Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 marca 2021 r., imieniny Maryny, Tycjana

Zachować pamięć

(Zam: 27.04.2019 r., godz. 13.31)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 od 24 lutego do 2 marca realizowali projekt „Zachować pamięć – program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. Uczyli się w Miejscu Pamięci w Lunenburg wraz z młodzieżą szkoły partnerskiej z Rendsburga koło Kiel.

Miejsca pamięci, którym poświęcony jest projekt, dotyczą ofiar terroru hitlerowskiego i znajdują się na terenie byłych gett, więzień, ośrodków eutanazji, miejsc masowych zbrodni, obozów pracy, koncentracyjnych i zagłady.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Trudne relacje między Polską a Niemcami, a w szczególności te, które odnoszą się do historii II wojny światowej, często są tematem spotkań polskiej i niemieckiej młodzieży. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości może, a nawet powinno, być podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Rozmowy młodych ludzi dotyczyły tematyki ksenofobii, wykluczenia, przemocy i uprzedzeń, poszukiwali oni odniesień do nich w swoim życiu i mogli przedyskutować możliwości reagowania na takiego rodzaju problemy społeczne. Projekt w ten sposób ma wpływ na rozwój odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej uczestników. Uczniowie wzięli udział w 3-dniowych warsztatach, których temat skupił się przede wszystkim na prawach człowieka, prawach dziecka w czasach II wojny światowej.
Nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie. Sam Lunenburg to piękne, stare miasto ze średniowieczną starówką, Hamburg – drugie co do wielkości miasto w Niemczech. Oczywiście nawiązały się nowe przyjaźnie oraz sympatie pomiędzy uczestnikami wymiany i ciężko było się rozstać. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Anna Szymańska-Grodzka

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl