Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 26 czerwca 2022 r., imieniny Jana, PawłaSanktuarium zakończyło remonty

(Zam: 15.12.2018 r., godz. 19.21)

Sanktuarium św. Idziego zakończyło dwie ważne inwestycje – generalny remont kaplicy na cmentarzu i remont dachu świątyni. Na oba zadania parafia otrzymała dofinansowanie.

Na kaplicy zamontowano nowy dach i wykonano konserwację więźby dachowej, drzwi wejściowych i okien, wymieniono zniszczone deski podłogi. Przeprowadzono też całkowitą wymianę instalacji elektrycznej, montaż nagłośnienia wewnątrz i na zewnątrz, uzupełniono tynki wewnątrz i na zewnątrz wraz z ich malowaniem. Gmina Wyszków przekazała na wykonanie inwestycji 74 541 zł. Zadanie finansowo wsparli też wierni i firmy.
Na remont dachu sanktuarium Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 580 tys. zł, wkład własny parafii wyniósł 63 tys. zł. Prace trwały trzy lata. Był to pierwszy remont dachu od czasu powojennej odbudowy kościoła. Jak informuje sanktuarium: „w pierwszym roku został wymieniony dach nad nawą główną, w kolejnym – nad kaplicą Najświętszego Serca Pana Jezusa i nad zakrystią. Najtrudniejszy etap prac przypadł na ten rok. Został wymieniony dach wraz z więźbą dachową nad kaplicą Matki Bożej, którego chyba nie remontowano od pierwszej wojny światowej. Ta część była pokryta blachą, więc wymagało to nie tylko jej zdjęcia, ale też wymiany spróchniałej więźby dachowej. Dodatkowo zrobiono nowe podwieszenie stropu, na którym jest zabytkowy fresk „Pokłon Trzech Króli” który też w tym roku został poddany renowacji.
To nie koniec prac remontowych. Naprawy i zabezpieczenia wymaga również strop nawy głównej kościoła, który także od czasu odbudowy powojennej nie był konserwowany. Prace zostaną podjęte, jeśli parafia otrzyma dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”.
Nowy dach 28 listopada poświęcił bp ks. Tadeusz Bronakowski w obecności bpa ks. Stanisława Stefanka i bpa ks. Henryka Ciereszko z Białegostoku.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl