Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 25 maja 2020 r., imieniny Magdaleny, Urbana

Jest ich blisko 20 tysięcy

(Zam: 27.04.2019 r., godz. 14.17)

Na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się kolejna, już trzecia w tym roku przysięga wojskowa żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Brało w niej udział m.in. siedmiu mieszkańców powiatu wyszkowskiego.

W obecności rodzin, władz samorządowych, kombatantów oraz przedstawicieli dowództwa WOT, słowa roty wypowiedziało 131 żołnierzy Północnego Mazowsza, w tym 33 kobiety. Terytorialsi wywodzą się z różnych środowisk, wykonują różne zawody, mają różne zainteresowania. Wśród przysięgających w niedzielę żołnierzy znalazła się liczna grupa przedstawicieli służby zdrowia, byli dyrektorzy banków, uczniowie, studenci, nauczyciele, instruktorzy sportów.
Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgę wojskową, wstąpili do służby 30 marca. Jak zaznaczył jeden z nich, tego dnia targały nimi różne uczucia.
– Jedni, z entuzjazmem nie mogli doczekać się pierwszych zajęć w terenie, innym towarzyszyła niepewność, wielokrotnie zadawali sobie pytanie, czy to właściwy wybór, czy sobie poradzą – mówił szer. Rafał Sobieski w swoim przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości. – Były też wśród nas osoby zdeterminowane, chcące osiągnąć wyznaczony cel, a było nim zdobycie niezbędnych umiejętności, pozwalających w sytuacji zagrożenia stanąć w obronie najbliższych. Dziś, po 16 dniach spędzonych na poligonie, stoimy przed wami i nie mamy już żadnych wątpliwości. Wstąpienie do wojsk Obrony Terytorialnej to strzał w dziesiątkę!
Terytorialsi przysięgający w minioną niedzielę zasilą szeregi czterech batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie, w Ciechanowie oraz od stycznia w Zegrzu Płd.
Przysięga wojskowa to zwieńczenie intensywnego szkolenia, które stanowi wstęp do trzyletniego cyklu szkoleń w ramach WOT. Pierwszy rok poświęcony jest na szkolenie indywidualne, ogólnowojskowe. W drugim roku prowadzone są szkolenia specjalistyczne z zakresu pełnienia konkretnej funkcji w pododdziale. Polega ono na nabywaniu umiejętności i wiedzy z zakresu ściśle określonej specjalności np. sapera, strzelca wyborowego, zwiadowcy itp. Zgrywanie pododdziałów to trzeci rok szkoleń. Od momentu powołania piątego rodzaju sił zbrojnych, na początku 2017 r., w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 20 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. W 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy już ponad 1 750 żołnierzy, z czego 1 500 stanowią terytorialsi.
Oprac. J.P.

Komentarze

Dodane przez ~(), w dniu 09.05.2019 r., godz. 14.29
ciekawe ilu się stawi gdy ojczyzna będzie w potrzebie?
Dodane przez Anonim, w dniu 09.05.2019 r., godz. 18.46
Jak świat światem miłość do ojczyzny dla uprawiającego wojaczkę to kolejne , najwyższe powołanie jak w Szwejku nowe przesłanie a Historia magistra Est etc .
Dodane przez ~(), w dniu 16.05.2019 r., godz. 11.16
ciekawe ilu jest na saksach i ilu nie będzie chciało wrócić?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl