Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 czerwca 2020 r., imieniny Erazma, Marianny

Uczcili pamięć kryptologów

(Zam: 24.09.2019 r., godz. 10.58)

Symboliczny pochówek Jerzego Różyckiego w Krakowie
Historycy szacują, że dzięki nim II wojna światowa skończyła się 2-3 lata wcześniej, a śmierci uniknęło około 30 milionów ludzi. 6 września 2019 r. w Krakowie odbyły się uroczystości uhonorowania trzech polskich kryptologów, którzy złamali kod Enigmy – Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i związanego z ziemią wyszkowską Jerzego Różyckiego.  • źródło fot.: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
Symboliczne urny z ziemią z miejsc pochówków spoczęły w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. W uroczystościach wzięła udział delegacja powiatu wyszkowskiego – młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. CK Norwida w Wyszkowie i członkowie Wyszkowskiej Rodziny Enigmy.
Najmłodszy z trójki polskich kryptologów, Jerzy Różycki, urodził się w 1909 r. w Olszanie, w Guberni Kijowskiej. W 1918 r. razem z rodziną z terenów ogarniętych rewolucją uciekł na ziemie odrodzonej Rzeczypospolitej. Zygmunt Różycki, ojciec Jerzego, prowadził apteki w Wyszkowie i pobliskim Długosiodle. W 1926 r. Jerzy Różycki zdał maturę w wyszkowskim Gimnazjum Koedukacyjnym (obecnie I LO im. C.K. Norwida), po czym rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Już 1929 r. znalazł się w grupie 23 najzdolniejszych studentów matematyki, biegle znających język niemiecki, którzy rozpoczęli tajny kurs podstaw kryptologii. Jeszcze jako student rozpoczął pracę w poznańskim zespole kryptologów Biura Szyfrów Sztabu Głównego.
Od 1932 r. razem z M. Rejewskim i H. Zygalskim Jerzy Różycki odczytywał pierwsze szyfry niemieckiej maszyny szyfrującej, Enigmy. Tuż przed wybuchem wojny, w lipcu 1939 r. zgromadzoną wiedzę kryptolodzy przekazali aliantom, którzy dalsze prace nad łamaniem kodów niemieckiej maszyny prowadzili w Bletchley Park w Wielkiej Brytanii. Jerzy Różycki zginął w 1942 r. nieopodal Balearów. Podczas powrotu z Algieru statek, którego był pasażerem, zatonął w tajemniczych okolicznościach.
Jak podaje Fundacja Panteon Narodowy, „decyzja o sarkofagu z trzema urnami, w których nie ma szczątków ludzkich, stanowi absolutny wyjątek. Nie ma żadnej możliwości, żeby odnaleźć szczątki Jerzego Różyckiego, a wybitność tego człowieka, jest ponad wszelką wątpliwość. Stawiając mu grób, choćby symboliczny, spełniamy obowiązek państwa polskiego”.
Na uroczystości uhonorowania trzech polskich kryptologów została zaproszona społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida w Wyszkowie (kontynuatora przedwojennego gimnazjum), którego absolwentem był Jerzy Różycki oraz członkowie Wyszkowskiej Rodziny Enigmy na czele z wicestarostą Leszkiem Marszałem.
W wydarzeniu uczestniczyli również członkowie rodzin polskich kryptologów, wśród nich syn Jerzego Różyckiego, Janusz, córka Mariana Rejewskiego Janina Sylwestrzak i Maria Bryschak – siostrzenica Henryka Zygalskiego. Obecni byli również przedstawiciele świata nauki, uczestnicy Jubileuszowego Zjazdu Matematyków Polskich i młodzież ze szkół, którym patronują kryptolodzy.
Gościem specjalnym uroczystości był również sir Dermot Turing, bratanek wybitnego Alana Turinga, zwanego ojcem informatyki. Dermot Turing, autor książki „X,Y,Z – Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” spotkał się z wyszkowskimi licealistami w I LO w Krakowie. Na spotkaniu niejednokrotnie podkreślał, jak wielką rolę w złamaniu kodu Enigmy mieli polscy kryptolodzy, w tym Jerzy Różycki. Uczniowie mieli możliwość rozmowy z autorem i okazję otrzymania egzemplarza książki ze specjalną dedykacją.
- W szeregach obrońców Polski nigdy nie brakowało uczonych, którzy w miarę swych umiejętności i talentów walczyli o wolną ojczyznę. Chcemy uczcić cały polski świat nauki, który przyczynił się do pokonania hitlerowskich Niemiec – mówił prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.
Uroczystość była okazją do uhonorowania wybitnych Polaków, którzy siłą swych umysłów pokonali Hitlera i zmienili bieg historii. 52-osobowa delegacja z Wyszkowa podczas uroczystości dumnie prezentowała emblematy z wizerunkiem Jerzego Różyckiego. W nabożeństwie w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie brał udział poczet sztandarowy z I LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie.
Org.
(fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie)

  • źródło fot.: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

  • źródło fot.: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

  • źródło fot.: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

  • źródło fot.: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl