Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyLimity na wszystko

(Zam: 03.06.2018 r., godz. 13.39)

Dostosowując się do zmian w prawie, miejscy radni ustalili nowy podział limitów na sprzedaż alkoholi, w tym na piwo, którego sprzedaż do tej pory nie podlegała ograniczeniom.

Dotychczas Rada ustalała limit punktów ze sprzedażą napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa), zarówno w detalu, jak też w gastronomii. Piwo nie było limitowane. Obecnie Rada Miejska ma obowiązek ustalenia maksymalnego limitu zezwoleń na sprzedaż piwa, wina i wódki w detalu (sklepy) i gastronomii.
Samorząd skonsultował projekt uchwały z jednostkami pomocniczymi – dwie wyraziły się pozytywnie, natomiast Osiedle nr 2 zaproponowało niezwiększanie liczby punktów z alkoholem na jego terenie i sprzeciwiło się sprzedaży napojów wyskokowych nocą. Opinie te nie są jednak wiążące. Burmistrz zaproponował maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu:
– do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo do spożycia w miejscu sprzedaży – 50 zezwoleń
– od 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży – 30 zezwoleń
– powyżej 18 proc. zawartości alkoholu do spożycia w miejscu sprzedaży – 30 zezwoleń
– do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwo do spożycia poza miejscem sprzedaży – 110 zezwoleń
– od 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) do spożycia poza miejscem sprzedaży – 85 zezwoleń
– powyżej 18 proc. zawartości alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży – 85 zezwoleń.
W uzasadnieniu do uchwały czytamy: „Po przeanalizowaniu limitu zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, ustalonego dla Gminy Wyszków należy stwierdzić, że został on dostosowany do potrzeb zarówno przedsiębiorców, jak również rozwijającego się rynku. Wzrasta bowiem liczba osób zainteresowanych uzyskaniem zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży.
Określenie limitu na danym poziomie wynika również z liczby powstających na terenie naszej Gminy nowych placówek handlowych i usługowych (w tym również sklepów sieciowych), które z uwagi na profil działalności będą ubiegać się o udzielenie zezwoleń”.
Ustawodawca wprowadził też obowiązek limitowania zezwoleń na sprzedaż jednorazową, stąd większe niż do ten pory (bo zawierające pozwolenia na sprzedaż np. na festynach, koncertach) limity.
Jak dotąd, według naczelnik Barbary Bożuty, mieszkańcy skarżyli się na jeden sklep nocny (z 6 działających w gminie) zlokalizowany przy ul. Prostej. Według niej, właściciel zrezygnował z handlu nocnego.
– Gdyby nie zrezygnował, mieliśmy przygotowany już projekt uchwały ograniczający czas pracy sklepów z alkoholem na tym osiedlu – podkreśliła.
– Co roku punktów sprzedaży alkoholu przybywa. Na osiedlach nie musi być alkoholu, sklepy mogą się bez niego obyć. Zwiększanie punktów to błąd – Włodzimierz Gryz.
– Pamięta kolega, kiedy były zakazy, gdzie się wtedy kupowało alkohol? Dla normalnego człowieka nie powinno być ograniczeń – stwierdził Jan Abramczyk.
– Głoszenie, że liczba zezwoleń nie ma wpływu na spożycie to herezje – stwierdził Grzegorz Wyszyński.
Przedsiębiorcy, którzy mają ważne zezwolenia, zachowają je.
Jak do tej pory, punkty sprzedaży mogą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 100 m od kościołów, kaplic i innych miejsc, w których regularnie odbywają się zgromadzenia wiernych, publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, internatów, świetlic dla dzieci i młodzieży, domów dziecka.
Odległości mierzone są wzdłuż najkrótszych ciągów komunikacyjnych i pieszych, pomiędzy głównymi drzwiami wejściowymi do obiektu a głównymi drzwiami wejściowymi do punktu sprzedaży napojów alkoholowych.
Podczas sesji Rady Miejskiej Adam Szczerba zaproponował ograniczenie zaproponowanej w projekcie uchwały liczby zezwoleń na alkohole przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży. Według niego, zamiast 110 powinno być 90 zezwoleń na alkohol zawierający do 4,5 proc. oraz piwo, 80 zamiast 85 na napoje zawierające od 4,5 do 18 proc. i tyle samo na napoje zawierające powyżej 18 proc. alkoholu.
– Niedopuszczalne jest, by w uzasadnieniu uchwały pisać o tym, że została ona dopasowana do potrzeb przedsiębiorców i rynku. To nie jest cel uchwały – stwierdził. – Mówiliśmy, że limit jest zwiększony o pozwolenia wydawane jednorazowo. Dotyczą one jednak raczej piwa, a nie wódki, czy wina.
Według naczelnik Barbary Bożuty, jeśli limit będzie ograniczony, wydłuży to procedurę przyznania pozwolenia na sprzedaż, bo do tej pory otrzymywał je ten, kto pierwszy się zgłosił do urzędu. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli pozostanie tylko jedno wolne zezwolenie, o które ubiegać się będzie kilku przedsiębiorców, sprawa będzie rozpatrywana w formie rozprawy administracyjnej z możliwością odwołania się od decyzji.
– Dopóki decyzja się nie uprawomocni, podmiot nie może otrzymać zezwolenia i nie ma możliwości sprzedaży – poinformowała.
Sławomir Wróbel zauważył, że wolne koncesje na sprzedaż jednorazową są potrzebne.
– Obawiam się, że zawężony limit może być problemem dla takich imprez, jak te organizowane przez strażaków w Gulczewie. I tak ciężko ludzi wyciągnąć z domu, od komputera, więc wyeliminowanie możliwości sprzedaży byłoby niepożądane – oznajmił.
Większość radnych i tak nie zgodziła się ze stanowiskiem Adama Szczerby – za jego pomysłem zagłosowało 6, przeciw było 9, 2 się wstrzymało.
Uchwała przegłosowana w brzmieniu zaproponowanym przez urzędników (10 głosów za, 4 przeciw, 3 wstrzymujące się) wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Alkoholix, w dniu 05.06.2018 r., godz. 09.17
Najśmieszniejszy jest pan Abramczyk, co to będący na GPW Waspol handlujący wódą puścił z torbami. Na tym interesie to on się zna jak mało kto.
Do Alkoholix
Dodane przez Anonim, w dniu 05.06.2018 r., godz. 16.04
Za duzo poszło darmowej przed wyborami i stąd bankructwo xd
Dodane przez KOD, w dniu 05.06.2018 r., godz. 17.37
Pan Jan był tam tylko dyrektorem handlowym. Waspol zbankrutował na własne życzenie.
Dodane przez Jaja jak berety, w dniu 05.06.2018 r., godz. 18.16
Po przeczytaniu tego artykułu mam pytanie, dlaczego naczelnik Bożuta jest taka pro-alkoholowa? A już całkowitego id....tę to zrobił z siebie Wróbel. Oto jego złotouste powiedzenie, "............. Obawiam się, że zawężony limit może być problemem dla takich imprez, jak te organizowane przez strażaków w Gulczewie. I TAK CIĘŻKO LUDZI WYCIĄGNĄĆ Z DOMU, OD KOMPUTERA, więc wyeliminowanie możliwości sprzedaży byłoby niepożądane.......". To już lepiej niech się nachlają na imprezie strażackiej w Gulczewie. O M G.
do Jaja jak berety
Dodane przez Anonim, w dniu 06.06.2018 r., godz. 08.12
też się z tego uśmiałem...... alkoholem wabić ludzi , by wyszli z domu.... haaaaa,haaaaa,. Może już lepiej niech radni się "nie odzywają". Z powodu takich wypowiedzi nie udostępniają nagrań z sesji? Myślę, że takich "odkrywczych myśli" jest więcej na sesji. Nominuję go do cytatu"złote usta" Może inne propozycje?
Dodane przez k, w dniu 06.06.2018 r., godz. 08.46
po co to zakazy robic jak ktos bedzie chcial kupic to i tak kupi tylko ze drozej i z nielegalnego zrodla

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl