Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 07 lipca 2020 r., imieniny Cyryla, Metodego

Samorządy tworzą spółdzielnię socjalną

(Zam: 20.03.2019 r., godz. 08.46)

W gminie Brańszczyk, na bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej, ma powstać spółdzielnia socjalna, którą chcą utworzyć samorządy – brańszczykowski i powiatowy.27 lutego radni powiatowi przyjęli uchwałę „w sprawie wyrażenia woli podjęcia działań zmierzających do utworzenia spółdzielni socjalnej”. Obszarem działania spółdzielni ma być teren powiatu. W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: „Proponowane przedsięwzięcie jest inicjatywą w ramach partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego na terenie powiatu wyszkowskiego. Urzeczywistnia ona intencje samorządów Gminy Brańszczyk oraz Powiatu Wyszkowskiego w obszarze polityki społecznej. Przedstawiony projekt, po podjęciu przez Radę Powiatu pozwoli do prowadzenia działań przez Zarząd Powiatu Wyszkowskiego do wypracowania wraz z Gminą Brańszczyk procedur tworzenia i zasad współuczestnictwa Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Brańszczyk w spółdzielni socjalnej” (pisownia oryginalna).
Spółdzielnia socjalna, zgodnie z ustawą regulującą jej działanie, działa na rzecz społecznej reintegracji jej członków oraz pracowników, którymi mogą być osoby bezrobotne, niepełnosprawne i inne będące w trudnej sytuacji na rynku pracy. Spółdzielnia ma prowadzić działania mające na celu odbudowanie i podtrzymanie umiejętności uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej i pełnienia ról społecznych w miejscu pracy lub pobytu, odbudowanie i podtrzymanie zdolności do samodzielnego świadczenia pracy. Tak zadania spółdzielni opisuje ustawa. W praktyce chodzi o zatrudnienie ludzi, dla których spółdzielnia stanie się szansą na zarobkowanie, kontakt z ludźmi, powrót do społeczeństwa, zdobywanie, podtrzymywanie umiejętności itp.
W Wyszkowie od 2007 r. działa Wyszkowska Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „SZRON”, której pracownicy obsługują monitoring miejski, a także prowadzą punkt ksero w Urzędzie Miejskim. SZRON to skrót od sformułowania „szansa na rozwój osób niepełnosprawnych”. Twórcą tej spółdzielni jest Artur Laskowski, który skupił osoby niepełnosprawne mające umiejętności, doświadczenie, energię które można wykorzystać na rynku pracy.
Takim połączeniem aspektu zarobkowego i społecznego będzie też brańszczykowska spółdzielnia, która ma zająć się kwestiami komunalnymi, utrzymaniem zieleni, dróg w gminie i w powiecie. Szczegóły dotyczące jej działania będą określone w statucie. W ciągu 6 miesięcy od rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym będzie musiała zatrudnić minimum pięć osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
– Ta spółdzielnia ma być utworzona na bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Brańszczyku – jest baza, miejsce, sprzęt, pracownicy. Pozostanie kwestia zatrudnienia dodatkowych osób – tłumaczył starosta Jerzy Żukowski.
J.P.

Komentarze

dobry pomysł
Dodane przez jasio małolat, w dniu 21.03.2019 r., godz. 09.24
STOP - wykluczeniu społecznemu, a przy okazji można starać się o olbrzymie dofinansowanie w kilku projektach z programu PROO na lata 2018-2030 nie mówiąc już o pieniądzach z PFRON;) Popieram inicjatywę.
Dodane przez Jerzy Sitek, w dniu 21.03.2019 r., godz. 11.27
Super pomysł ! Trzymam kciuki, żeby się to udało i rozpowszechniło na większą skalę!
Dodane przez jasio dorosły, w dniu 21.03.2019 r., godz. 20.17
Fajna rzecz, pod jednym warunkiem. Trzeba znaleźć bezrobotnych. To będzie problem największy...
Dodane przez Anonim, w dniu 22.03.2019 r., godz. 06.18
Nie moģą zwerbować bezrobotnych sprawnych do sprzątania ulic i innych prac za marne grosze.Może tak z połowę urzędników z plecenia powyp....ać. W administracji utworzyć miejsca dla niepełnosprawnych.
Dodane przez Zdziwiony, w dniu 23.03.2019 r., godz. 07.23
Myślałem, że czas spółdzielni i pegeerów już minął. W Brańszczyku jeszcze nie.
Dodane przez ANONIM, w dniu 29.03.2019 r., godz. 18.32
Trzeba przeciez stworzyc miejsce pracy dla meza zaufania pana wojta gminy BRANSZCZYK bo taki czlowiek nie moze byc osoba bezrobotna

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl