Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Tradycji stało się zadość

(Zam: 21.07.2018 r., godz. 08.14)

Świętowanie i obrzędy związane z najkrótszą nocą w roku to wielowiekowa tradycja, która dziś mocno wyblakła, jednak wszelkiego rodzaju festyny, zajęcia, warsztaty są dobrą okazją, by sobie o niej przypomnieć.

Z tego też powodu gmina Rząśnik co roku w Nowym Lubielu nad rzeką organizuje imprezę „Powitanie lata – Wianki”.
Rozpoczęła się od mszy odprawionej w miejscowym kościele w intencji bezpieczeństwa osób korzystających z rzeki. Dalsza część wydarzenia odbyła się już nad Narwią, gdzie ks. Janusz Saniewski poświęcił wodę i łodzie.
Organizatorzy zapraszając do wspólnej zabawy zachęcali do plecenia wianków z polnych kwiatów i innych roślin. Wielu odpowiedziało na to zaproszenie, a dziewczęta i panie chętnie ozdabiały wiankami głowy. Niektóre z tych pięknych kompozycji roślinnych puszczano do rzeki, jak każe tradycja.
Klimat imprezie nadali też wykonawcy. Jako pierwszy wystąpił lokalny Zespół Ludowy Kurpie Białe działający w ramach Stowarzyszenia Klub Srebrnego Wieku. Gości bawiła też kapela podwórkowa Fakiry z Piotrkowa Trybunalskiego oraz przedstawicielka cygańskiej sceny muzycznej Patrycja Runo wraz z zespołem Gipsy Stars.
W ramach pikniku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce przeprowadził konkurs na temat bezpieczeństwa na drodze. Zabawę rozstrzygnął dyrektor WORD w Ostrołęce, radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak wraz z wójtem Pawłem Kołodziejskim. Główną nagrodą w konkursie, przyznaną w drodze losowania, był rower. Dzieci otrzymały przedmioty odblaskowe przydatne na drodze.
Grupa Ratownicza Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja z Łomży zaprezentowała z kolei pokaz ratowania osoby wyciągniętej z wody. Mieli ze sobą m.in. fantomy, na których zainteresowani mogli poćwiczyć resuscytację.
W ramach imprezy dostępne były stoiska z grochówką, daniami z grilla, rękodziełem, zabawkami i in. Dzieci korzystały z przejażdżek na kucykach, starsi z krótkich wypraw motorówką. Dostępna była też bryczka Jana Piórkowskiego. Dla najmłodszych atrakcją było założenie hełmu i puszczanie wody do rzeki przez wąż strażacki. Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali przedstawiciele Policji i jednostek OSP z Rząśnika, Komorowa, Wólki Lubielskiej prezentujący swoje wozy.
Na koniec imprezy, którą poprowadził dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Sławomir Pierzynowski, zapłonęło wielkie ognisko.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl