Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 grudnia 2021 r., imieniny Barbary, Krystiana

Wytańczone życie

Ikona
(Zam: 17.05.2011 r., godz. 11.35)

Śmiech i łzy, elegancja i zmysłowość, poczucie wspólnoty i wewnętrznej wolności. Ile jeszcze rożnych emocji, stanów ducha i świadomości ciała zawiera w sobie taniec, mogli przekonać się zarówno tancerze, jak
i widzowie, którzy pojawili się 14 maja w Wyszkowskim Ośrodku Kultury na spektaklu tanecznym pt. „Życie tańcem wytańczone”.

Hanna Gajowniczek, instruktorka tańców w kręgu wraz ze swoimi uczennicami i z osobami zaprzyjaźnionymi zaproponowała zgromadzonym podróż po różnych zakątkach świata, poznanie ludzkich marzeń, pragnień, lęków, tęsknot i radości wyrażonych w ruchu.

W sobotni wieczór mogliśmy zobaczyć tańce z różnych regionów świata: pojawiła się zmysłowa rumba i cza-cza z gorącej Kuby, zalotna samba z Brazylii, dostojny walc angielski, nieprzyzwoite argentyńskie tango, emocjonalne flamenco z Hiszpanii. Nie zabrakło również pokazu tańców w kręgu, były nimi tańce ludowe m. in. z Bałkanów, Grecji, Armenii, Izraela, Rosji, Szkocji, Irlandii czy Ameryki.

– Taniec to forma sztuki, która jak żadna inna, pokazuje na scenie człowieka
w całej jego pełni: ciało, umysł, uczucia i ducha – mówił na wstępie prowadzący spotkanie Łukasz Niemyjski. – Wymaga od tancerza ogromnej świadomości ciała, koordynacji ruchów, harmonii z muzyką. Jego sposób poruszania się jest nie tylko zjawiskiem estetycznym, ale wypływa z głębi uczuć, które pojawiają się w odpowiedzi na muzykę, własne doświadczenia życiowe, pragnienie wyrażenia siebie przed widzem lub odegranie zamierzonej roli. Dusza tancerza-artysty jest dla niego źródłem inspiracji, natchnienia, pasji i uniesienia.

Spektakl był próbą wytańczenia fragmentu życia wraz ze wszystkimi jego przejawami: zdarzeniami, byciu w relacji ze sobą, z drugim człowiekiem, we wspólnocie, ruchem ciała oraz szeroką gamą uczuć: od poczucia siły, miłości, radości, namiętności, przez nadzieję, spokój do smutku, gniewu, bezsilności, które to uczucia wzajemnie się przeplatały.

Joanna i Jarosław Cieśla – gościnnie występujący artyści – ukazali w tańcu towarzyskim wiele różnych historii: od przypadkowego spotkania dwojga nieznanych sobie ludzi poprzez gorące sceny miłosne wyrażone w tangu czy rumbie, po kłótnię i pojednanie partnerów w cza-czy. Uczestniczki zajęć w kręgu przedstawiły bogaty, aczkolwiek skomplikowany świat kobiecych uczuć, w którym śmiech miesza się ze łzami, namiętność z nienawiścią, pragnienia ze strachem. Wszystko przy nastrojowych dźwiękach muzyki regionalnej, w świetle lamp.

Tańce w kręgu zaprezentowały uczestniczki stałych zajęć prowadzonych w ośrodku kultury pod kierunkiem Hanny Gajowniczek: Barbara Andrzejewska, Anna Balcerkiewicz, Elżbieta Banach, Danuta Groszyk, Edyta Olbryś, Zofia Skóra, Danuta Ziomek i Urszula Zadworna.

Zajęcia prowadzone przez Hannę Gajowniczek odbywają się w poniedziałki o godz. 18.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wyszkowie przy ul. Matejki 5.

K.S.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl