Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 12 lipca 2020 r., imieniny Jana, Weroniki

Przedszkole i szkoły bez uczniów

(Zam: 17.03.2020 r., godz. 12.26)

Radni podjęli uchwały o zamiarze likwidacji Punktu Przedszkolnego w Kicinach, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zabrodziu. W tych formalnie istniejących placówkach nie odbywają się zajęcia.

Zajęcia od dłuższego czasu nie odbywają się w Kicinach – dzieci uczęszczają do placówki w Adelinie.
- Nie ma powodu, by w statystykach informacji oświatowych miałby istnieć taki punkt przedszkolny – stwierdziła sekretarz gminy.
Projekt uchwały gmina skierowała do organizacji związkowych. Związek Nauczycielstwa Polskiego przesłał negatywną opinię wyrażając przekonanie, że głównym motywem działań gminy jest chęć poczynienia oszczędności.
- Nie wiemy, czy ZNP nie zapoznał się z uzasadnieniem do uchwały. Nie kierowaliśmy się względami oszczędnościowymi. Chcemy uregulować sprawę, która została przesądzona, bo od dwóch cyklów roku szkolnego nie odbywają się tam zajęcia – dodała sekretarz.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „Punkt Przedszkolny w Kicinach został utworzony na mocy uchwały Nr XIII/87/2011 Rady Gminy Zabrodzie z dnia 29 grudnia 2011 r. w związku z realizacją przez Gminę Zabrodzie projektu pn. „Jestem sobie przedszkolaczek” finansowanego ze środków UE w ramach POKL. Siedziba Punktu znajduje się w budynku wchodzącego w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Adelinie.
Z dniem 31 sierpnia 2020 r. proponuje się likwidację Punktu Przedszkolnego w Kicinach. Działalność tego Punktu od roku szkolnego 2017/2018 została zawieszona z uwagi na brak chętnych dzieci do uczęszczania do tej placówki. W Punkcie Przedszkolnym nie ma też zatrudnionych pracowników.
Likwidacja Punktu Przedszkolnego w Kicinach nie wpłynie jakość oferty edukacyjnej. Każdego roku zapewniamy objęcie wychowaniem przedszkolnym wszystkich chętnych zgłoszonych przy rekrutacji i w trakcie roku szkolnego. Aktualnie mamy wolne miejsca w przedszkolach w Adelinie i Zabrodziu”.
NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze pozytywnie zaopiniował projekt uchwały.
Radni podjęli też podobną uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji szkół. Chodzi o Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową.
- Do obu szkół nabór nie jest prowadzony. By uporządkować tę kwestię, prosimy o podjęcie uchwały – zabrała głos sekretarz.
Tej uchwale także towarzyszy uzasadnienie: „Gmina Zabrodzie była organem prowadzącym dla Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Zabrodziu zgodnie z Porozumieniem zawartym w dniu 15 sierpnia 2015 r. pomiędzy Powiatem Wyszkowskim a Gminą Zabrodzie. Rada Gminy Zabrodzie uchwałą z dnia 6 sierpnia 2015 r. do Zespołu Szkół włączyła Publiczne Gimnazjum w Zabrodziu. Następnie w dniu 16 lutego 2017 r. Rada Gminy Zabrodzie podjęła uchwałę o rozwiązaniu Zespołu Szkół. Publiczne Gimnazjum zakończyło działalność z dniem 31 sierpnia 2019 r.
Przedstawiony projekt uchwały stanowi zamiar likwidacji tych jednostek z końcem roku szkolnego 2019/2020, tj. z dniem 31 sierpnia 2020 r. Zamiar likwidacji szkoły podyktowany jest brakiem zainteresowania uczniów kształceniem w tych szkołach.
Od 1 września 2015 r. nie funkcjonuje Zasadnicza Szkoła Zawodowa.
Z dniem 31 sierpnia 2017 r. zakończono naukę w klasie IV Technikum. Do wymienionych szkół nie był prowadzony nabór, są to szkoły bez uczniów.
Uchwała została skonsultowana ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Wyszkowie oraz ze Związkiem Zawodowym NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.
Likwidacja niedziałających jednostek uporządkuje strukturę szkół w Gminie Zabrodzie, umożliwi dostosowanie się do wymogów reformy oświaty i zapewnienia odpowiednich warunków do zaspokojenia potrzeb edukacyjnych w zakresie szkół podstawowych”.
W tym przypadku opinie związków zawodowych są pozytywne.
J.P.

Komentarze

ola
Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2020 r., godz. 10.56
rok szkolny powinien być skończony po pierwszym semestrze, nauczyciele uczniów znają i z durnia nie będzie już geniusza - wszystkim dać promicję, zaliczyć egzaminy itp. i niech siedzą w domu - pilny uczeń zajęcie sobie znajdzie, a leń dostanie w przyszłości 500+
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2020 r., godz. 12.24
oczywiście promocję
Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2020 r., godz. 13.03
Matury też zaliczyć zaocznie?
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2020 r., godz. 13.36
też, jak będzie możliwe zrobić egzaminy na studia i to będzie najlepsza weryfikacja, przecież z tej nauki w tym semestrze i tak już nic nie będzie, bo albo dziecko chore, albo nauczyciel, albo sprzątaczka itd
Dodane przez Anonim, w dniu 19.03.2020 r., godz. 20.30
Tu jest inny poważniejszy problem. Gmina się wyludnia. Dzieje się tak od czasu kiedy zarządzają nią uzdolnieni miejscowi, głównie ukierunkowani na własną kieszeń i utrzymywanie stanu, który zastali. Oszukują mieszkańców przed wyborami, że niby coś zrobią i lepią tu kawałek drogi tam kawałek przedszkola itd. Nikt nie myśli o rozwoju a młodzi się powoli wyprowadzają. Nie myślą o rozwoju, bo nie mają pojęcia co robić. Dorwą się i biorą pensję a piękna i atrakcyjna okolica marnieje w oczach. Wstyd przyznać ale ostatnią dużą inwestycją gminy, która przyczyniała się do jej rozwoju była oczyszczalnia ścieków.
Dodane przez PI, w dniu 20.03.2020 r., godz. 09.40
Oj Anonim jak Ty pitolisz i pitolisz, aż przykro się Ciebie czyta
Dodane przez Anonim, w dniu 20.03.2020 r., godz. 10.22
Niestety anonim ma rację. Młodzi nie chcą zostać w Wyszkowie. Mówią że to dziura.
Dodane przez TOKSYCZNYM LUDZIOM MÓWIĘ NIE!, w dniu 20.03.2020 r., godz. 12.34
Anonim, sam się wyprowadz, skoro tak Ci źle... Jak najmniej marud wkoło :)
Dodane przez Anonim, w dniu 20.03.2020 r., godz. 17.34
Zobaczymy jak zostaniemy sami co nam powie Pan toksyczny obrońca ludzi żyjących z naszych pieniędzy a nie mających kompletnie nic do zaproponowania. I nie dziwne że się bronią, bo niestety nie mają się czym pochwalić. Też bym chciał brać kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Tylko mi by było wstyd. Popatrzcie na opuszczone walące się domy, zamykane szkoły i przedszkola. Gdzie są ci ludzie? Dla czego nowi nie przyszli na ich miejsce jak jest tak cudownie? Zrozum że im mniej ludzi tym mniej pieniędzy do wzięcia. Jak tak dalej będziemy wybierać zostaną same chaszcze.
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 20.03.2020 r., godz. 22.11
bardzo dobra decyzja o przedłużeniu uczniom kwarantanny domowej, ale w końcu będzie i tak ten semestr anulowany, jak pisałam wcześniej - dajcie ludziom żyć!
Wyszkow
Dodane przez Andrzej F Czerwinski, w dniu 21.03.2020 r., godz. 02.33
Mlodzi moga mowic, ze Wyszkow to dziura. Ale jest dobra droga do stolicy, wszystko jest tansze niz w Warszawie no i da sie na tej prowincji wyzyc za 10 000 zl. ( wg Małgorzaty Gersdorf bo w miescie za tyle nie da rady )
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 21.03.2020 r., godz. 08.06
za chwilę, w ramach stanu epidemii, pisi zajmą szkoły i inne tego typu budynki na miejsca kwaranranny lub kostnice i problem zostanie rozwiązany - może władze miadta zajmą się sprzątaniem, aseptyką miejsc publicznych i pomocą osobom samotnym, starszym a nie nauką w tym semestrze, bo to nie jest priorytet
Dodane przez Anonim, w dniu 21.03.2020 r., godz. 13.41
Nic się nikomu nie stanie jak rok dłużej pochodzi do szkoły. Też bym tak chciał. To najlepszy czas w życiu.
Dodane przez Anonim, w dniu 21.03.2020 r., godz. 14.45
Ten cały zament pokazuje nam że można załatwiać sprawy w urzędzie przez telefon i mail, dzieci uczą się zdalnie. Jak wrócimy do normalności to okaże się można zlikwidować połowę etatów w urzędzie i ze dwie, trzy szkoły 😉
ola
Dodane przez Anonim, w dniu 24.03.2020 r., godz. 10.36
chyba już jrst oczywiste, że nauki w tym semestrze nie będzie i trzeba się skupić na innych priorytetach

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl