Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 lutego 2021 r., imieniny Aleksandra, Mirosława

Podwyżki za śmieci nieuniknione

(Zam: 31.03.2019 r., godz. 12.08)

Zgodnie z przewidywaniami gmina Wyszków otrzymała w przetargu o wiele droższe oferty od firm na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Oznacza to, że mieszkańcy będą musieli ponosić wyższe opłaty za śmieci.

Nie jest to zaskoczenie, ponieważ samorządy, które w ostatnich miesiącach ogłaszały przetargi również musiały się zmierzyć z wysokimi cenami, jakie przedstawiają firmy realizujące odbiór odpadów. Samorząd nie może dokładać do systemu ze swojego budżetu – koszty w pełni muszą ponieść mieszkańcy uiszczający opłaty.
Wiedząc, jakie są tendencje na rynku, gmina Wyszków zdecydowała się nie czekać do ostatniej chwili i już teraz ogłosiła przetarg na realizację usługi w latach 2020 i 2021. Samorząd dopuścił możliwość składania ofert częściowych (oddzielnie na każdy sektor, na które podzielona jest gmina). W każdym najniższą cenę zaproponowało konsorcjum firm RDF Sp. Z o.o. MPK Pure Home Sp. Z o.o. z Ostrołęki. Łącznie koszt obsługi w latach 2020-2021 według tej oferty to 16 mln zł (dla porównania najdroższa oferta opiewała na 33,5 mln zł). Dwa lata temu, gdy gmina rozstrzygała przetarg na odbiór śmieci w 2018 i 2019 r. cena od tego samego operatora wynosiła 10,5 mln zł.
Mimo wysokich cen gmina najprawdopodobniej nie zaryzykuje ogłoszenia kolejnego przetargu w obawie o wyższe ceny (spodziewane są zgodnie z tendencjami obserwowanymi na rynku). Póki co, do grudnia będzie obowiązywać dotychczasowa umowa z operatorem. Decyzje dotyczące podwyżek będą podejmować radni.
J.P.

Komentarze

Dodane przez eko, w dniu 01.04.2019 r., godz. 00.13
To jest typowa degrengolada władzy samorządowej w Wyszkowie, jak problem to przerzucić koszty na mieszkańców, po co się tym zajmować i tracić czas, nic nie wymyślimy. A wszyscy obiecali, że nie będzie podwyżek opłat za śmieci a PiS, PSL czy MASZ WYBÓR, że nawet obniżą, to trzeba teraz słowa dotrzymać i zająć się sprawą. Dlaczego w okresie zimowym, w gminach wiejskich, jest odbiór co 2 tygodnie a w Wyszkowie co tydzień ? Kto to wymyślił, wcześniej też było co 2 tygodnie. Inna sprawa to to co zajmuje najwięcej wśród śmieci czyli plastiki i folie, głównie w opakowaniach, to mit, że można to badziewie powtórnie recyklingować i przetwarzać ponownie, głównie wyrzucają do mórz i oceanów i wraca to w złowionych rybach. Tu trzeba działać i współpracować z sklepami różnej maści na zmianie z opakowań plastikowych na szklane, materiałowe, papierowa czy bardziej bio. To trzeba zrobić, im szybciej tym lepiej. Inna rzecz to gminy są bezradne w stosunku do firm, które podzieliły się rynkiem, są monopolem i narzucają coraz wyższe ceny. Co to burmistrz Nowosielski i inni włodarze z Związku Miast Polskich nie potrafią lobbować za zmianą przepisów w parlamencie, żeby pozwolić na tworzenie swoich zakładów komunalnych, pozwolić na tworzenie mniejszych firm śmieciowych, które teraz upadają lub upadły, żeby zmniejszać monopol a co za tym idzie zmniejszać ceny. Za rok będą jeszcze większe podwyżki, za dwa jeszcze większe itd. Za co wy bierzecie tyle kasy z naszych podatków, nie potraficie niczym zająć się porządnie. Jeszcze jedno, niech tłuste osoby z straży miejskiej wezmą się do roboty i zaczną wyłapywać śmiecących wszędzie, głównie w lasach, wlepiać wysokie mandaty, inaczej niech sami sprzątają. Zamiast jednego wielkiego zamkniętego śmietniska w Tumanku mamy wiele wysypisk śmieci na terenie całej gminy. To po co była ta reforma ? Dlaczego wyszkowska władza samorządowa ma dwie lewe ręce i nie potrafi załatwić prostej sprawy? Gdzie są najtańsze stawki na odbiór śmieci, pewnie w Długosiodle. Niech więc Wójt Jastrzębski zorganizuje przetarg na odbiór śmieci dla wszystkich gmin naszego powiatu, a Nowosielski, Korczakowski i inne osoby tej niesprawnej administracji będą przelewać kasę za odbiór odpadów, kontrolę segregacji i czystości na terenie gmin naszego powiatu. W Wyszkowie burmistrz i jego radni nic nie potrafią zrobić porządnie.
Dodane przez MAR, w dniu 01.04.2019 r., godz. 13.20
A jeśli w przetargu startowały by np. trzy firmy które pod stołem by się dogadały i każda złożyła ofertę na 60,80 czy 100mln zł, to też wszystko by musieli pokryć mieszkańcy? Przecież to jest jakiś jeden wielki przekręt!
Dodane przez Anonim, w dniu 02.04.2019 r., godz. 06.50
Takie wkręty nadzoruje odpowiednia komisja ha, ha,ha.
Internet nie zapomina.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.04.2019 r., godz. 09.29
Panie radny powiatowy Wykowski, gdzie pana uchwała antysmogowa ? Miesiąc minął, zobaczymy na następnej sesji co pan zdziałał.
Dodane przez lipa, w dniu 05.04.2019 r., godz. 07.55
doświadczenie pana Wykowskiego w zakresie samorządu marne a zatem i uchwała antysmogowa pachnie nihilizmem
Al - mówi ci to cos
Dodane przez Ela, w dniu 25.04.2019 r., godz. 12.14
Odpowiadając w tym samym tonie przesłanie filmiku bardzo na poziomie . My to już przerobilismy , w tym na najwięcej na własnej klatce schodowej. Wymyśl coś nowego gdyż idąc twoim tropem jest to po prostu nudne o nawiązaniu w kolor,ze nie wspominając.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl