Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaPrzysięgali w Węgrowie

(Zam: 01.12.2018 r., godz. 11.57)

Siedmiu mieszkańców powiatu wyszkowskiego na rynku miejskim w Węgrowie 25 listopada złożyło przysięgę żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

To kolejna grupa osób z naszego terenu, którzy ochotniczo wstąpili w szeregi terytorialsów. Była to już piąta przysięga w Mazowieckiej Brygadzie w tym roku. W minioną niedzielę 102 żołnierzy z północnego Mazowsza złożyło przysięgę w obecności rodzin, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów, dowództwa WOT oraz licznie przybyłych mieszkańców. Wśród przysięgających było 30 kobiet, w tym matka z córką z Ciechanowa oraz żołnierz, którego trzej bracia również są terytorialsami w 5. MBOT. Było też siedmiu ochotników z powiatu wyszkowskiego, w tym czterech z Długosiodła.
Na rynku, oprócz składających przysięgę, obecni byli również żołnierze, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. Tym samym liczebność Mazowieckiej Brygady przekroczyła 1,5 tys. żołnierzy. Wśród wypowiadających w niedzielę słowa przysięgi najliczniejszą grupę stanowili studenci, nauczyciele i instruktorzy sportowi. Są też osoby o rzadkich umiejętnościach. Jeden z ochotników jest iluzjonistą, inny tworzy rysunki do komiksów, a jeszcze inny jest tatuażystą.
Żołnierze, którzy w ten weekend złożyli przysięgę wojskową, wstąpili do służby 10 listopada. Wtedy rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do Wojsk Obrony Terytorialnej. Równolegle trwało również szkolenie rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenie wyrównawcze dla rezerwistów. Terytorialsi przysięgający w Węgrowie zasilą szeregi trzech istniejących już batalionów lekkiej piechoty 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dyslokowanych w Siedlcach, Komorowie i w Ciechanowie, część z nich trafi do ciechanowskich samodzielnych pododdziałów. Wkrótce swoje funkcjonowanie rozpocznie kolejny batalion, który powstanie w Zegrzu.
Żołnierze w WOT przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (szesnastodniowe), kończące się przysięgą wojskową oraz dla rezerwistów (ośmiodniowe). Oba rodzaje szkoleń są wstępem do zasadniczego trzyletniego okresu szkolenia żołnierzy OT. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn.
Org.

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 01.12.2018 r., godz. 18.00
Cieszą wiadomości, że tworzenie WOT postępuje sprawnie. Niedawno znalazłem informację, że w brygadzie podkarpackiej jest więcej chętnych niż wcześniej planowano i będzie przyjętych więcej. Dodatkowo przyśpieszono tworzenie brygad śląskiej i wielkopolskiej. Nasza, 5 Mazowiecka BOT jest już mocno zaawanasowana, jak wynika z notatki prasowej. Muszę powiedzieć, że bardzo dobre wrażenie zrobił na mnie gen. Kukuła, uczestniczący w uroczystościach odsłonięcia pomnika przy Sanktuarium Św. Rodziny. Jego wystąpienie może być wzorem tego, jak powiedzieć wszystko w krótkiej formie. Niezwykle ważne jest nawiązanie do wzorców AK i Żołnierzy Wyklętych. Oznacza to oczywiste zerwanie z dziedzictwem komunizmu.
Dodane przez anonim, w dniu 04.12.2018 r., godz. 09.18
Jak to jest, że w Wyszkowie w tej sprawie nic się nie dzieje. Dlaczego nie powstaje batalion w Wyszkowie, przecież to jest strategiczne miejsce na Mazowszu i kierunek głównego uderzenia Ruskich. Mamy tu najlepsze miejsce do treningów, w warunkach leśnych, przeprawy przez rzekę itp. Dlaczego nie buduje się strzelnicy w Wyszkowie? Tak władze udają strażaków a jak stworzyć solidną infrastrukturę wojskową to nie ma chętnych, żeby się za to wziąć. Mamy niemyślącą władzę samorządową, żeby to tylko nas w przyszłości drogo nie kosztowało.
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 04.12.2018 r., godz. 18.44
Drogi anonimie, w powiatach jest przewidziane w programie budowy WOT stacjonowanie kompanii i na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Na zgrupowania batalionowe przewidziane są miejsca z gotową infrastrukturą, przeważnie tam gdzie kiedyś były jednostki wojskowe.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 05.12.2018 r., godz. 06.51
A prawda jest taka, że WOT wreszcie się zwija. Na dziś miało być ich trzy razy więcej a jest jak jest i będzie (na szczęście) coraz mniej. Wiadomo w jakim celu to Macierewicz tworzył i czemu (komu) miało służyć.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.12.2018 r., godz. 11.28
Panie Marku Głowacki, niech pan tą sprawę pilotuje, bo wszyscy się zachowują jak Marek Eychler. Większym sojusznikiem będzie tu PSL bo Waldek to wygląda na pacyfistę a nie na strażaka. WKU też pewnie jest otwarte. kluby GP maja dobry kontakt z Antonim Macierewiczem, którego dzieckiem jest WOT. Głupio to mówić, ale PiS żeby wygrać wybory to wszystkie najlepsze programy porzuca, zaniemówiło, podlizują się Timmermansowi i Guyowi, którzy na Polskę plują. Niedługo to razem z Nowosielskim i Mrozem będą palić świeczki pod wyszkowskim sądem. Niech będzie pan jedynym chłopem z nabiałem bo wszystko to mięczaki, których wojna może zaskoczyć. A ty Eychler to masz najlepszą okazję, żeby zamilknąć. Jesteś w koalicji z PiS bo twoja pani jest w ich klubie radnych powiatowych. Łyso ci ?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 05.12.2018 r., godz. 19.18
Drogi Anonimie, czuję tu jakieś nieporozumienia, ale wejdę jedynie w istotę sprawy tzn. w organizację i funkcjonowanie WOT. Jestem zwolennikiem tej formacji od wielu lat. Interesowałem się tematem grubo przed dojściem Zjednoczonej Prawicy do władzy w 2015 roku. I nadal się interesuję. Nie odnoszę się do precyzyjnych harmonogramów, bo takich nigdy nie było, ale z grubsza organizacja tego ważnego rodzaju wojsk, wzmacniającego nasze możliwości obronne idzie zgodnie z planem. Na koniec roku ma w niej służyć ok. 20 tys żołnierzy w całej Polsce, ale na różnym poziomie wyszkolenia – częściowo świeżo po rekrutacji, częściowo już po solidniejszych szkoleniach, ale wydaje mi się, że 3 pierwsze brygady ( podkarpacka, lubelska i podlaska) będą w pełni wyposażone i wyszkolone dopiero w pierwszej połowie 2020, a nasza 5 Mazowiecka Brygada dopiero w 2021. Pełen cykl szkolenia i wyposażenia to ok. 3 lata. Tak to jest zaplanowane. Zaczęło się od wschodu, idzie wgłąb kraju i poziom organizacji oraz wyposażania będzie rósł krok po kroku, aż do zakończenia programu, kiedy nowo powstałe wojsko będzie liczyć ok. 53 tys. żołnierzy. Jeżeli chodzi natomiast o lokalizację terytorialną kompanii, przyporządkowanych do powiatów to jest to przewidywane w końcowym okresie formowania brygad i sądzę, że u nas będzie to miało miejsce w końcówce 2020, lub na początku 2021 r.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 08.12.2018 r., godz. 14.41
Się Głowacki tak nie rozpędzaj bo za rok są wybory, weź to pod uwagę.
Dodane przez ~(), w dniu 13.12.2018 r., godz. 12.59
mama z córką dają nurka a tata na wznak
Dodane przez ~(), w dniu 13.12.2018 r., godz. 13.01
a tak na poważnie to widząc co się dzieje na świecie zobaczymy ilu się stawi jak ojczyzna będzie wzywać
Dodane przez Jeży, w dniu 14.12.2018 r., godz. 13.17
No i się wydało, że MG ma: "drogiego Anonima"! :) A WOT nas obroni, tak jak "wyklęci" ...
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 15.12.2018 r., godz. 15.27
Nie ulega wątpliwości, że zarówno sowiecka, jak i niemiecka agentura wpływu, a także michnikopodobni idioci są niezadowoleni z postępów w budowie terytorialsów. Analizy pokazują bowiem jednoznacznie, że to najtańszy i najszybszy sposób na podniesienie obronności naszej armii. A tymczasem okazuje się, że mamy już ok. 20 tys. nowego wojska po dwóch latach od startu programu. Tymczasem NSR - trwający od 2010 program nieszczęsnej koalicji PO-PSL doprowadził po 6 latach do wdrożenia do NSR jedynie 12 tys. rezerwistów. Do tego istotną różnicą jest dodatkowe wyposażenie WOTu, produkowane u nas w kraju. Oczywiście równolegle idzie modernizacja wojsk operacyjnych i w ogóle reorganizacja wojska, które miało nadal strukturę postsowiecką., a w siedzibie kontrwywiadu wojskowego odbywały się narady z następcami GRU.
Dodane przez Josek, w dniu 15.12.2018 r., godz. 19.08
Eychler prekursorem francuskich "żółtych kamizelek".

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl