Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Pożegnanie lata w kolorach dyni

(Zam: 29.10.2019 r., godz. 12.40)

Przy zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie po raz piąty odbył się organizowany przez Bractwo Zabrodzkie festyn rodzinny.Współorganizatorami wydarzenia byli: Nadleśnictwo Drewnica, Koło Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Oddział Śródmieście im. Aleksandra Janowskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Na placu przy młynie swoje stoiska edukacyjne przygotowały: Nadleśnictwo Drewnica i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaplecze kulinarne – bigos i zupę dyniową dla wszystkich zapewniły panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”, które jednocześnie na swoim stoisku sprzedawały własnoręcznie wykonane wyroby i przetwory.
Przy ognisku Wiesław Jakubowski, Ryszard Gawroński z Bractwa Zabrodzkiego oraz Jan Getka z Dąbrówki grillowali kaszankę i kiełbasę, którą sponsorował dla gości Jerzy Urbaniak reprezentujący Zakład Mięsny w Słopsku. Napoje gazowane sponsorowała Anna Walczyńska ze Stowarzyszenia Nadbużańskie Młynarze. Tradycyjną kawę zbożową przygotowała Barbara Redlicka.
Pod namiotem i na zapleczu socjalnym Bractwo Zabrodzkie przeprowadziło kolejną edycję warsztatów piekarskich „Od ziarenka do bochenka”, którą dofinansowała Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”. Czyszczenie i mielenie ziarna zbóż (żyto, pszenica) oraz wykonanie ciasta chlebowego przeprowadził Arkadiusz Redlicki w asyście pań „Gajowianek”. Uczestnicy warsztatów obserwowali wykonywane czynności i zadawali pytania. Finałem warsztatów był wypiek chleba i jego degustacja. W międzyczasie Marta Kochańska upiekła dla gości pyszną pizzę.
W tym samym czasie prowadzono konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży (bieg slalomem, rzut piłką lekarską, przeciąganie liny).
Motywem przewodnim tegorocznego pikniku była dynia, przedstawiona m.in. w licznych pracach plastycznych przedszkolaków. Na drugim piętrze młyna dostępna była wystawa prac (przygotowała ją Barbara Redlicka). Swoje prace na wystawę zgłosiły przedszkolaki z ośmiu grup przedszkolnych (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zabrodziu, Oddziały „0” Gr. Biedronki i Gr. Motylki, Gr. Żabki, Gr. Rybki, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Adelinie: Gr. Biedronki, Gr. Pszczółki, Oddział „0” Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Adelinie, Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek” w Zabrodziu oraz DPS w Niegowie i DPS Fiszor Gaj). Na uczestników prac konkursowych przedstawiających dynię (wykonaną różnymi technikami) czekały nagrody (zestawy klocków, zestawy do gry w kometkę). Wręczała je Anna Król – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Arkadiusz Redlicki – prezes Bractwa Zabrodzkiego.
Bractwo szacuje, że w festynie rodzinnym wzięło udział ok. 300 osób.
Wystawy przygotowane w młynie obejrzą jeszcze uczniowie z okolicznych szkół.
org.
(fot. Adriana Redlicka/Marta Kochańska)

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl