Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 17 lipca 2024 r., imieniny Aleksego, BogdanaBieg ku czci konstytucji

(Zam: 21.05.2018 r., godz. 10.02)

W Brańszczyku ponad setka osób wzięła udział w IV Biegu Ku Czci Konstytucji 3 Maja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego.

Wśród uczestników wydarzenia były dzieci, młodzież i dorośli, którzy startowali na dystansach dostosowanych do swoich możliwości – 227 metrów, 1 km, 5 km. Do udziału zgłosiło się 147 osób, najwięcej, bo 62 chciało przebiec najdłuższy dystans. Najmłodszym uczestnikiem był biegnący na 227 m Szymon Borawski z Warszawy (ur. 2016 r.), najstarszym zaś Józef Paszel z Brańszczyka (ur. 1946 r.), który pokonał 5 km.
Wydarzenie zorganizowali: parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Brańszczyk Odnowa, Fundacja Imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego, Stowarzyszenie Bocian KRiS. Dla wszystkich uczestników biegu przygotowali medale, zaś zdobywcy podium otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Wręczali je przedstawiciele organizatorów, a także m.in. znany pisarz, publicysta, mieszkaniec gminy Bronisław Wildstein, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Anna Król.
W biegu na 1 km w kategorii młodsi wśród dziewcząt I miejsce zajęła Joanna Szymanik z Brańszczyka, II – Zuzanna Sośnierz z Warszawy, III – Daria Wiśniewska z Nowych Bud. Wśród chłopców I miejsce zajął Wojciech Laskowski z Brańszczyka, II – Marcin Klapczyński z miejscowości Radzyny, III – Jakub Chodkowski z Wyszkowa. W kategorii starsi I miejsce wywalczyła Anna Szymanik z Brańszczyka, II – Klaudia Deluga z Brańszczyka, III – Amelia Wielgolaska z Niemir i Natalia Murza z Brańszczyka, wśród chłopców I – Łukasz Błoński z Nowego Brańszczyka, II – Kamil Bałkowski z Nowych Bud.
W biegu na 5 km wśród pań zwyciężyła Wioleta Paszel z Brańszczyka, II – Michalina Swatowska z Nagoszewki, III – Magdalena Deluga z Wyszkowa, wśród mężczyzn pierwszy na metę wbiegł Bartosz Baliński z Leszczydołu-Nowin, II był Janusz Wojtas z Warszawy, III – Paweł Deluga z Brańszczyka.
Wszystkie dzieci biorące udział w biegu na 227 m otrzymały upominki.
Stanisław Pomian-Srzednicki, któremu dedykowany był bieg, i którego imię nosi współorganizująca wydarzenia fundacja to Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego (1917-1922) urodzony w 1840 r. w Brańszczyku. Nazywany jest twórcą sądownictwa niepodległej Polski, legendą polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak pisze prof. dr hab. Adam Lityński „Po długim okresie niewoli i rozbioru ziem polskich między trzy ościenne mocarstwa (Rosję, Niemcy, Austrię), u schyłku I wojny światowej Polacy przystąpili do odbudowy niepodległego państwa polskiego. Stworzenie systemu sądownictwa polskiego, z Sądem Najwyższym (SN) na czele, w 1917 r. wyprzedziło formalne powstanie niepodległego państwa polskiego, w tym także odtworzenie innych organów państwowych. Przepisy z 1917 r. o tymczasowym zorganizowaniu sądów polskich postawiły SN na czele całej organizacji utworzonego wówczas sądownictwa. SN składał się z dwóch Izb: Cywilnej i Karnej. Na czele każdej z izb stał prezes, zaś na czele całego SN pierwszy prezes; został nim wówczas Stanisław Pomian-Śrzednicki, jedyny Polak w byłym zaborze rosyjskim, który pełnił funkcję wiceprezesa sądu. Sędziowie i prezesi SN mianowani byli przez ówczesne tymczasowe władze polskie spośród kandydatów wybranych na zgromadzeniach prawników. Ówczesny SN był sądem kasacyjnym, a ponadto zadaniem jego było wyjaśnianie obowiązującego prawa; był również sądem dyscyplinarnym dla funkcyjnych sędziów i prokuratorów. Nie zrealizowano natomiast koncepcji powołania trzeciej izby administracyjnej, która pełniłaby rolę sądu administracyjnego; później (1922) w Polsce powołano odrębny system sądownictwa administracyjnego” (cyt. za www.sn.pl).
Obecny podczas wydarzenia w Brańszczyku prezes Fundacji Imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego Andrzej Korytkowski przypomniał uczestnikom, że ten wybitny człowiek urodził się na tej ziemi, położonej nad Bugiem.
Trzeciomajowe spotkanie na placu przy Zespole Szkół Specjalnych miało charakter pikniku – dostępny był poczęstunek, m.in. dzik serwowany przez Koło Łowieckie „Dzik”. Napoje, kiełbaski z grilla, wata cukrowa i wiele innych pozwalało spędzić wspólnie czas, a uczestnikom przygrywał zespół Boża Nuta. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali specjalne miejsce do zabaw. Pogoda też była wymarzona, choć niektórym biegaczom wysoka temperatura dała się we znaki. Była to z pewnością jedna z bardziej interesujących form uczczenia 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja organizowanych w powiecie wyszkowskim.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Szymon, w dniu 17.10.2018 r., godz. 22.17
Ja bym tak otwarcie o tym nie pisał. W naszym kraju ostatnio zakazane jest słowo na "K"... I nie chodzi to o "krzywą" po łacinie. Można więc zrobić np. bieg "K....wim szlakiem - Dybki - Knurowiec", ale bieg w rocznicę uchwalenia K...??? Trzeba mieć jądra!!!

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta