Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 stycznia 2021 r., imieniny Anastazego, Wincentego

Mieszkańcy nie chcą w Wyszkowie spalarni odpadów medycznych

(Zam: 22.10.2019 r., godz. 10.05)

Firma ECO ABC z Bełchatowa jest zainteresowana wybudowaniem w dzielnicy przemysłowej w Wyszkowie zakładu przetwarzania opadów medycznych. W mediach społecznościowych wyszkowianie już wyrazili swój stanowczy sprzeciw.

Burmistrz poinformował w wydanym obwieszczeniu, że na wniosek spółki ECO ABC z Bełchatowa zostało wszczęte postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zakładu przetwarzania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne. Z treścią wniosku, raportem oddziaływania na środowisko i jego załącznikami można się zapoznać w wydziale planowania przestrzennego i gospodarki nieruchomościami Urzędu Miejskiego (pok. 129) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 (tel. 29 743 77 74).
Warunki realizacji przedsięwzięcia mają też określić Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wyszkowie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie, Dyrektor Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Informacja o możliwości powstania zakładu w Wyszkowie rozeszła się w mediach społecznościowych. Ich użytkownicy wyrazili stanowczy sprzeciw wobec tych zamiarów, a także krytykę władz samorządowych. Mieszkańcy mają pretensję do władz m.in. o brak szerszej informacji na ten temat. Wielu po prostu było zaskoczonych słysząc o perspektywie powstania w dzielnicy przemysłowej (nieopodal PEC-u) spalarni odpadów medycznych. „Myślę, że powinniśmy zacząć zbierać podpisy osób, które nie zgadzają się na tę inwestycję i zanieść ją do urzędu. Bo jak nic nie zrobimy, to wybudują tę spalarnię, gdyż w papierach będzie im się wszystko zgadzać”, „trzeba zorganizować się i zaprotestować w gminie. Lub pod domem burmistrza... zapalić kilka opon to może się opamięta!!!”, „kurcze, mam nadzieję, że to jakiś żart, bo jak nie to będzie kiepsko” – to zaledwie niektóre z komentarzy, które można przeczytać w internecie.
Burmistrz podkreśla, że w internecie krążą zmanipulowane i nieprawdziwe informacje, jakoby w sprawie wydana już została decyzja.
- Obwieszczenie dotyczy wszczęcia procedury – podkreśla. – Wpłynęło do nas pismo i została wszczęta procedura. To jest dopiero jej początek. W sprawie ma się wypowiedzieć szereg urzędów i instytucji – Urząd Miejski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, Sanepid i in., a na końcu Starostwo Powiatowe, które decyduje o wydaniu pozwolenia na budowę – zaznacza.
Burmistrz podkreśla, że procedura administracyjna dopiero się rozpoczęła i jej wynik nie jest przesądzony. Zgodnie z obwieszczeniem o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dokumentacją sprawy, składać uwagi i wnioski. Mogą to zrobić pisemnie na adres Urzędu Miejskiego, ustnie do protokołu (w godzinach pracy Urzędu) oraz e-mailem (gmina@wyszkow.pl) bez konieczności opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wnioski będą rozpatrzone przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Burmistrz zachęca mieszkańców do zgłaszania uwag w ramach procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu.
- Niewiedza budzi demony grozy – uważa. – Takie instalacje są w mniejszych i większych miastach i ludzie od nich nie umierają na raka, ponieważ nie są szkodliwe, procedura spalania odbywa się w obiegu zamkniętym. Nie jest przesądzone, że decyzja będzie pozytywna, bo inwestor musi spełnić szereg warunków, teren musi być przeznaczony w planie przestrzennego zagospodarowania pod takie obiekty itd. – podkreśla Grzegorz Nowosielski. – To nie jest sprawa oczywista, mamy do czynienia ze skomplikowanym procesem, decyzja niekoniecznie musi być pozytywna. Opiera się ona jednak na kryteriach formalnych – tu nic do rzeczy nie ma przekonanie urzędnika, radnych czy burmistrza, czy taka inwestycja jest pożądana w naszym mieście, czy nie. Z całą pewnością nie można się nawzajem straszyć takimi instalacjami, ponieważ nie są w gruncie rzeczy szkodliwe, a na pewno mniej niż spalanie węgla w piecach w niskich temperaturach.
ECO ABC ma szereg swoich zakładów w kraju. Na portalach informacyjnych niektórych miejscowości można jednak przeczytać o protestach mieszkańców, czy też kontrowersjach, jakie budzi wśród nich działanie zakładów.
Na stronie petycjeonline.com znajduje się petycja zatytułowana „nie chcemy Spalarni odpadów niebezpiecznych w Wyszkowie”, pod którą podpisało się do tej pory 1800 osób.
J.P.

Komentarze

Dodane przez 123, w dniu 22.10.2019 r., godz. 12.06
Panie Burmistrzu, my już Panu nie wierzymy w nic co Pan mówi. Dba Pan tylko o swoje i kolegów interesy, a mieszkańców ma gdz… . Niech się Pan zajmie śmietniskiem na WCMB, kolejne przy ulicy Latoszek i pokaże swoja skuteczność, bo dotychczas wykazaliście się wyjątkową nieudolnoścą w działaniu. Piszę Pan o składaniu wniosków, a potem ich nie uwzględnia, przykład mamy przy robieniu nowego planu przy ulicy Szpitalnej, wbrew woli mieszkańców, chce Pan dopuścić budowę wieżowców 8 pietrowych wśród domów jednorodzinnych. Po wybudowaniu tego osiedla na 12 tysięcy mieszkańców, całe miasto będzie zakorkowane, choć już obecnie jest fatalnie. Pan nie ma wizji tego miasta, mamy tego dość.
Dodane przez Spalarnia jest cool., w dniu 22.10.2019 r., godz. 12.26
Burmistrz zachęca - Niewiedza budzi demony grozy – uważa. – Takie instalacje są w mniejszych i większych miastach i ludzie od nich nie umierają na raka, ponieważ nie są szkodliwe, procedura spalania odbywa się w obiegu zamkniętym. Po co nam spalarnia odpadów niebezpiecznych w Wyszkowie? Po co nam ściąganie takich niebezpiecznych materiałów spoza Wyszkowa, co już rodzi niebezpieczeństwo. CZY BURMISTRZ NOWOSIELSKI I JEGO EKIPA ZROBILI COŚ PORZĄDNIE W CZASIE 17 LAT SWOJEGO RZĄDZENIA ?
Dodane przez Anonim, w dniu 22.10.2019 r., godz. 12.44
Nowos z Wyszkowa zrobił slums na Mazowszu. Brzydko, drogo i jeszcze teraz spalarnia.
Dodane przez pani, w dniu 23.10.2019 r., godz. 20.36
To bliżej nie ma dogodnej lokalizacji....z Bełchatowa
Stop truciu!!!
Dodane przez Wyszkowianka, w dniu 23.10.2019 r., godz. 21.23
Wyszków to nie miasto przemysłowe, panie Burmistrzu!!! A i w tzw. dzielnicy przemysłowej też mieszkają ludzie!!! Obok dymi PEC! I jeszcze to dodatkowe świństwo z komina - NIEBEZPIECZNE ODPADY MEDYCZNE!!! Ciekawe, na kogo zrzuci pan winę za białaczki??? Niech pan Burmistrz obejrzy sobie film pt. ,,Erin Brockovich" i zastanowi się, czy i jemu nie grożą odszkodowania związane z zatruciem środowiska... Tam 333 miliony dolarów podzielono tylko na 600 rodzin Hinkley!!! Tu suma powinna być dużo większa, bo naszych wyszkowskich rodzin jest o wiele więcej!!! Wstyd, panie Burmistrzu! O czyje interesy pan zabiega???!
Dodane przez Mało im?, w dniu 24.10.2019 r., godz. 13.11
Tylko o swoje. I starostwa. Inwestor tez uchachany. My mamy smród, szczury i muchy i bezużyteczne działki. A co za tym? Dopowiedzcie sobie sami. A powietrze już teraz nie pozwala na wyjście z dziećmi na zewnątrz
Dodane przez ~(), w dniu 24.10.2019 r., godz. 15.41
grunt że nowe kafelki będą
Dodane przez Anonim, w dniu 24.10.2019 r., godz. 23.33
Masz rację jasiu. Niech burmistrz do końca przeprowadzi inwestycje, dzięki której będziemy mieli dodatkowe 15 miejsc pracy. Spalarnie to nowoczesny sposób pozbywania się odpadów i ekologiczny. Państwo z wyszkowskiego PiS protestuje ale Sanepid podlegający władzy PiS wydaje decyzję pozytywną, czyli psy szczekają a karawana idzie dalej i tak ma być. Nie stać nas na rezygnację z takich inwestorów. 500+ niedługo się skończy i co po tym, trzeba gdzieś pracować. Doceńmy dalekowzroczność burmistrza.
Dodane przez skarbówka, w dniu 25.10.2019 r., godz. 14.18
a jak wyglądaja rozliczenia faktur VAT ,firmy Rolstal ,dzierzawcy działki pod spalarnię.Jaki majątek posiada Janusz Pawłowski może warto to sprawdzić ,w urzędzie skarbowym w Ostrowi Mazowieckiej ?
Dodane przez Waco, w dniu 25.10.2019 r., godz. 22.56
Skąd to oburzenie na Nowosielskiego? Przecież wygrał wybory z ogromną przewagą w I turze. Teraz może robić co chce bo Wyszkowiacy go kochają.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.10.2019 r., godz. 22.18
Waco bo to przecież „dobry burmistrz” a można nawet rzec najlepszy tylko jest pytanie dla kogo ?
Żyjemy w bańce mydlanej.
Dodane przez Matrix, w dniu 27.10.2019 r., godz. 15.00
A dlaczego od razu kochają ? Wykosił konkurencję, rozegrał partie i inne komitety jak dzieci i wygrywa, stając się rozgrywającym w Wyszkowie. Przez 17 lat rządów wyrobiłem sobie markę i nikt mi nie zaszkodzi - mówił Nowos na jednej z ostatnich sesji gdy mieszkanka Lucynowa złożyła skargę na główną urzędniczkę w urzędzie a przy okazji dostało się burmistrzowi. Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaką jedną rzecz zrobił burmistrz i jego ekipa PORZĄDNIE przez te 17 lat ? Poczekam cierpliwie. A może ktoś powie co to jest ta ekipa Nowosa, Wspólnota Samorządowa Wyszków ? Jaka jest forma organizacyjna tej formacji, czy to jest stowarzyszenie, kto jest prezesem, jakie gremium kierownicze ? Przez 17 lat można było się zorganizować, wiele szkód narobili to może nowa ekipa tą formację rozliczy. W końcu może PiS i PSL pójdą po rozum do głowy i pogonią tych pseudosamorządowców - korytowców, bardziej wierzę partiom niż formacjom z mchu i paproci. Co do amatorki tej ekipy to ostatnie wydarzenia to potwierdzają. Jakie zobowiązania ma samorząd gminny w sprawie ochrony zdrowia a głównie spalania odpadów medycznych. Spalarnie takiego typu powinny prowadzić firmy odpowiedzialne i sprawdzone - co zrobił wyszkowski urząd nawet pewnie nie sprawdził kto to jest, przecież mają wywiadownię gospodarczą, mogli sprawdzić w internecie tą firmę z Bełchatowa jak zrobili co niektórzy zapobiegliwi mieszkańcy Wyszkowa. Totalna amatorka pracowników urzędu. Inna sprawa to sprawa śmieci i opłat za odpady . Najpierw 8zł, później 12,50 zł a teraz ma być 25,90 zł/ miesiąc od osoby. Płacz i płać a urząd tylko wylicza i nie zajmuje się niczym więcej. Za rok będzie może 50zł za trzy - może 100 zł /miesiąc od osoby i niewiele będziemy mieli do powiedzenia bo niekompetentny urząd tak będzie od nas ściągał. Już pierwsze spojrzenie na sprawę to widzimy, że biznes śmieciowy to nie jest sprawa rynkowa, w mniejszych gminach wiejskich gdzie jest mniej śmieci jest niższa cena odbioru niż w gminie miejskiej w Wyszkowie gdzie tych śmieci jest dużo więcej i segregacja, odzysk, powinien się bardziej opłacać. Co ma nam powiedzieć urząd w Wyszkowie w tej części ekologicznej, ochrony środowiska. Jak wygląda segregacja śmieci, jaki jest odzysk papieru, metalów, szkła, odpadów roślinnych i czy firma ma swój kompost i następnie workuje ziemię i sprzedaje pod uprawę np. w ogródkach, co firma robi z plastikiem, czy następuje u nich recykling tworzyw sztucznych czy wywalają go przez innych do oceanów? Dalej co z odpadami zmieszanymi, ile z nich się wybiera papieru, szkła, metalu itp materiał do dalszego recyklingu czy innego przetworzenia a ile idzie do np. spalenia ? Czy odbiorca odpadów ma swoją spalarnię, bo nie sądzę, że z pampersami, kupkami psimi, podpaskami, starymi ubraniami itp można coś innego zrobić niż spalić inaczej będą walać się po lasach czy w innych niedostępnych miejscach. A co gmina Wyszków robi w sprawie ograniczenia opakowań plastikowych i zastąpienia ich butelkami szklanymi, torbami papierowymi albo innymi ulegającymi szybkiej biodegradacji. Byłem w jednym z dużych sklepów wyszkowskich i nie było w nim żadnej wody, soku lub napoju w butelce szklanej, mleko też w butelkach plastikowych lub kartonikach. Dlaczego nieudolny urząd miejski nie zajmuje się eko-kampaniami? Nie da się ukryć, że najwięcej wśród odpadów jest opakowań plastikowych. Następna sprawa to podwyżki podatków czyli dlaczego jest coraz drożej przy prowadzeniu działalności lub za to, że mieszkamy w naszej gminie ? Dlaczego gmina obniża cenę kwintala żyta a więc obniża podatek rolny w naszej gminie a podwyższa inne podatki, mimo rozwoju gospodarki, większych wpływów z PIT i CIT oraz chyba VAT, zwiększane są opłaty za śmieci, korzystanie z obiektów gminnych itp. więcej terenów zabudowanych, więcej domów, bloków itd., przy tym nauczyciele nadal narzekają na wynagrodzenia, buduje się niewiele nowych dróg, w Kamieńczyku i okolicach jak nie było tak nie ma wodociągu miejskiego, nie remontowane są kompleksy sportowe itd. To wygląda na niegospodarność. Jest prośba do partii politycznych z obszaru Wyszkowa, głównie do PiS i PSL. Panowie i panie nie gniewajcie się na siebie tylko zawrzyjcie koalicję, w gminie i powiecie i pogońcie tego Nowosa i jego drogą ekipę. To mówię wam ja, mieszkaniec Wyszkowa, który widzi za kilka lat Wyszków w ruinie. Ruinie obiektów kulturalnych, sportowych, oświatowych i innych użyteczności publicznej. W gminach wiejskich drogi asfaltowe do najmniejszych wiosek a w gminie Wyszków, wyjedziesz poza Wyszków i wpadniesz w błoto. Jak nie wierzycie to sprawdźcie.
Dodane przez Anonim, w dniu 27.10.2019 r., godz. 17.11
Ile to pieniędzy z takiej spalarni konkretnie? Może jakaś ościenna gmina weźmie?
Dodane przez Anonim, w dniu 28.10.2019 r., godz. 14.12
Ponawiam pytanie. Czy ktoś wie ile przychodów rocznie lub miesięcznie będzie z takiej spalarni w PLN dla gminy?
Dodane przez ~(), w dniu 29.10.2019 r., godz. 08.53
nieważne że mieszkańcy nie chcą, ważne ile można przytulić
ewa
Dodane przez ewa, w dniu 20.11.2019 r., godz. 14.26
ciekawe, obszar Natura 2000, Puszcza Biala, a tu spalarnia

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl