Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2020 r., imieniny Bogusławy, Teodozji

Internet dla gmin

(Zam: 28.08.2019 r., godz. 12.08)

W minionym tygodniu w Wyszkowie gościł minister cyfryzacji Marek Zagórski, który przekazał informacje ważne z punktu widzenia gmin i lokalnych społeczności. Będą pieniądze m.in. na wyposażenie ogólnodostępnych hot-spotów, a do szkół zostanie podłączony szybki internet.Minister spotkał się m.in. z przedstawicielami władz powiatu. Poinformował o zakończonym naborze operatorów do projektu „Cyfryzacja gminnych ośrodków kultury”.
- Operatorzy będą mogli zawierać porozumienia z gminnymi ośrodkami kultury na prowadzenie zajęć, a także zakup sprzętu niezbędnego do wyposażenia GOK – podkreślił Marek Zagórski. – Dofinansowanie jest 100-proc., a sprzęt może sięgać 30 proc. wartości projektu. Wszystkie gminne ośrodki kultury, które nie mają szybkiego łącza internetowego, przy okazji tego projektu będą przyłączone. Myślę, że warto z niego skorzystać.
Minister poinformował też, że będzie ogłoszony nabór projektów dla wszystkich gmin w Polsce dotyczących tworzenia publicznych punktów dostępu do internetu (hot-spotów).
- Każda gmina dostanie grant w wysokości 60 tys. zł, by wyposażyć takie punkty – zaznaczył. – Dotychczas taki projekt organizowała Komisja Europejska, ale w skali Unii Europejskiej do rozdysponowania było 30 mln euro i w Polsce skorzystało ok. 135 gmin. My chcemy, by skorzystało ponad 2 tys. gmin.
Marek Zagórski wspomniał też o programie zapewnienia szerokopasmowego internetu szkołom. Zadanie realizować będzie spółka celowa firmy Inea.
- Te inwestycje już się zaczęły. Wszystkie szkoły z powiatu wyszkowskiego będą miały szybki dostęp do internetu. Mamy podpisane umowy z 12 placówkami, do końca roku 40 szkół z powiatu będzie miało instalację wewnątrzszkolną. Reszta placówek otrzyma ją w pierwszym i drugim kwartale przyszłego roku – zapewnił gość.
Wicestarosta Leszek Marszał poinformował, że Inea zwróciła się do samorządów o obniżenie kwoty za zajęcie pasa drogowego (budowa instalacji będzie wymagała skorzystania z pasów dróg publicznych). Przy obniżeniu stawek operator zadeklarował zwiększenie punktów dostępowych sieci nawet do 26 proc.
- Jak samorządy mają ewidencjonować dodatkowe punkty, które miałyby w gminach powstać? Nic na razie na piśmie nie ma – stwierdził. – My, jako powiat jesteśmy skłonni obniżyć opłatę, ale nie wiemy, ile tych dodatkowych punktów mogłoby powstać.
- Zawsze możecie zawrzeć porozumienie, że w zamian za obniżenie opłaty za zajęcie pasa firma zobowiązuje się do konkretnej liczby przyłączy – zaznaczył minister.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl