Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 stycznia 2023 r., imieniny Jana, PrzybysławaUchwała nieważna

(Zam: 10.03.2020 r., godz. 15.14)

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie zakwestionowało uchwałę Rady Gminy w Brańszczyku w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty i jej wysokości za zagospodarowanie odpadami komunalnymi. Zarzuciło samorządowi, że nie ustalił ulgi za prowadzenie kompostowników.

Jak podkreśliło kolegium: „Rada Gminy Brańszczyk, ustalając metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki (podstawowe) tej opłaty, nie uwzględniła dyspozycji art. 6k ust. 4a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady, stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych. Przedmiotowa uchwała nie zawiera zatem regulacji dotyczących tego zwolnienia”.
Kolegium odniosło się również do fragmentu uchwały Rady Gminy dotyczącego śmieci niesegregowanych, w którym znalazł się zapis: „Ustala się podwyższoną miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w przypadku gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych w wysokości 2-krotności stawki podstawowej określonej w ust. 2”. Kolegium stwierdziło, że „cytowany zapis § 1 ust. 3 badanej uchwały nie wypełnia obowiązku nałożonego przez ustawodawcę w zakresie określenia przez organ stanowiący stawki opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Sformułowanie użyte – w kwestionowanej części badanej uchwały – reguluje sposób obliczenia stawki, a nie de facto jej wysokość wyrażoną kwotowo, co istotnie narusza przepisy art. 6k ust. 3 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”.
Kolegium stwierdziło nieważność uchwały, w której, przypomnijmy, radni ustalili miesięczną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny w wysokości:
- 69 zł od gospodarstwa domowego liczącego 5 osób i więcej,
- 57 zł od gospodarstwa domowego liczącego 3-4 osoby,
- 34 zł od gospodarstwa domowego liczącego 2 osoby,
- 25 zł od gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę.
W związku z decyzją kolegium wójt poinformował, że dotychczasowe, niższe stawki, będą obowiązywać także w marcu. Nowe stawki, uwzględniające ulgę za kompostowanie, rada ma uchwalić w marcu z mocą obowiązującą od kwietnia. Od kwietnia ma być też dostępny nowy wzór deklaracji.
***
Najbliższa sesja Rady Gminy Brańszczyk odbędzie się 12 marca o godz. 15.00. W porządku obrad m.in. uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami
komunalnymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz wysokości stawki tej opłaty;
J.P.

Komentarze

....
Dodane przez .., w dniu 14.03.2020 r., godz. 06.39
To jest doskonały przykład, ile czasu potrzeba żeby wprowadzić bałagan w gminie i jak skutecznie zmanipulować ludzi. Wstyd mi jak na to patrzę, bo takie sytuacje w poprzednich latach nie miały prawa się wydarzyć a teraz to standard. GRATULACJE!
Dodane przez Anonim, w dniu 14.03.2020 r., godz. 19.45
Najważniejsze, to dobre samopoczucie. Wójt jest osobą, która w każdej sytuacji potrafi uzasadnić swoje postępowanie. Przykładem niech będzie sprawa odejścia z urzędu pana S. Człowiek bardzo zasłużony dla tej gminy, musiał odejść po kilkudziesięciu latach pracy. Bez najzwyklejszego słowa "dziękuję". Jak to zostało uzasadnione? Ano okazało się, że była to zamiana kadrowa z starostwem. Zamienił stryjek siekierkę na kijek?
wójt zrądzi
Dodane przez jurek, w dniu 15.03.2020 r., godz. 00.01
Brańszczyk w poprzednich latach był przykładem dynamicznego rozwoju. To nie spodobało się niektórym mieszkańcom i wybrali profesora. Teraz on z aptekarską precyzją niszczy gminę,rozgonił przygotowanych merytorycznie pracowników urzędu na cztery wiatry, przy aprobacie radnych gminy. Wójt się nie nadaje a radnym się to podoba. Biorą dietkę i zadowoleni wracają do domów. A reszta na to patrzy i ma się dobrze. To się dzieje w Brańszczyku! A będzie jeszcze gorzej! W URZĘDZIE NIE MA JUŻ NIKOGO, KTO UMIAŁBY NAPISAĆ WNIOSEK O PIENIĄDZE NA INWESTYCJE!!!
Rozpad i upadek
Dodane przez Anonim, w dniu 15.03.2020 r., godz. 09.26
Historia lubi się powtarzać. Wszyscy znają utwór S. Żeromskiego "na probostwie w Wyszkowie". Teraz wszystkie ważne decyzje zarówno dotyczące Gminy Brańszczyk jak i Powiatu Wyszkowskiego zapadają na plebanii ale w Brańszczyku. Proboszcz ma swojego rycerza Żukowskiego. Wywindował go na stanowisko. To teraz spłaca dług. Profesor bo tak trzeba tytuować Pana na stanowisku wójta to pożal się boże manager. Nie rządzi bo mu PANI DOKTOR "tytuł naukowy" oczywiście nie pozwala. Następna persona nie wiadomo skąd......o przepraszam wiadomo ze zgromadzenia sióstr w Brańszczyku. Wymieniać dalej aż się nie chce. Społeczeństwo zdecydowało że woli jak żądzą obcy. No to i wyrządzą. Żal Patrzeć na to wszystko. W Gminie te spadochrony nikogo nie znają. Patrzą tylko swojej korzyści. Historia zatacza koło wystarczy poczytać kronikę Parafi Brańszczyk. Ale chyba sami jej autorzy jej nie czytają.
Extraklasa
Dodane przez Anonim, w dniu 15.03.2020 r., godz. 09.58
Wójt dalej odbiera sobie kadrę. Efekty są widocznie. Projekt takiej uchwały, powstaje w wydziale merytorycznym. Później trafia do radcy prawnego i do sekretarza. Na koncu do zastepcy wójta i samego profesora. Widać przygotowanie jak to wójt mówi ekspertów. Teraz ważniejsze są transfery pracowników, z gminy do starostwa i odwrotnie. Normalnie extraklasa piłkarska. Co zawodnik to gol. Ciekawe czy karencji profesorowi wystarczy. Powodzenia kadro gminna.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.03.2020 r., godz. 10.14
Proszę zwrócić uwagę na nowe stanowisko, które utworzono w gminie. "Pełnomocnik Wójta ds. Komunikacji Społecznej". Na pytanie po co ten "twór", wójt odpowiedział, że osoba ta będzie pomagała w kontaktach ze społeczeństwem. Osoba ta pochodzi z kierunku warszawskiego. I to tłumaczy konieczność powstania stanowiska. Znajoma bez pracy, trzeba zatem bidulkę przygarnąć. A przy okazji pomoże wójtowi rozmawiać z ludźmi. Tłumaczyć z "polskiego na nasze"?
Dodane przez Anonim, w dniu 15.03.2020 r., godz. 11.20
Hej, malkontenci. Narzekacie i narzekacie. Gmina się rozwija. A Wy, malkontenci tego nie zauważacie albo po prostu widzieć rozwoju gminy dostrzec nie chcecie. Podam przykład. Przyznać musicie, że takich fachowców jak u nas, ze świecą szukać. Profesor, doktor, specjaliści, pełnomocnicy... . W tych warunkach nasza gmina przegoni wszystkich. Dajmy im trochę czasu. Trzeba dodać, że przydałby się jeszcze rzecznik gminy. Pani doktor, poszukaj w zasobach kadrowych, na pewno ktoś się znajdzie...
do extraklasa
Dodane przez Anonim, w dniu 15.03.2020 r., godz. 12.31
Czy Anonim przypadkiem nie myli grę w piłkę nożną z administracją samorządową? Wydaje mi się, że transfery z starostwa do gminy mają inne podłoże niż wymiana kadr. Jeżeli już, jest to drenaż kadry gminnej, która traci w ten sposób najlepszych fachowców
Dodane przez Anonim, w dniu 15.03.2020 r., godz. 14.32
Oj, bo wójt zaraz za hejt do prokuratora pobiegnie i już o gminie i jego pracy będzie tylko dobrze trzeba mówić.
uchwała
Dodane przez lodziarz z brańszczyka, w dniu 15.03.2020 r., godz. 15.08
no co wy? profesor nie umie przygotować uchwały? jak nie umie to się naucy! wybudował już ośrodek zdrowia w Białymbłocie,kuchnie gotują obiady dla dzieci w każdej szkole, teraz w budowie są gabinety dla pielęgniarek! Pielęgniarki będą z Nadarzyna. Wokół tylko budowy, drogi wójt buduje, chodniki, dom kultury. Wszystko opisane w gazecie! Brańszczyk rośnie!

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl