Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyMazowsze piękne i różnorodne

(Zam: 25.02.2019 r., godz. 13.13)

Za pomocą żywych obrazów, prezentacji multimedialnych, bloga i filmów uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 poznają dziedzictwo kulturalne, przyrodnicze, historyczne Mazowsza i szerzą o nim wiedzę.Przypomnieli m.in. mniej znany, ale znaczący obraz honorowego obywatela gminy Wyszków, malarza prof. Ludwika Maciąga zatytułowany „Przyszli”.
Wszystkie prace uczniowie stworzyli uczestnicząc w Konkursie wiedzy o Mazowszu organizowanym przez mazowieckiego kuratora oświaty, nad którym patronat pełni marszałek województwa mazowieckiego. Jedynym z jego założeń jest zespołowe opracowywanie projektów edukacyjnych, dzięki czemu młodzież uczy się współpracy, wywiązywania się z terminów, podziału obowiązków itp. Uczniom SP nr 1 pomagały organizatorki konkursu na poziomie szkolnym, nauczycielki Iwona Woźniakowska i Marta Abramczyk, a także nauczycielka plastyki Mariola Przybysz i informatyki Bożena Rudnik.
W styczniu w sali gimnastycznej placówki odbyła się prezentacja projektów z udziałem społeczności szkolnej. Prócz prezentacji multimedialnych wzrok przykuwały tzw. żywe obrazy, czyli rekonstrukcje słynnych dzieł, w których wystąpili uczniowie naśladując postaci, używając przedmiotów, barw zawartych w obrazie itp. Prezentacjom towarzyszyły zdjęcia oryginalnych dzieł i fotografie żywych obrazów. W ten sposób uczniowie pokazali „Babie lato” oraz „Bociany” Józefa Chełmońskiego, „Gęsiarkę” Józefa Rapackiego, „Żydówkę z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego.
Obraz „Przyszli” prof. Ludwika Maciąga to relatywnie najmniej znany z prezentowanych obrazów. Powstał w 1978 r. Na pierwszym jego planie znajduje się okno, nad którym wisi lampa naftowa. Na drugim planie widzimy czarny cień postaci trzymające broń, skradającej się do domostwa. Pejzażysta, batalista, znany głównie z prezentowania w swoich obrazach koni, w dziele „Przyszli” wyraził swój bunt wobec komunistycznego sytemu. Stworzenie go było powodem prześladowań artysty ze strony przedstawicieli reżimu.
Młodzież wybrała żywe obrazy, by pokazać dawne Mazowsze i dzieła malarzy związanych z tym regionem. Przygotowali je: Amelia Andrzejewska, Patrycja Sieńkowska, Julia Garbacz, Natalia Garbacz, Natalia Sadkowska z klas VI. Wsparła je Wiktoria Przybysz z kl. VII.
Młodzież nie zajmowała się jednak jedynie sztuką. Uczestnictwo w projekcie pozwoliło uczniom na łączenie wielu dziedzin wiedzy, interdyscyplinarne podejście do analizy Mazowsza. Uczennice kl. VIII Oliwia Szapkiewicz, Amelia Świętochowska, Wiktoria Wierzchoń przygotowały prezentację „Zagrożone gatunki ptaków na Mazowszu”. Bazując na „Polskiej czerwonej księdze zwierząt” wytypowały te gatunki, które występują najrzadziej na Mazowszu. W bibliotece szkolnej swoje miejsce znalazł też album, zawierający narysowane i opisane przez uczniów ptaki. Agata Łada, Wiktoria Przybysz i Zuzanna Kuchta przygotowały film „Mazowieckie ogrody wspomnień”. Upamiętniły w ten sposób pochodzącego z Porządzia por. Mariana Przychodzkiego, który w 1940 r. zginął w Katyniu. Uczennice spotkały się z mieszkańcami Porządzia, by dowiedzieć się więcej o por. Przychodzkim, a także z jego córką Marią Bulikowską.
Oliwia Borkowska, Maja Karłowicz, Kinga Szczepanik, Weronika Krakowiecka, Wiktoria Kurzatek przygotowały prezentację „Krok w krok z Kolbergiem”. Inspirowane działalnością słynnego etnografa udały się w kurpiowskie tereny, by szukać śladów kultury ludowej. Odwiedziły między innymi Kuźnię Kurpiowską w Pniewie, gdzie dowiedziały się o dawnych obyczajach, przedmiotach codziennego użytku itp.
„Tradycyjnie na Mazowszu” to blog, który przygotowali Laura Karłowicz, Maja Falba, Amelia Hryniewicz, Anita Ziętara, Zuzanna Deluga. Pod adresem tradycyjnienamazowszu.blogspot.com można znaleźć informacje o pochodzeniu nazwy Mazowsze, regionach etnograficznych, opis zwyczajów, obrzędów, strojów, zajęć itp.
„Lokalni bohaterowie ziemi wyszkowskiej” to tytuł prezentacji multimedialnej, którą przygotowali Witold Jagielski, Mateusz Matusiak, Kajetan Roszkowski, Aleksander Rudnicki, Bartosz Uzdowski. Chłopcy opowiedzieli o mieszkańcach gajówki Mękaliny zabitych przez hitlerowskich Niemców, kryptologu Jerzym Różyckim, który brał udział w złamaniu kody niemieckiej maszyny Enigma oraz gimnazjalistach poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.
Stoisko kurpiowskie stworzyły Karolina Szymańska, Weronika Zaleska i Karolina Zyśk. W strojach kurpiowskich prezentowały rękodzieło ludowe, tkaniny, częstowały fafernuchami. Stworzyły filmik o Puszczy Białej.
Relację ze spotkania poświęconego prezentacji projektów przygotowała też ekipa TVP 3 Warszawa. W materiale prócz przedstawicieli nauczycieli i uczniów głos zabrał rysownik Piotr Karsznia, który opowiadał o znaczeniu obrazu prof. Ludwika Maciaga.
J.P.Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl