Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaHistoria na zawsze przypisana Kręgom

(Zam: 04.02.2020 r., godz. 09.34)

Na polach niedaleko trasy wiodącej do Serocka członkowie Stowarzyszenia Wizna 1939 przeprowadzili badania terenowe w miejscu upadku samolotu Stefana Okrzei. Udało się wykopać z ziemi ślady świadczące o tym, że właśnie tu 5 września 1939 r. zginął pilot. Niedaleko szkoły w Kręgach ma powstać mural upamiętniający ostatnią jego walkę.Por. pil. Stefan Okrzeja poległ w potyczce z siłami niemieckimi niedaleko Krąg. To zdarzenie nieodłącznie kojarzy się z wsią, której mieszkańcy z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie informacje na temat upadku maszyny PZL P.11c. To tu, niedaleko miejsca katastrofy, spoczęło ciało pilota, przeniesione potem za zgodą niemieckich władz okupacyjnych na cmentarz w Wyszkowie. Przy drodze krajowej w latach 60. odsłonięto pomnik w kształcie złamanego śmigła poświęcony Okrzei. Imię bohatera nosi szkoła w Kręgach (prowadzi ją stowarzyszenie „Przyjazny Krąg”), która pielęgnuje pamięć o patronie i polskich lotnikach (współpracuje ze Stowarzyszeniem Seniorów lotnictwa Wojskowego RP, a placówkę odwiedza m.in. honorowy obywatel gminy Somianka płk pil. Janusz Decewicz).
Niebawem wieś wzbogaci się o kolejną formę upamiętnienia zdarzeń sprzed 81 lat – niedaleko szkoły w Kręgach, na ścianie jednej z prywatnych posesji (dobrze widocznej od strony szosy) wyszkowianin Piotr Karsznia stworzy mural ukazujący ostateczne starcie pilota w walce z wrogiem. Projekt rysunku zaprezentował mieszkańcom wsi i przekazał na ręce sołtys podczas poszukiwań na polach, które poprowadziło stowarzyszenie. Wizualizację muralu sfilmowała też ekipa programu „Było, nie minęło”, która śledzi działalność Wizny i sukcesy organizacji w odkrywaniu śladów przeszłości (archiwalne odcinki można znaleźć w Internecie na platformie vod.tvp.pl).
- Co jakiś czas postać pilota „powraca” w Kręgach – najpierw odsłonięcie pomnika, dociekania dotyczące lokalizacji katastrofy, wreszcie poszukiwania z niesamowitymi efektami – podkreślił prowadzący program Adam Sikorski. – Macie państwo niesłychany kawałek historii przypisanej na zawsze tej wsi. Najważniejsze, by młodzi też o niej pamiętali – zwrócił się do zgromadzonych mieszkańców.
- Historia Okrzei tutaj żyje, lokalna społeczność dba o nią. Myślę, że ten mural będzie ciekawie wpisywał się w to upamiętnienie – dodał Piotr Karsznia.
Mimo iż minęło niemal 81 lat, ziemia przechowała ślady katastrofy samolotu, którego szczątki udało się znaleźć poszukiwaczom ze Stowarzyszenia Wizna 1939. Metalowe fragmenty, łuski, guzik wojskowy – to niektóre ze znalezisk. Duże emocje wzbudził niewielki krzyż wykopany z ziemi, który być może pochodzi z kokpitu – takie przypuszczenia snuli członkowie stowarzyszenia, którego członkiem jest Piotr Karsznia, a przewodzi mu, również obecny w trakcie poszukiwań, Dariusz Szymanowski. Towarzyszące wyprawie emocje udzielały się wszystkim. W formie rysunków „spisuje” je Piotr Karsznia, który próbuje odwzorowywać przeszłość za pomocą piórka. W trakcie takich wypraw jak ta nieopodal Krąg tworzy rysunki. Jego twórczość niedawno znalazła swoje ukoronowanie w formie albumu „Na ścieżkach pamięci”, który miał swoją premierę pod koniec ubiegłego roku.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl