Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 lipca 2024 r., imieniny Marii, MagdalenyMiejsce pobytu dziecka - rozwód

(Zam: 30.08.2018 r., godz. 13.28)

Jeśli strony postępowania o rozwód, nie korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników, bardzo często pomijają aspekt miejsca pobytu dziecka/dzieci i nie wnoszę o jego ustalenie.W sprawach, w których strony chcą jak najszybciej uzyskać wyrok rozwodowy, nie walcząc o winę w rozwodzie, tylko godząc się na rozwód bez orzekania o winie, chcąc zacząć nowe życie, nie regulują kwestii miejsca pobytu dziecka.

W sytuacjach, gdy strony dogadują się co do wychowywania dziecka, jego miejsca życia, kontaktów drugiego rodzica, problemu nie ma. Problem powstaje, gdy między stronami dochodzi do konfliktu lub gdy, któraś ze stron zmienia swoje miejsce życia, wyjeżdżając do innego miasta, czy za granicę, zabierając dziecko.

Gdy małżonkowie, mający pełnię władzy rodzicielskiej, mają różne miejsca zamieszkania, miejscem zamieszkania dziecka będzie to miejsce zamieszkania jednego z rodziców, u którego stale ono przebywa. Jeżeli doszłoby do sytuacji, gdy dziecko nie przebywa stale, u któregoś z rodziców, miejsce zamieszkania dziecka powinien określić sąd, ale tylko na wniosek rodzica. Miejsce pobytu dziecka przy rodzicu stanowi istotną sprawę dziecka i w momencie, gdy strony nie dojdą do porozumienia w tej materii, rozstrzygnie ją sąd – mówi o tym art. 97 § w kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Przy rozwodzie o ustaleniu miejsca zamieszkania dziecka Sąd obligatoryjnie rozstrzyga w przypadku braku zgodnego wniosku o nieorzekaniu o nim. Jeśli rodzice przedstawią porozumienie co do miejsca zamieszkania, a jest ono zgodne z dobrem dziecka, sąd uwzględni ów decyzję. Sąd ustali, iż miejscem zamieszkania dziecka będzie każdorazowe miejsce zamieszkania rodzica, przy którym będzie mieszkać. Jeśli sąd nie będzie ingerował we władzę rodzicielską i każdy z rodziców będzie miał pełną władzę rodzicielską to wówczas sąd może na zgodny wniosek stron ustalić miejsce pobytu dziecka, przy którymś z rodziców.

Kwestia miejsca zamieszkania dziecka, przy którymś z rodziców, powinna zwłaszcza interesować osoby, które z góry wiedzą, iż między stronami istnieje konflikt, a któryś z rodziców nie dopełnia obowiązków rodzicielskich. Dlatego bez względu na to, gdzie strony mieszkają lub planują mieszkać powinny dobrze przeanalizować swoją sytuacją, gdyż rozwód gdynia zawsze może przysporzyć nieoczekiwanych problemów, gdy któraś strona nagle zmieni swoje dotychczasowe stanowisko w kwestii miejsca pobytu dziecka.

Wówczas trzeba bardzo ostrożnie podejmować każdą decyzję, gdyż sąd będzie badał, przy którym z rodziców dziecko powinno stale przebywać. Zazwyczaj w takich sytuacjach sąd dopuszcza dowód z opinii zespołu biegłych specjalistów, której to wnioski będą decydujące w kwestiach związanych z władzą rodzicielską i opieką nad dzieckiem.

Andrzej Kuś

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta