Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 maja 2020 r., imieniny Jana, Juliusza

Zakochany w urodzie kraju

(Zam: 26.11.2019 r., godz. 11.17)

W Sali im. prof. Ludwika Maciąga w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej dostępna jest wystawa obrazów Pawła Cabanowskiego. Wernisaż odbył się w minionym tygodniu.  • (fot. Łukasz Obrębski/MGBP)
Głównym tematem prac artysty jest pejzaż, co ma też odzwierciedlenie w ekspozycji zatytułowanej „Krajobraz Polski”.
Autor urodził się w 1964 r. w Warszawie. W latach 1979-1985 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie. Podjął studia na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1990 r. w pracowni prof. Jana Tarasina, aneks z rzeźby w pracowni prof. Adama Myjaka. Uprawia malarstwo sztalugowe, chętnie sięga po akwarele. Inspiruje się malarstwem takich mistrzów jak Józef Czapski czy Pierre Bonnard. Autor jest też znakomitym portrecistą.
Miał ponad 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. W 2015 r. odznaczony odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2018 r. był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. „Krajobraz Polski” to cykl 12 prac stworzonych w ramach tego stypendium.
We wstępie do katalogu prezentującego cykl Agnieszka Stróżyk napisała m.in.: „Paweł Cabanowski to artysta zakochany w urodzie naszego kraju, który pragnie to uczucie przekazać dalej. Przemierzając Polskę postanowił uwiecznić bogactwo różnorodności i malowniczość ojczystej ziemi. „Krajobraz Polski” to cykl obrazów, na których możemy podziwiać spokojną toń jezior, tętniące życiem, rwące rzeki, budzące przestrach i respekt szczyty górskie, morze zalane pomarańczową łuną zachodzącego słońca”.
Gości spotkania otwierającego wystawę witała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Wśród nich byli stali bywalcy – wielbiciele malarstwa i spotkań artystycznych odbywających się w książnicy, w tym również twórcy, którzy już prezentowali swoje prace w gmachu przy ul. Sowińskiego.
J.P.

  • (fot. Łukasz Obrębski/MGBP)

  • (fot. Łukasz Obrębski/MGBP)

  • (fot. Łukasz Obrębski/MGBP)

  • (fot. Łukasz Obrębski/MGBP)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl