Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 02 grudnia 2021 r., imieniny Aurelii, Balbiny

Świątecznie i artystycznie w Kuligowie

(Zam: 16.01.2019 r., godz. 09.23)

W kościele parafii Matki Bożej Loretańskiej w Kuligowie 6 stycznia odbył się doroczny Świąteczny Koncert Kolęd. Spotkanie to uświetnił wyszkowianin, rysownik Piotr Karsznia, który w trakcie koncertu tworzył nawiązując do zimowej tematyki.Wspólne śpiewanie kolęd w święto Objawienia Pańskiego to w kościele w Kuligowie tradycja. Co roku w spotkaniu uczestniczy także Piotr Karsznia, który rysuje przy dźwiękach pieśni traktujących o narodzeniu Jezusa. Subtelną kreską, delikatnymi plamami barw na oczach wiernych przygotowuje obrazki, które zachwycają odbiorców. Piotr Karsznia od lat zaangażowany jest w artystyczno-edukacyjny projekt zatytułowany „Melodia węgla i papieru”, łączący rysunek z muzyką i opowieściami o dawnej wsi. W trakcie tych spotkań Piotr Karsznia rysuje, a etnograf Jacek Żukowski słowem maluje obrazy związane z przeszłością.
Podobny charakter (malowanie przed publicznością) miało spotkanie w Kuligowie. Tu jednak zamiast opowieści o polskiej wsi była muzyczna opowieść o narodzinach Jezusa.
Piotr Karsznia to także pasjonat historii, członek Stowarzyszenia Wizna 1939 odkrywającego tajemnice przeszłości, którego działania można obserwować m.in. z programach telewizyjnych zatytułowanych „Było, nie minęło”. Dominującą tematyką jego prac jest koń.
– To zwierzę jest z nami od początku państwa polskiego. To przyjaciel gospodarza, środek lokomocji, towarzysz broni na przestrzeni wieków – podkreślił.
Rysownik często przedstawia sannę, sceny kuligu charakterystyczne dla życia naszych przodków. Taki obrazek Piotr Karsznia wydał pod koniec ubiegłego roku w postaci pocztówek – dwa rodzaje kartek były dołączone do przedświątecznego numeru „Wyszkowiaka”.
Spotkanie w Kuligowie było połączone z akcją charytatywną Fundacji Znajdki z Krusza (gmina Tłuszcz), która zbierała datki na ratowanie bezdomnych, porzuconych psów i kotów.
J.P.
Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl