Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyPiłsudczycy na Jasnej Górze

(Zam: 11.09.2018 r., godz. 13.30)

Datę 23 sierpnia 2018 r. członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie długo będą pamiętać. To właśnie dzień, który kilkunastu członków związku z rodzinami spędziło na Jasnej Górze w Częstochowie w ramach IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Piłsudczyków.

Społeczeństwo

W tym roku mija 30. rocznica utworzenia Związku Piłsudczyków. To też 155. rocznica styczniowego zrywu niepodległościowego. 2018 rok to data szczególna dla każdego Polaka – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Można powiedzieć, że te wszystkie wydarzenia łączy osoba wielkiego Polaka i gorliwego patrioty, Józefa Piłsudskiego. Piłsudczycy stanęli w Kaplicy Matki Bożej, aby modlić się za Marszałka i dziękować miłosiernemu Bogu za dar niepodległości. Były podziękowania, odznaczenia i awanse. Wyszków ma też swojego generała.
Czwartej pielgrzymce przewodził gen. Stanisław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków, a Okręgowi Nadbużańskiemu prezesi – Sylwester Raniszewski i Konrad Wróbel.
Wyrazem patriotyzmu jest kultywowanie pamięci o czynach Marszałka. To nasz obowiązek wobec wolnej ojczyzny. Pamiętamy i wiedzę o tamtych wydarzeniach przekazujemy młodym mieszkańcom ziemi wyszkowskiej.
Dlaczego Jasna Góra? To tu 20 października 1921 r. przybył Marszałek Piłsudski, by dziękować Matce Bożej za zwycięską wojnę z bolszewicką Rosją, za zwycięską bitwę niemeńską i Cud nad Wisłą. Piłsudczycy z Wyszkowa w 2016 r. razem z innymi odsłaniali tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze.
Aktualnie w kraju działa ponad 50 okręgów i oddziałów, w tym jeden z najaktywniejszych – Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Władze krajowe związku dostrzegają jego zaangażowanie i nagradzają, udzielają pochwał, przyznają odznaczenia i mianują jego członków na wyższe stopnie. Tak było i tym razem. Pułkownik Konrad Wróbel otrzymał z rąk władz krajowych związku szlify generała, a Sylwester Raniszewski pułkownika. Grażyna Wróbel została odznaczona Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków. Kilkunastu nadbużańskich piłsudczyków odebrało medale pamiątkowe z okazji 30-lecia związku.
– Przybliżamy osobę i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego, przypominamy młodym pokoleniom, kim był, czego dokonał i jakimi kategoriami kierował się, by kochać umiłowaną ojczyznę – do zgromadzonej rzeszy piłsudczyków powiedział gen. Stanisław Śliwa.
Kilkuset osób z całej Polski z pocztami sztandarowymi wyruszyło zwartym szykiem sprzed pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli we mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat kmdr Marian Próchniak, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków. Mszę św. koncelebrował o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.
– Z woli Opatrzności Bożej po 123 latach niewoli zwyciężył Orzeł Biały! Zwyciężył polski ród! Zwyciężyła droga 11 listopada 1918 roku, droga ludzi Bogu i Polsce wiernych, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wymodlona, wyśniona w najwspanialszych snach, okupiona krwią i męstwem żołnierza polskiego po 123 latach niewoli powstała z grobu Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska – powiedział do wiernych ks. infułat gen. brygady Marian Próchniak. – Wróciła na mapy Europy i świata ta, która nigdy nie miała powrócić i stała się równa wśród równych, i wolna wśród wolnych.
Przed Tablicą Pamięci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Kaplicy Pamięci Narodów piłsudczycy złożyli kwiaty. To niezwykłe, nasączone wielkim patriotyzmem spotkanie zakończył Apel Jasnogórski.
T. Przygoda

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 12.09.2018 r., godz. 18.10
Pojechali za własne pieniądze czy samorządowe?
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 12.09.2018 r., godz. 21.55
Wszystko fajnie i pięknie, tylko dlaczego piłsudczycy wybrali na miejsce pielgrzymki właśnie Jasną Górę - siedlisko faszystowskiej zarazy?
do Marka Eychlera
Dodane przez Anonim, w dniu 13.09.2018 r., godz. 13.16
W NRD (istniało kiedyś takie "demokratyczne" państwo) działała oficjalna organizacja młodzieżowa FDJ. Pamiętam, że posługiwali się wręcz identyczną retoryką i p.....li podobne głupoty co Ty. Lecz się.
Dodane przez Sylwester, w dniu 13.09.2018 r., godz. 23.52
Związek Piłsudczyków na Jasną Górę pojechał za własne pieniądze. Nie jest dotowany przez władze samorządowe. Statut Związku wyraźnie określa, że każdy członek ma wspomagać Związek w miarę swych możliwości nie mniej jak wysokość składki członkowskiej.
Dodane przez Josek, w dniu 14.09.2018 r., godz. 21.46
Ponadto w minioną niedzielę, 9 września oddali hołd poległym żołnierzom 5 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego "Zuchowatym" - uczestnicząc w uroczystej Mszy Św. przy zbiorowej mogile w Zambskach Kościelnych .
Dodane przez Anonim, w dniu 17.09.2018 r., godz. 10.13
Czy oprócz składania kwiatów, chodzenia w śmiesznych mundurkach i pozowania do zdjęć gazetom ta organizacja robi cokolwiek ciekawego?
do anonima 17 września 10.13
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 17.09.2018 r., godz. 21.43
Drogi anonimie, może lepiej byłoby śledzić sprawy publiczne zamiast zadawać głupkowate pytania ? Piłsudczycy zrobili wiele pożytecznych rzeczy związanych z upamiętnianiem ważnych wydarzeń z historii Polski. A ty co zrobiłeś ?
Dodane przez Anonim, w dniu 18.09.2018 r., godz. 08.09
No właśnie, ja pytam czy oprócz tego coś konkretnego zrobili? Tylko parcie na szkło i pozowanie do zdjęć?
Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 18.09.2018 r., godz. 21.43
Drogi anonimie, no właśnie. Zapomniałeś napisać co ty zrobiłeś. Jakieś zaniki pamięci ?
Dodane przez ~(), w dniu 26.09.2018 r., godz. 06.30
a generał gdzie? boi się święconej wody?
do Głowacki
Dodane przez Anonim, w dniu 01.10.2018 r., godz. 13.00
Jeżeli ktoś pisze jako anonim to nie będzie ci mój Głowasiu pisał co zrobił.Głupkowatych pytań nie ma.Są głupkowate odpowiedzi.Morawiecki i cały rząd się w tym specjalizuje.
PRECZ Z PISEM !!!!!!!!!!!!!
Dodane przez Anonim, w dniu 01.10.2018 r., godz. 21.40
Przesadzone "ureligijnienie" narodu doprowadziło panie Głowacki do fanatycznych reakcji i cofnięcia w rozwoju Polski o dziesiątki lat.Patrząc obecnie na kk widzę ONR,pedofili i chorych z nienawiści otumanionych rydzykowców z radia maryja, ludzi popierających Pis.Jest to jednostka chorobowa.Rak na ciele Polski demokratycznej.Zaścianek,ciemnota,zakapiory jesteście.Precz z pisem i wypad wasz z PL jest qwestią czsu !!!
Dodane przez AA, w dniu 02.10.2018 r., godz. 16.56
Widzę, że seledyn wrócił pijaniutki do klawiatury.
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 03.10.2018 r., godz. 10.53
A co ty zrobiłeś, oprócz oczywiście smoleńskiego kłamstwa wciskanego ciemnym ludziom latami?
Dodane przez Anonim, w dniu 05.10.2018 r., godz. 10.31
To już od dawna nie jest Jasna Góra tylko Łysa Góra.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl