Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyDwie dekady temu podjęli ważną decyzję

(Zam: 23.06.2018 r., godz. 10.30)

Już od 20 lat Szkoła Podstawowa w Leszczydole-Nowinach nosi imię Jana Pawła II. Był to odpowiedzialny i ważny wybór dla społeczności szkolnej, która aktywnie uczestniczy w życiu ogólnopolskiej Rodziny Szkół noszących imię papieża Polaka.Obchody 20. rocznicy nadania imienia odbyły się 15 czerwca, a rozpoczęły się od mszy odprawionej w kościele pw. Chrystusa Sługi w Leszczydole-Nowinach. Po niej delegacje złożyły wieńce i znicze przed znajdującym się na terenie szkoły pomnikiem poświęconym Janowi Pawłowi II. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej. Tam młodzież przypomniała życiorys Karola Wojtyły, mówiła o znaczeniu patrona dla życia szkoły. Historię placówki przedstawili Kacper Rozenek i Julia Ochmańska.
– Jan Paweł II był człowiekiem doskonale porozumiewającym się z ludźmi, a wiemy, jak dziś jest to trudne w pracy, szkole, rodzinie, czy między kolegami. Papież rozmawiał z całym światem, a ludzie go słuchali i naśladowali go – podkreślił dyrektor Szkoły Podstawowej w Leszczydole-Nowinach Krzysztof Ochmański.
Wspomniał, że w nadaniu imienia, ale też i wielu innych uroczystościach związanych z Janem Pawłem II uczniom i nauczycielom towarzyszył ks. Henryk Kietliński – honorowy obywatel gminy Wyszków.
Była dyrektor placówki Zofia Książek dziękowała swojemu następcy i społeczności szkolnej, że idą drogą wyznaczoną 20 lat temu.
– Niech patron będzie nadal przewodnikiem w kształtowaniu waszych serc, sumień, umysłów – podkreśliła.
Wspomniała, że w 1998 r. w Polsce było 18 szkół imienia Jana Pawła II (dziś jest ich ponad 1 300). Wówczas sztandar nowińskiej szkole ufundował Zarząd Gminy Wyszków, a poświęcił go bp Stanisław Stefanek. W 2003 r. przed budynkiem szkoły został odsłonięty i poświęcony pomnik patrona. W 2002 r. uczniowie i nauczyciele w Wadowicach współtworzyli Żywy Portret Jana Pawła II (papież otrzymał go z okazji 82 urodzin). Corocznie uczestniczą w Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. To tylko niektóre działania związane z papieżem Polakiem podejmowane przez społeczność szkoły.
Naczelnik wydziału oświaty i spraw społecznych Urzędu Miejskiego Sławomir Cieślak przypomniał słowa Jana Pawła II „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.
– Stawiajcie sobie ambitne cele. Życzę ich realizacji, byście mieli satysfakcję z wysiłku, który podejmujecie – zaznaczyła.
W trakcie uroczystości wręczono nagrody w ramach konkursu „Święty Jan Paweł II – Przyjaciel dzieci” zorganizowanego na 20. rocznicę nadania imienia szkole. W części plastycznej w kategorii kl. 0 pierwsze miejsce zajęła Marta Kaczmarczyk, drugie – Anna Wołyniec, trzecie – Amelia Piotrak; kategorii klas I-II pierwsze miejsce – Dominik Trętowski, drugie – Hanna Książek, trzecie – Filip Aksamitowski i Patryk Rozenek, wyróżnienia – Dawid Zakrzewski, Gabriel Marzec, Mikołaj Matwiejczyk; w kategorii kl. III-IV pierwsze – Sebastian Zięba, drugie – Weronika Rolka, trzecie – Jakub Wyrzykowski, wyróżnienia – Artur Kulesza, Bartosz Szymanik; w kategorii kl. V-VII i gimnazjum pierwsze – Julia Ochmańska, drugie – Maciej Gierek, trzecie – Zuzanna Gąsiewska, wyróżnienia – Weronika Grzegorczyk, Wioleta Jeż, Marta Zalewska. W konkursie na komiks wśród uczniów klas V-VII i gimnazjum pierwsze miejsce zajęła Lena Radziewicz, drugie – Izabela Wicińska, trzecie – Agata Idzkiewicz.
Uroczystość uświetnił swoim występem Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”. Działa on w SP w Leszczydole-Nowinach od 2001 r. Zrzesza ok. 40 uczniów i absolwentów szkoły, z którymi pracują: instruktor tańca i choreograf Bartosz Wójcik, muzyk Czesław Kwiatkowski, a kierownictwo organizacyjne pełni Krzysztof Ochmański. Zespół prezentuje folklor kurpiowski Puszczy Białej oraz pieśni i tańce z różnych regionów Polski.
Goście uroczystości mogli też zwiedzić wystawę, którą młodzież poświęciła papieżowi.
J.P.Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl