Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 marca 2024 r., imieniny Eustachego, Wiktora



Wniosek o wymianę pieca złożymy na miejscu

(Zam: 28.08.2019 r., godz. 10.42)

Gmina Brańszczyk i Zabrodzie podpisały porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, na podstawie którego utworzą punkty konsultacyjne programu „Czyste powietrze”. W najbliższym czasie ma on powstać także w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie.

Punkt konsultacyjny to miejsce, gdzie mieszkańcy otrzymają pełne informacje, pomoc w wypełnianiu i złożeniu wniosku o dofinansowanie na wymianę wysokoemisyjnego pieca lub termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Przypominamy, że w siedzibie Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Komunalnej już można korzystać z porady i pomocy w wypełnianiu wniosku.
W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 11 lipca odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz prezesa WFOŚiGW w Warszawie Anny Król dotycząca podpisania porozumień z gminami, które chcą współpracować przy realizacji programu „Czyste powietrze”. W spotkaniu wzięła również udział wiceprezes WFOŚiGW w Warszawie Kamila Mokrzycka oraz szef Gabinetu Politycznego Ministra Środowiska Przemysław Bednarski.
Kilkadziesiąt gmin z województwa mazowieckiego podpisało porozumienia z WFOŚiGW dotyczące współpracy przy realizacji programu. Do projektu przystąpiły w minionym tygodniu także gmina Brańszczyk i gmina Zabrodzie.
- Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Przyspieszy to znacznie prace, a także pozwoli oszacować koszty obsługi programu po stronie samorządów – powiedział minister Henryk Kowalczyk. – Na mocy porozumienia gminy będą zaangażowane w obsługę wnioskodawców programu „Czyste powietrze” poprzez włączenie się w proces ich przyjmowania i weryfikacji – dodał minister Kowalczyk.
- Wprowadzamy przede wszystkim ułatwienia dla beneficjentów, którzy nie będą musieli jechać do Warszawy czy wydziału zamiejscowego Funduszu, żeby np. złożyć wniosek czy jego korektę. Teraz będzie można tego dokonać w urzędzie gminy. To duże ułatwienie oraz dobra prognoza na przyszłość – stwierdziła prezes Anna Król.
Specjalnie wydelegowani przez samorządy pracownicy mają pomagać wnioskodawcom programu w wypełnieniu dokumentów, dzięki którym będą mogli otrzymać pomoc finansową. Będą oni też sprawdzali wnioski i nanosili odpowiednie korekty. Następnie wniosek trafi do wojewódzkiego funduszu.
Lista gmin, które chcą współpracować przy programie „Czyste powietrze” jest otwarta. Samorządy nadal mogą zgłaszać się do Wojewódzkiego Funduszu.
Celem programu jest poprawa jakości powietrza. W jego ramach można otrzymać dotację i pożyczki na termomodernizację domów połączoną z wymianą źródeł ciepła ze starych na nowe, spełniające najwyższe normy.
Do tej pory na Mazowszu wpłynęło 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano 3 tys. pozytywnych decyzji dotyczących dofinansowania inwestycji w ramach programu.
J.P.
Na podstawie informacji WFOŚ

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta