Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 listopada 2020 r., imieniny Konrada, Leonarda

Operacja zakończona powodzeniem

(Zam: 16.07.2019 r., godz. 18.45)

Ponad 100 uczestników, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi w ramach Operacji Czysta Rzeka posprzątało kilka ton śmieci zalegających oba wyszkowskie brzegi Bugu. Akcja organizowana przez wydawcę magazynu „Kraina Bugu” swoim zasięgiem obejmuje kilkadziesiąt gmin znajdujących się nad Bugiem. Sztab wyszkowski zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.Główna ogólnopolska akcja odbyła się 2 maja i zakończyły ją uroczystości w Janowie Podlaskim. Wyszkowski sztab, pod przewodnictwem prezesa stowarzyszenia Adama Grześkiewicza, postanowił jednak zebrać wolontariuszy nim wyjadą na długi weekend, dlatego sprzątanie wyszkowskiego odcinka rzeki odbyło się w sobotę 27 kwietnia.
Pierwsi od godz. 12.00 wyszkowski brzeg rzeki zaczęli sprzątać wędkarze z PZW. O godz. 14.00 przy placu nad stawami w Rybienku Leśnym zebrało się ponad 70 zarejestrowanych uczestników akcji, których wspierali strażacy, nurkowie z Global Underwater Explorers, a także ludzie, którzy włączyli się w sprzątanie przy okazji. Po rozdaniu okolicznościowych koszulek, plecaczków oraz worków i rękawiczek teren został podzielony na 5 odcinków, na których dowodzili wyznaczeni wcześniej przez sztab organizacyjny koordynatorzy: Paweł Kraszewski, Gerard Składanowski, Cezary Pilarski, Adam Wrzosek i Adam Paruszewski. Odcinek 1 i 2 obejmował rzekę na wysokości Drogoszewa, odcinek 3 i 4 – Rybienka Leśnego, a 5 – Latoszka. Zebrane śmieci wolontariusze grupowali na brzegu rzeki, skąd regularnie zabierali je łódkami strażacy z PSP w Wyszkowie, OSP Gulczewo i OSP Kamieńczyk oraz Jerzy Biernacki. Od strony wału do punktu zbiórki u wylotu ul. Kolejowej śmieci kładem z przyczepką woził Zbigniew Wyszyński. Po godz. 17.00 uczestnicy wrócili w miejsce zbiórki, żeby podsumować akcję i wziąć udział w ognisku integracyjnym, nad którym czuwał Jan Wróbel. Przez całą akcję o zdrowie uczestników dbał ratownik medyczny Marek Polita.
Ognisko było podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy za zaangażowanie w pożyteczną akcję. Ponadto organizatorzy chcieli lepiej zintegrować uczestników, by na przyszłość mogli skuteczniej współpracować. Ogniskowy poczęstunek przygotował Dworek Biesiadny „Konstancja” i Restauracja „Baśniowa”. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. O rozrywkę uczestników zadbali muzycy: Piotr Wyszyński, Józef Bluszko oraz Paweł Gąszewski.
Efekt Operacji Czysta Rzeka to wysprzątany 1 km nabrzeża i 3 ha obszaru po stronie wyszkowskiej oraz 2,6 km i 28 ha po stronie rybienkowskiej, na których uzbierano ok. 220 120-litrowych worków śmieci oraz liczne opony, zderzaki, zdezelowane meble oraz stary komputer. Największymi skupiskami śmieci okazały się okolice nasypu oraz mostu kolejowego. Jednym ze śmieci występującym w największej ilości były plastikowe pudełka po robakach wędkarskich.
Org.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl