Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 03 marca 2021 r., imieniny Maryny, Tycjana

Sześć tablic na cześć Jaskółki

(Zam: 18.08.2018 r., godz. 12.54)

Płyty z brązu wmurowane w formie płyty chodnikowej mają tworzyć szlak pamięci wyszkowianina Stanisława Wróbla ps. Jaskółka, którego Niemcy zamordowali w czasie II wojny światowej.

Stanisław Wróbel urodził się w Wyszkowie 20 sierpnia 1917 r. Podczas obławy zorganizowanej przez Niemców na moście kolejowym w 1943 r. wziął na siebie odpowiedzialność za przewożone przez łączniczkę materiały konspiracyjne. Katowany przez hitlerowców nie wydał nikogo. Jego grób znajduje się na wyszkowskim cmentarzu parafialnym. Radni w maju tego roku podjęli uchwałę o nadaniu rondu na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i Dworcowej imienia Stanisława Wróbla „Jaskółki”. Od kilku miesięcy trwają też w Urzędzie Miejskim rozmowy społeczników i samorządowców na temat innej formy upamiętnienia bohatera. Spotkali się w minionym tygodniu, by zaprezentować swoje koncepcje.
Stworzenie szlaku to pomysł uczestniczącego w spotkaniach Piotra Płochockiego, który uważa, że dobrą formą będzie stylizowanie tablic na płyty chodnikowe, które jedynie hasłowo przedstawią Stanisława Wróbla zachęcając do zapoznania się z jego losami w innych źródłach. Ideę przyjęli też inni uczestnicy dyskusji, w tym przedstawiciel Związku Piłsudczyków Konrad Wróbel, który zamiast płyt w chodniku widziałby raczej mające 110 cm wysokości kolumny betonowe (koszt jednej, to według niego, ok. 200 zł).
– Ścięta kolumna symbolizuje przerwane życie młodego człowieka – podkreślił prezentując swój szkic i proponując dopisek „dowiedz się więcej” mający wzbudzić ciekawość odbiorcy i zachęcić do przejścia wytyczonym szlakiem Jaskółki.
– Skłaniałbym się do pomysłu zamontowania tablic. Kolumnę nie wszędzie da się posadowić – stwierdził radny Sławomir Wróbel, inicjator rozmów na temat uhonorowania Stanisława Wróbla.
Szlak ma wieść wzdłuż najważniejszych dla Jaskółki miejsc, m.in. miejsca urodzin, aresztowania.
Naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Leszek Marszał ocenił koszt wykonania tablic (54x54 cm) z brązu (bez montażu i fundamentu) na 30 000 zł. Podczas sesji Rady Miejskiej 9 sierpnia Sławomir Wróbel zwrócił się do radnych i burmistrza o wygospodarowanie potrzebnej kwoty w miejskim budżecie.
Kolejne spotkanie w sprawie upamiętnienia Stanisława Wróbla odbędzie się 5 września godz. 17.00 w Urzędzie Miejskim.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Marek Głowacki, w dniu 26.08.2018 r., godz. 11.56
To ciekawa, warta wg mnie wsparcia, choć trzeba powiedzieć również nieco spóźniona inicjatywa. W maju tego roku mieliśmy bowiem 75 rocznicę zamordowania "Jaskółki" przez przedstawicieli rasy panów. Z pewnością obowiązuje tu jednak zasada - "lepiej późno niż wcale".
Koniunkturalny patriotyzm
Dodane przez Piotruś Pała, w dniu 28.08.2018 r., godz. 10.20
Już powiat z Mrozem, Pągowskim i tym od muralu bubla w miejscu bitwy pod Łączką postawili w styczniu krzyż z wielką pompą. Ale kiedy nadszedł 23 maja - dokładna rocznica bitwy pod Łaczką, pies z kulawą nogą pod krzyż z wielką pompa stawiany w styczniu nie przyszedł. Co nam to mówi o ich szacunku dla historii? Że są obłudnymi capami, co chcą kapitał polityczny na historycznej pamięci zbić. Tyle, że fałszywe zachowania napotykają na opór materii. Kalendarz dał koniunkturalistom pstryczka w nos. Schował przed dyletantami datę 23 maja w 155 rocznicę bitwy.
Dodane przez Anonim, w dniu 30.08.2018 r., godz. 07.49
Chodzi o tego Mroza co się wstydzi swojej PO (Platformy aObywatelskiej), co to schował się w komiteciku pod nazwą Wyszkowscy Demokraci? Ci spod sądu ze świeczkami demokraci...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl