Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 czerwca 2020 r., imieniny Erazma, Marianny

Ważny i wzruszający wyjazd

(Zam: 26.11.2019 r., godz. 11.26)

Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” niedawno wrócił z Litwy, w której gościł z okazji 25-lecia tamtejszego Związku Polaków oraz rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Grupa na co dzień działająca w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” wyjechała na Litwę 8 listopada. Nocowali w Kiejdanach, skąd następnego dnia wyruszyli do Poniewieża. Tam uczestniczyli w II Festiwalu Kultury Polskiej „Złota jesień”.
- Oprócz nas wystąpił zespół śpiewający polskie pieśni oraz miejscowe szkolne zespoły nieludowe, raczej specjalizujące się we współczesnych technikach – mówi choreograf zespołu Danuta Deptuła.
Po występie i obiedzie wyszkowianie wrócili do Kiejdan, w których brali udział w uroczystym 25-leciu Związku Polaków w Laudzie i Żmudzi. Podczas koncertu wystąpili Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze” i polski zespół ziemi kiejdańskiej „Issa”. W trakcie spotkania prezes Związku Polaków na Litwie wręczył podziękowania aktywistom organizacji za działalność na rzecz kultury polskiej.
Główną organizatorką uroczystości była Irena Duchnowska, która co roku w czerwcu organizuje Dni Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi.
Po spotkaniu odbyła się kolacja integracyjna.
Następnego dnia wyszkowianie pojechali do Kowna, tam uczestniczyli w polskiej mszy odprawionej w kościele karmelitów, koncercie „Złota jesień polskiej piosenki”, spotkaniu w Domu Polskim w Kownie, zwiedzili również starówkę.
Wyjazd odbył się na zaproszenie Związku Polaków na Litwie.
- W tej części Litwy, którą odwiedziliśmy Polacy są rozproszeni, a działanie na większą skalę jest dla nich dużym wyzwaniem – podkreśla Danuta Deptuła. – Są bardzo serdeczni, gościnni. Starali się stworzyć nam jak najmilszą atmosferę, jak najwięcej pokazać. Myślę, że dodatkowo mocniej przeżyliśmy rocznicę odzyskania niepodległości, widząc jak ważna to data dla Polaków mieszkających na Litwie. Oni pielęgnują polskość, język polski. Dla zespołu był to ważny i wzruszający wyjazd – dodaje.
Przejazd zespołu wsparła finansowo gmina Wyszków, natomiast członkowie grupy sami opłacili noclegi i wyżywienie.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl