Menu górne

Dziś jest 11 sierpnia 2022 r., imieniny Włodzimierza, ZuzannyWizja artysty nie wszystkim pasuje

(Zam: 03.06.2018 r., godz. 13.36)

Kolejny pomnik budzi nieporozumienia. Tym razem chodzi o ławeczkę Różyckiego – niektórym radnym nie podoba się wizerunek rzeźby zaproponowanej przez prof. Karola Badynę z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zamiast stosu książek przy postaci Jerzego Różyckiego widzieliby raczej Enigmę – maszynę, w której rozszyfrowaniu brał udział ten absolwent przedwojennego gimnazjum.

– W tym przypadku stawiamy pomnik kryptologowi – podkreśliła Elżbieta Piórkowska podczas obrad komisji Rady Miejskiej, która uważa, że rzeźba powinna zawierać nie książki a Enigmę, z której rozszyfrowania Jerzy Różycki zasłynął.
Tymczasem zaproponowana przez artystę rzeźba to postać Różyckiego – ucznia przedwojennego wyszkowskiego gimnazjum, którego twarz zwrócona jest ku miejscu, gdzie niegdyś stał budynek szkoły.
– Na ławeczce siedzi Różycki i obok są książki, co raczej kojarzy się z postacią poety, pisarza, a nie z kryptologiem. Ludzie mówią, że lepiej by było, by pomnik kojarzył się z Enigmą, by ona na nim była – stwierdził Wojciech Rojek, który przewodniczy komisji promocji i kultury Rady Miejskiej. – Nie chcemy, by była burza w mieście, jak z poprzednim pomnikiem. Zespół tę ławeczkę opiniował, ale zdania wśród mieszkańców są różne.
Ponieważ na projekt ławeczki został ogłoszony konkurs, burmistrz powołał komisję do oceny zgłoszonych prac, projekt nadesłał jednak tylko Karol Badyna.
Naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego Leszek Marszał podkreślił, że w Wyszkowie funkcjonuje nieoficjalna tzw. rodzina Enigmy – 12 osób, które współorganizowały w naszym mieście uroczystości poświęcone Różyckiemu i które wypracowały wspólne stanowisko co do koncepcji postawienia ławeczki. Rano w dniu sesji osoby te spotkały się ponownie i większość z nich podzieliła werdykt konkursowego jury wyrażając aprobatę dla wizji K. Badyny.
– Ławeczka przedstawia ucznia, który nie wiedział jeszcze, że będzie zajmował się Enigmą. Zawiera pewną symbolikę m.in. książki, z którymi Różycki mógł przysiąść patrząc w kierunku gimnazjum – stwierdził naczelnik. – Nie mamy wpływu na artystę – nie możemy zaburzać jego wizji. Albo przyjmujemy ją w całości, albo jej nie realizujemy.
Podobnie jak w przypadku pomnika Stanisława Wolskiego zastrzeżenia co do niedostatecznego przedyskutowania pomysłu uhonorowania Różyckiego miał Krzysztof Sobieski.
– Jako radni powinniśmy kwestię przedyskutować. Ten pomnik też jest z góry narzucony – uznał. – Ostatecznie to gmina za niego płaci, a nie rodzina Enigmy, a jako radni jesteśmy pomijani zarówno przy jednym pomniku, jak i drugim. Za bardzo gmina się rządzi sama – dodał.
Naczelnik L. Marszał kilkakrotnie jeszcze powtarzał argument, że ławeczka jest wizją artysty wysoko ocenioną przez komisję konkursową.
– Radni mają inną wizję niż ci, którzy głosowali za tym pomnikiem – zaznaczył Jan Hryniewicz.
– Nie stawia się radnych przed faktem dokonanym – dodał K. Sobieski.
– Rodzina Enigmy to ludzie, którzy zapoznawali się z życiorysem Różyckiego, jeździli, organizowali uroczystości, mają większe rozeznanie niż my w radzie. Trzeba zaufać tym ludziom, nie upierać się. Zostawmy pomnik tak, jak jest – oświadczyła Lucyna Sosnowska.
– Byłam za gwiazdą na pomniku Stanisława Wolskiego, uważałam, że jest to symbol, ale byłam w mniejszości. Dziś rozmawiamy o ławeczce, bo to nie pracownikom urzędu, a radnym dostaje się za decyzje. Biorę każdą krytykę do siebie, bo to ja decyduję, ja podnoszę rękę w głosowaniach – stwierdziła Elżbieta Piórkowska.
Adam Szczerba zaproponował w końcu odstąpienie od podpisania umowy z Karolem Badyną. Skarbnik gminy Dariusz Korczakowski przypomniał jednak, że powstanie ławeczki w parku to część większego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, a wymaga ona dochowania zadeklarowanych terminów wykonania inwestycji.
– Nie wiem, czy jesteśmy w stanie zmienić harmonogram, a czas na odlew jest potrzebny. Projekt musi być realizowany – zaznaczył. – Kolejna procedura konkursowa zajmie nam minimum 1,5 miesiąca – dodał Leszek Marszał.
Umowa z artystą jest już podpisana. Wygląda więc na to, że w parku będziemy mieć wizerunek Jerzego Różyckiego jako ucznia, któremu towarzyszą książki, a nie naukowca, który rozpracował Enigmę.
J.P.

Komentarze

Radnie bezradni
Dodane przez 123, w dniu 04.06.2018 r., godz. 13.54
Radnie bezradni, znowu zrobili jak ich Pan i władca kazał, po raz kolejny pokazali, ze nie mają nic do gadania. Kolejna żółta kartka od mieszkańców, chyba najwyższy czas na zmiany ...
Dodane przez k, w dniu 06.06.2018 r., godz. 08.48
po co oklejny pomnik ? na sile robic atrakcje turystyczne ?
Dodane przez Anonim, w dniu 11.06.2018 r., godz. 08.26
Ławeczka jest w porządku. Wygląda delikatnie, estetycznie i książki nikomu nie zaszkodziły jeszcze.
Dodane przez czytelnik, w dniu 11.06.2018 r., godz. 21.48
A nie ma innych wydatków w gminie niż pomniki? ten będzie również kosztował ponad 200 tyś złotych. Tak też mamy pół miliona w ciągu kilku miesięcy na fanaberie przedwyborcze np. ławeczki i rzeźby. Dofinansować należy klasy pływackie gdzie rodzice pokrywają latami koszty związane z turniejami, wyjazdem, coroczne wpisowe- za gminę. W sołectwach odmowy na finansowanie utwardzenie dróg. Dzieci do szkół chodzą po błocie. Brak kąpieliska, w opłakanym stanie nadal stadion itp. itp. Cyrk w Wyszkowie na stałe zagościł a trupa cyrkowa ma coraz ciekawsze spektakle. Pomniki, ławeczki, grupy rekonstrukcyjne bez widowni, koncerty ze Szpakiem, gala disco, festyny, rocznice, dożynki, itp. itp. Gratulacje. Bogata gmina, dużo pieniędzy.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl