Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaNiepowtarzalne ballady Cohena

(Zam: 04.02.2020 r., godz. 09.22)

W półmroku i absolutnej ciszy, w przestrzeni pozwalającej na refleksję i powolny oddech – tak medytacyjny nastrój stworzył Kuba Michalski, który w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” zaprezentował utwory Leonarda Cohena.Kuba Michalski jest autorem, kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Nagrał pięć płyt z zespołem Cotton Cat i pięć albumów solowych. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie. Występuje solo, akompaniując sobie na gitarze.
Wieczór poświęcony Cohenowi był niepowtarzalną okazją do przypomnienia lub poznania tych mniej znanych utworów kanadyjskiego artysty oraz nucenia tych, które przyniosły mu w naszym kraju popularność. Mówiąc o polskim odbiorze twórczości Cohena nie można nie wspomnieć o Macieju Zembatym, który popularyzował piosenki Cohena do tego stopnia, że Polska, zaraz po Kanadzie, była liderem sprzedaży płyt tego twórcy. Maciej Zembaty przetłumaczył wiele tekstów Leonarda Cohena, z czego korzystają kolejni apologeci dorobku barda. Z tych przekładów korzysta też Kuba Michalski, który prezentując ballady wiele mówił o ich autorze.
- Leonard Cohen zadebiutował wydając płytę po trzydziestym roku życia, kiedy był już uznanym poetą i prozaikiem. Większość jego utworów ma wydźwięk pesymistyczny, ale jest w nich także wiele odniesień do Boga, religii – stwierdził. – Miarą jego geniuszu jest m.in. fakt, że na historię, którą dobrze znamy umiał spojrzeć z zupełnie innej strony. Tak było z „Opowiadaniem Izaaka” – podkreślił zapowiadając jeden z utworów.
Wśród anegdot, które przywołał Kuba Michalski była ta związana z utworem „Zuzanna”, który pierwotnie zaśpiewała Judy Collins. W WOK „Hutnik” można było posłuchać również takich utworów jak „Diamenty w kopalni”, „Słynny niebieski prochowiec”, „Siostry miłosierdzia”, „Manhattan”. Kuba Michalski uzupełnił występ o kompozycje, które napisał do wierszy m.in. Bolesława Leśmiana i Adama Asnyka.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl