadal są ukrywane i nie zostały rozliczone. Najbardziej dobitnym przykładem są morderstwa księży: Jerzego Popiełuszko, Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca i Sylwestra Zycha. Trzech ostatnich księży-męczenników zamordowała komunistyczna Służba Bezpieczeństwa w roku 1989. Ich sprawcy są do dziś bezkarni i być może uczestniczą w życiu publicznym, robiąc za demokratów.
Odezwały się ,,OSTRE CIENIE MGŁY''
Dodane przez Leonidas, w dniu 19.05.2020 r., godz. 00.33
Te wasze niby demokratyczne,sprawiedliwe niezawisłe i nikomu oprócz kliki nie podległe sądy,które przez dziesięciolecia niszczyły porządnych ludzi.Resortowe dzieci,miernoty,czerwone gobliny,których dziadkowie i ojcowie krowy wypasali,żeby im lepiej się żyło,to sprzedawali i sprzedają dalej Polską rację stanu.Kuchciński oraz Zaradkiewicz to chociaż mają honor i podali się do dymisji,czego nie można powiedzieć o gersdorf i rzeplińskim,okupowali do samego końca,postąpili zgodnie z zasadą ,,pluj im w twarz a oni powiedzą że deszcz pada''.grocki,,człowiek koperta'',bardzo przyzwoity marszałek senatu,którego staruszek był funkcjonariuszem urzędu bezpieczeństwa w stalinowskich czasach.Również w samorządach,też pełno nalazło czerwonych goblinów,brak dekomunizacji mści się okrutnie zatruwając życie waszymi,,OSTRYMI CIENIAMI MGŁY''(już nawet do Talmudu sięgacie) że niby prowadzicie walkę z szatanem,prawda jest taka że prowadzicie walkę o wasze miejsca przy korycie, trzaskowski już straszy represjami,co to on nie zrobi.Nigdy nie zapomnę,jak wpadł na genialny pomysł w ramach projektu dofinansowanego przez unię europejską,wprowadzenia hodowli kóz na wyspach usytuowanych na Wiśle.Kilka miesięcy po tym,kozy trzaskowskiego zaczeły masowo padać,(serwis video znajduje się na youtube).
Dodane przez CBA, w dniu 19.05.2020 r., godz. 07.21
panie Głowacki, trzeba dziś panu zapłacić, żeby się pan zajął sprawą CBA? Unikasz tematu, a mógłbyś wyręczyć wystraszonych chłopców z Masz Wybór, odznaczony przez swojego prezydenta bojowniku o wolność i demokrację.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 19.05.2020 r., godz. 11.29
czy kler już wyuczył swoich co i jak robić z szatanem w gaciach?
Dodane przez pluć ci Głowacki w oczy, to powiesz, że..., w dniu 19.05.2020 r., godz. 14.54
1) Zakup nic nie wartych maseczek za gruby szmal od znajomego instruktora narciarskiego, maseczki-ochronne-niespelniajace-norm-jak-doszlo-do-ich-zakupu-przez-ministerstwo-zdrowia-4586437 2) Tysiąc krotny wzrost majątku rodzinnego od czasu gdy Szumiński trafił do rządu, wydarzenia/polityka/panstwowe-miliony-dla-firmy-marcina-szumowskiego-brata-ministra-zdrowia-lukasza 3) Klinika kardiologiczna z piramidka finansową w tle. szumowski-i-tworca-piramidy/
to nie są fakenewsy
Dodane przez do płotkowego wzorcowego pisobywatela, w dniu 19.05.2020 r., godz. 15.24
Szumowski w spółce brata przepisał udziały na żonę. Resort przekazał 74 mln dotacji. Wartość spółki wzrosła 1000 razy. Łza się w oku kręci na wspomnienie zegarka Nowaka. To nie tyle inne standardy…
Dodane przez Maciek, w dniu 19.05.2020 r., godz. 17.09
Panie Marku Głowacki trochę dziwnie się czyta Pana wpis w którym pyta się Pan o zapłatę w postaci stanowiska nie wyjaśniając "cudownego" etatu dla pańskiego syna, a i proponuję trochę mniej jadu.
zabawa w chowanego
Dodane przez Anonim, w dniu 19.05.2020 r., godz. 17.40
Czy mówienie przez ofiary o pedofilii księży to również atak na kościół? Dziś już doskonale wiadomo kto tym wszystkim kierował, kto ukrywał i dawał zielone światło pedofilom z całego świata, nie tylko z Polski. Tego człowieka nazywają dziś w Polsce - świętym.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 19.05.2020 r., godz. 19.34
Od jakiegoś czasu wychodzą na jaw nowe informacje, dotyczące prawdopodobnego zamordowania w Niemczech, w latach 80tych ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu odnowy kościoła Światło – Życie. Blisko niego SB zamontowała małżeństwo agentów, którzy potem, po śmierci ks. Blachnickiego byli ewakuowani kanałami wywiadowczymi przez Jugosławię do PRLu. Była SBecka agentka Jolanta Gontarczyk ps „Panna” ze śmiercionośnego duetu pojawiła się w ostatnich latach pod innym nazwiskiem (Jolanta Lange) jako działaczka ruchu LGBT na paradach równości. Walczy z dyskryminacją. Można znaleźć w internecie jej zdjęcie z …. Rafałem Trzaskowskim na warszawskich Dniach Różnorodności. Jak to wszystko ładnie się uzupełnia.
Dodane przez Anonim, w dniu 19.05.2020 r., godz. 21.00
Czekamy na film o pedofilii w świecie celebrytów, ogólnie show buisnesie
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 20.05.2020 r., godz. 17.37
Bardzo, bardzo jestem ciekaw tej książki. Brakuje takiej pozycji na lokalnym rynku wydawnictw o charakterze regionalnym. Jak się z nią tylko zapoznam to z pewnością podzielę się uwagami z czytelnikami Wyszkowiaka.
Do Oli
Dodane przez Leonidas, w dniu 21.05.2020 r., godz. 20.35
Pani Olu,mam dla Pani naprawdę dużo sympatii,odnośnie ostatniego wpisu użyję Pani oręża cytuję,,uderz w stół,a POKO zaraz się odezwie''.Zadała Pani pytanie,,czy kler już wyuczył swoich co i jak robić z szatanem w gaciach?'',wydaje mi się że nie wyuczył,w takim razie było by znakomicie,aby Pani jako instruktorka,podjęła się tego wyzwania,mianowicie widzę Panią w roli posługaczki,na plebanii u księdza (tu pozostawiam wolny wybór),czy to będzie proboszcz stary,czy też młody wikary.Sądzę że da Pani radę,wyuczyć przedstawicieli stanu duchownego w jaki sposób skutecznie walczyć z szatanem po gaciach.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl