Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 06 października 2022 r., imieniny Artura, FryderykiStyczniowe „Kino z górnej półki”

(Zam: 14.01.2020 r., godz. 10.59)

W tym miesiącu realizowany w Wyszkowskim Kultury „Hutnik” cykl „Kino z górnej półki” będzie kontynuował zapoczątkowany w listopadzie przegląd filmów docenionych na ostatnim festiwalu w Cannes.Jako pierwszy (20 stycznia) wyświetlony zostanie brazylijski dramat w reżyserii Karima Ainouza „Niewidoczne życie sióstr Gusmao”, uhonorowany w Przeglądzie Un Certain Regard, brazylijski kandydat do Oscara. W swoim nowym filmie reżyser przenosi nas do Rio de Janeiro pierwszej połowy lat 50.
Obraz powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Niewidzialne życie” Marthy Batalhy, przełożonej również na język polski. W filmie oglądamy osiemnastoletnią Euridice i dwa lata starszą Guidę, które łączą nie tylko siostrzane więzy, ale i poczucie, że nie mogą bez siebie żyć. Mimo że na co dzień przyszło im wychowywać się w konserwatywnym środowisku i nieznoszącej sprzeciwu rodzinie, każda z bohaterek ma jasny plan na życie. Euridice chce zostać znaną pianistką, podczas gdy Guida marzy o poznaniu prawdziwej, wielkiej miłości. Dramatyczne wydarzenia sprawiają, że kobiety zostają rozdzielone i zmuszone do tego, by żyć osobno, niewiele o sobie nawzajem wiedząc. Nigdy jednak nie tracą nadziei na to, że w końcu się odnajdą.
Drugim filmem, pokazanym 27 stycznia, będzie amerykański dramat Roberta Eggersa pt. „Lighthouse”, wyróżniony Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). W filmie pokazana jest stara latarnia morska położona gdzieś na krańcu końca rozpoznawalnego świata, a w środku kamień, pustka i duchy przeszłości, które widziały i słyszały już wszystko co ludzkie. Dwóch mężczyzn ma spędzić w tym miejscu kolejne cztery żmudne tygodnie, doglądając własnej poczytalności i światła wskazującego drogę tym, którzy poszukują go na wzburzonych wodach. Pierwszy z nich ma na imię Tom i jest mężczyzną hardym i nieustępliwym, byłym człowiekiem morza, który dorobił się bolesnej kontuzji nogi. Drugi, Ephraim, jest znacznie młodszy i – przynajmniej z początku – bardziej otwarty, jednak dręczy go jakaś tajemnica, która sprawiła, że wybrał odosobnienie w latarni morskiej zamiast pracy przy wycince drzew. Gdy izolacja od świata zewnętrznego daje o sobie znać, obaj mężczyźni, każdy z nich skrzywiony przez życie na dziesiątki różnych sposobów, zostają zmuszeni, by stawić czoła swym demonom, podczas gdy otaczający ich świat rzeczywisty zaczyna tonąć w morzu surrealistycznej frustracji. Tylko pomocnego światła nigdzie nie widać.
Początek seansów o godz. 19.00.
Oprac. J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl