Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 września 2022 r., imieniny Cypriana, JustynyPowiatowe dzielenie chlebem

Ikona
(Zam: 07.09.2010 r., godz. 11.53)

Tegoroczne dożynki w Rząśniku miały szczególną rangę. Odbyło się tam powiatowo-gminne święto plonów. Złociste wieńce, chleb, stragany, muzyka towarzyszyły wydarzeniu.

Powiatowo-gminne święto plonów w Rząśniku zakończyło serię dożynek odbywających się w ostatnich tygodniach w poszczególnych gminach powiatu wyszkowskiego. Rozpoczęły się od mszy w kościele, następnie uczestnicy przeszli na targowicę w rytm muzyki granej przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyszkowa. W korowodzie szli mieszkańcy poszczególnych gmin, wójtowie, starosta, duchowieństwo, goście, m.in. poseł Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski. Starostowie dożynek Danuta Wilner i Bogdan Suchta przekazali staroście Bogdanowi Pągowskiemu i wójtowi gminy Rząśnik Janowi Kozonowi bochen, symbolizujący zakończenie tegorocznych zbiorów zbóż. Wraz z pozostałymi wójtami powiatu wyszkowskiego podzielili się chlebem z mieszkańcami.
– Pracowitość, cierpliwość, upór, szacunek dla ziemi naszych gospodarzy zasługuje na uznanie – mówił starosta.
– Kiedy zboże w stodole, a chleb na stole możemy odpocząć, ale tylko na chwilę, bo praca rolnika to obowiązek przez cały rok – mówił wójt Jan Kozon.

W tym roku wieńce przygotowali mieszkańcy wsi gminy Rząśnik: Ochudno, Gołystok, Józefowo, Nowa Wieś, Rząśnik (Koło Srebrnego Wieku), Rogóźno, Wincentowo, Wólka Wojciechówek, Wielątki, Grodziczno. Były też wieńce z gminy Brańszczyk, Długosiodło, Somianka, Wyszków, Zabrodzie. Autorzy tych dzieł z kłosów, kwiatów, ziaren i roślin otrzymali nagrody.

Starosta przyznał także dyplomy i nagrody rzeczowe rolnikom: Annie Dawidczyk, Wiesławowi Falbie, Danielowi Cwalinie, Adamowi Orszulakowi, Agnieszce Domżalskiej, Agnieszce Powierży, Pawłowi Kołodziejskiemu, Markowi Kukwie i Michałowi Wiechowi.

Od wójta z kolei dyplomy dostali: Grażyna i Bogdan Suchtowie, Danuta i Tadeusz Wilnerowie, Jacek i Anna Calowie, Bożena i Jerzy Chodynowie, Stanisław i Izabela Chorchosowie, Robert i Ewa Ciemerychowie, Stanisław i Halina Falbowie, Jerzy i Marianna Falbowie, Mirosław i Katarzyna Grzesiakowie, Bożena i Marek Jasińscy, Sławomir i Danuta Keczmerscy, Krzysztof i Danuta Kowalczykowie, Marek i Renata Krawczykowie, Wiesław i Barbara Matyszewscy, Sławomir i Iwona Nowaccy, Arkadiusz i Anna Pajkowie, Mirosław i Marzena Pawłowscy, Wojciech i Dorota Prusowie, Tadeusz i Danuta Święchowie, Kazimierz i Bogusława Włodarczykowie, Stanisław i Wiesława Włodarczykowie.

Prezes „Mleks” również wręczył nagrody. Otrzymali je: Edward Skwarski, Bogdan Suchta, Sławomir Wróbel, Bartosz Depta, Jan Grzymała, Zbigniew Jasiński, Jacek Olbryś, Wiesław Suchta, Sławomir Zdziara, Andrzej Żebrowski, Janusz Gołdys, Jacek Cal, Marek Ciach, Karol Kania, Jan Kapla, Sylwester Kuchta, Jacek Gajewski, Stanisław Świercz, Marek Wiśniewski, Sylwester Łada.

Podczas uroczystości wręczono także Tadeuszowi Wróblowi brązowy krzyż zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Na dożynkach zaprezentowały się: zespół ludowy Kurpie Białe działający w Rząśniku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Trzaskomy w Porządziu. Wystawione zostały liczne stoiska, na których promowały się m.in. gmina Brańszczyk, gdzie można było spróbować potraw i gmina Długosiodło, która przygotowała bogatą ofertę materiałów promocyjnych takich jak film, kartki pocztowe, mapa.

Gwiazdą wieczoru był zespół Szymon Wydra & Carpe Diem.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl