Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 lutego 2024 r., imieniny Cezarego, WiktoraRadni ostatecznie zdecydowali – zlikwidują szkoły

Ikona
(Zam: 31.05.2011 r., godz. 11.59)

To już pewne – prowadzone przez samorząd szkoły w Gulczewie i Kamieńczyku przestaną istnieć. Miejscy radni podjęli ostateczną decyzję w tej sprawie 26 maja.

Nie był to chyba najlepszy prezent radnych na przypadający tego dnia Dzień Matki. Lokalna społeczność, rodzice byli przeciwni likwidacji szkół dając wyraz niezadowoleniu podczas spotkań z udziałem przedstawicieli władz. Te konsekwentnie tłumaczyły swoje plany ekonomią – w likwidowanych placówkach koszt utrzymania jednego dziecka jest wysoki w stosunku do pozostałych placówek prowadzonych przez gminę.
W lutym tego roku radni podjęli tzw. uchwałę intencyjną, która mówiła o zamiarze likwidacji szkół. Otwierała ona procedurę związaną z zamknięciem placówek w Kamieńczyku i Gulczewie. Jej elementem było zaopiniowanie pomysłu przez kuratora oświaty. Ten odniósł się do niego pozytywnie. Swój zamiar władze konsultowały także ze związkami zawodowymi. „Solidarność” zaproponowała, by w obu szkołach obniżyć stopień organizacyjny i prowadzić nauczanie tylko w klasach 0-III. Burmistrz tę sugestię odrzucił.
Projekt uchwały dotyczącej likwidacji szkoły w Kamieńczyku pozytywnie zaopiniowały komisje Rady Miejskiej: finansów, promocji, oświaty. Komisja rozwoju miasta i wsi przyjęła ją do wiadomości. Pochodzący z Kamieńczyka radny Kazimierz Turek zaproponował, by utrzymać jeszcze szkołę rok lub dwa. Z kolei sołtys wsi Marek Curuł wniósł do burmistrza o rozpatrzenie prośby mieszkańców, którzy chcą posyłać swoje dzieci nie do Rybienka Leśnego jak proponuje miasto, a do Zespołu Szkół na osiedlu Polonez. Zastępca burmistrza Adam Warpas obiecał rozstrzygnięcie tej kwestii.
Za likwidacją szkoły w Kamieńczyku opowiedziało się trzynastu radnych, przeciw był jeden (Kazimierz Turek), sześciu wstrzymało się od głosu. Uchwała otrzymała więc wymaganą większość głosów, podobnie jak ta dotycząca likwidacji placówki w Gulczewie choć innym stosunkiem głosów: za – dziesięciu, przeciw – dwóch (Sławomir Wróbel i Adam Szczerba), wstrzymało się ośmiu.
Sytuacja szkoły w Gulczewie różni się o tyle, że w miejscowości zawiązuje się stowarzyszenie, które chce przejąć prowadzenie placówki. Mając ten fakt na uwadze komisja finansów Rady Miejskiej przyjęła jedynie do wiadomości projekt uchwały nie wydając opinii. Podobnie zrobiła komisja promocji. Pozytywnie odniosła się jedynie komisja oświaty.
Stowarzyszenie, choć jeszcze nie powstało, przygotowało już biznesplan i program działania dotyczący placówki w Gulczewie. Burmistrz nie uznał go jednak za na tyle przekonujący, by można było wstrzymać likwidację szkoły i dać czas stowarzyszeniu na przygotowanie do przejęcia.
- Nie rekomenduję pozostawienia szkoły, uważam, że stowarzyszenie nie jest w stanie poprowadzić szkoły ze względu na niskie środki finansowe – stwierdził burmistrz Grzegorz Nowosielski.
- Choć czarno to widzę, to nadal mam nadzieję, że radni dadzą szansę szkole – powiedział radny Sławomir Wróbel z Gulczewa. – Prosiłbym o danie jej stowarzyszeniu.
W imieniu zarządu tworzonego stowarzyszenia wystąpiła Mariola Sikorska, która zaprezentowała dotychczasowe działania jego założycieli. Jej argumentację obalił skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. Podkreślił m.in., że proponowane przez stowarzyszenie wynagrodzenie dla nauczycieli jest niskie, co może budzić wątpliwość, czy wystarczająca liczba osób zechce pracować. Jego zdaniem, planowane zatrudnienie części osób na umowy zlecenia może być zakwestionowane przy ewentualnej kontroli jako mające w istocie charakter umowy o pracę. Zauważył, że w planie stowarzyszenia nie uwzględniono m.in. składek pracowniczych, zaniżono koszty remontów i nie przewidziano rezerw na nieprzewidziane wydatki.
- Stowarzyszenie zakłada, że w szkole będzie wzrastała liczba uczniów, jednak z naszych założeń to nie wynika – powiedział. – Plan nie gwarantuje możliwości realnego funkcjonowania szkoły – podsumował.
- Jeśli stowarzyszenie przekona nas, że jest w stanie prowadzić szkołę i patriotyzm lokalny wytrzyma, czy władze powrócą do tematu szkoły w Gulczewie? – pytał radny Jan Dziubłowski.
- Oczywiście, likwidacja szkoły szans na współpracę ze stowarzyszeniem nie przekreśla – zapewniał zastępca burmistrza Adam Warpas.
J.P.

Komentarze

Dodane przez 123, w dniu 31.05.2011 r., godz. 14.00
Dobry plan działania Miasta i Radnych: Zlikwidować szkoły na wsiach, z Rybienka, Kamieńczyka, Drogoszewa i Deskurowa zrobić poldery zalewowe, podwyższyć wszystkie możliwe opłaty dla ludzi (za wodę , ścieki, komunikację miejską, przedszkola i co się jeszcze da) , wyprzedać resztę działek miejskich, a z kasy jaka zostanie zatrudnić jeszcze kilku kolegów i wybudować na nich Ratusz, co by dobrze im/wam się pracowało. Brawo Panowie Radni, super dbacie o interesy waszych wyborców i mieszkańców Wyszkowa. Po raz kolejny pokazaliście przy głosowania , że dbacie tylko o swoje interesy
Granda!
Dodane przez ..., w dniu 31.05.2011 r., godz. 17.22
Dopłata do szkoły 20000 na rok to za dużo, ale te same 20000 na jeden dzień konia to w porządku. To jest właśnie wyszkowski burmistrzyk z kolesiami...
Dodane przez 456, w dniu 31.05.2011 r., godz. 19.25
Guzik prawda, małe szkółki trzeba likwidować. Takie są prawa ekonomii. Komuna już nie wróci!
Dodane przez niezadowolony obserwator, w dniu 31.05.2011 r., godz. 20.13
123 wybrałeś to masz.
Dodane przez 123, w dniu 01.06.2011 r., godz. 08.19
"456" masz rację małe szkoły trzeba likwidować, przedszkola przenosić z Centrum na koniec miasta do dzielnic przemysłowych, wprowadzić płatne parkowanie w mieście to cały plan działania...i jak miasto ma się rozwijać, sciągać kapitał, inwestorów i nowych mieszkańców ??? 456 jesteś od Mroza czy od "trzeciego" Burmistrza ??? Umożyli Ci podatek to musisz odrobić ....
y
Dodane przez x, w dniu 01.06.2011 r., godz. 11.18
dziwna jest polityka kilka osób nie znających się na niczym decyduje o większości.w ogóle po co sa te urzędy -tutaj trzeba przeprowadzić porządną reorganizaję.-...i ile kasy zostanie na prawdziwe cele.
do dnia konia:-)
Dodane przez ola, w dniu 01.06.2011 r., godz. 15.17
na dniu konia to elita się pojawi, wszyscy ich zobaczą, a szkoły pewnie za mało renomowane dla nich były to i zlikwidowali ciekawe co zrobią gdy pojawi się wyż demograficzny? w przedszkolach już nie ma miejsc...
Pomyślcie
Dodane przez Anna, w dniu 02.06.2011 r., godz. 05.27
Tylko czy w tym wszystkim ktoś pomyślał o dzieciach.!!! Ta cała polityka gminy Wyszków jest beznadziejna.
do123
Dodane przez 456, w dniu 02.06.2011 r., godz. 13.15
Jestem od Grześka, wcale nie płacę podatków, a Wyszków jest piękny i z każdy dniem jest tu fajniej. Ty 123 zatrzymałeś się w czasie i jak zrzędziłeś tak będziesz zrzędził żeby nie wiem ! Weź się w garść i powiedz sobie dalej jest 456.
DOBRY KOMENTARZ 123
Dodane przez ***, w dniu 02.06.2011 r., godz. 14.20
Jestem za, dobrze piszesz, ten pierwszy komentarz to ja też tak uważam. Tyle kadencji innych burmistrzów było ale żeby niszczyć wszystko dookoła to trzeba być utalentowanym. Straszne to, nie rozumiem takiego działania
i
Dodane przez inka, w dniu 02.06.2011 r., godz. 14.50
nikt nie bedzie utrzymywal szkoly dla kilku uczni
Dodane przez 456, w dniu 02.06.2011 r., godz. 17.34
Albo jesteś 123 albo *** , zdecyduj się!
+++
Dodane przez Daro, w dniu 02.06.2011 r., godz. 18.06
Zniszczyć co się da, podnieść opłaty za co się da, umorzyć podatki biednym wyszkowskim biznesmenom rozbijającym się po mieście autami typu BMW czy AUDI, awansować kolesi, podnieść sobie wynagrodzenie - tylko pytam się za co? Szanowni wyborcy - czy w dalszym ciągu jesteście za?
Dodane przez Bella, w dniu 02.06.2011 r., godz. 19.36
Uczniów - Inko, Twoją szkołę też zamknęli?
Dodane przez inka, w dniu 03.06.2011 r., godz. 15.00
uczni i uczniów - obie formy są poprawne
Dodane przez igor, w dniu 03.06.2011 r., godz. 17.06
dziś szanowny Burmistrz zaoszczędził zamykając szkoły w niedługim czasie weżmie kasę za teren i szkoły niedługo może to być twoja szkoła Wyborco

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta