Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 lipca 2020 r., imieniny Jana, Weroniki

Plaga pożarów traw

(Zam: 07.04.2020 r., godz. 19.37)

Niestety, jak co roku wiosną strażacy mają pełne ręce roboty w związku koniecznością gaszenia pożarów traw. Od 20 marca do 6 kwietnia w powiecie wyszkowskim zanotowali 40 tego typu interwencji.Jak podaje wyszkowska Państwowa Straż Pożarna, w większości przypadków za powstanie pożarów odpowiedzialni są ludzie celowo wypalający trawy. Wciąż panuje wśród nich przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni glebę, spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. W rzeczywistości ten proceder to źródło zagrożenia zarówno dla środowiska naturalnego, jak również dla zdrowia i mienia. Niejednokrotnie błahy pożar nieużytków może gwałtownie rozprzestrzenić się na tereny zamieszkałe lub obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany.
„Bądźmy świadomi również tego, że pożary traw angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. Strażacy prowadzący działania gaśnicze na łąkach i nieużytkach w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardziej potrzebni” -apeluje komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.
Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje też zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. W czasie takich pożarów niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Giną także zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazów (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaków (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
J.P.


Komentarze

ola
Dodane przez Anonim, w dniu 09.04.2020 r., godz. 10.57
prognozy opadów na kwiecień: zero - pandemia+ssusza =nieszczęścia chodzą parami, ale u nas jeszcze pisi....
ola to do ciebie
Dodane przez Anonim, w dniu 09.04.2020 r., godz. 11.51
Posłuchaj "gender" osobniku- PiS to jedyna formacja polityczna w Polsce , która zajmuje się potrzebami narodu polskiego, a nie "europejskiego" ludu. Gdyby rządzili ludzie typu Kidacka - Błońska , Kopacz, Budka itd zagłada życia społecznego , gospodarczego byłaby w tych czasach murowana.Zamilcz więc i zajmij się np myciem okien , a nie analizami politycznymi.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 09.04.2020 r., godz. 20.31
jeżeli o mnie chodzi, to jakoś taki wpis, jak wyżej nie wywołuje we mnie ani strachu, ani podporządkowania się "zaleceniom", a raczej coś między wstrętem, obrzydzeniem a zdumieniem nad "mądrością" jej autora
Do oli
Dodane przez Leonidas, w dniu 11.04.2020 r., godz. 18.30
Jak stoisz,to usziądż i czytaj dobrze,powiadasz że nieszczęścia chodzą parami,w takim momencie myślę o platformie łobywatelskiej której nazwa została zmieniona na koalicję łobywatelską(poko) i powstała nowa koalicja ale ze starymi złodziejami u steru.Jakież to wielkie szczęście że schetyna namaścił kichawę-końską na kandydującą do urzędu prezydenta(posiada szczery uśmiech,suszący pięknie zęby).Stylistyka i formułowanie zdań na poziomie platformy,merytorycznie oraz logicznie dno i 10 metrów mułu,wyciąganie wniosków zero.Dodał bym jeszcze największą plagę siejącą zamęt i spustoszenie w postaci postkomuny i reszty lewactwa tych karaluchów.Postkomuna której kończy się koryto i ciepłe posadki resortowych dzieci.
Dodane przez Anonim, w dniu 13.04.2020 r., godz. 14.52
Lonidosie nie patyczkujesz się z mędrcami po marksistowskich szkołach.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl