Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 05 grudnia 2020 r., imieniny Krystyny, Sabiny

Pomnik bez Gwiazdy Dawida

(Zam: 08.04.2018 r., godz. 20.21)

Miejscy radni zdecydowali, że w podstawie pomnika przedwojennego burmistrza Stanisława Wolskiego będzie bruk. Monument zostanie odsłonięty na placu Wyzwolenia.

Decyzję radni podjęli podczas sesji, która odbyła się 29 marca. Za wersją bez Gwiazdy Dawida zagłosowało 15 radnych, przeciw niej było 2, a 4 wstrzymało się od głosu. Podstawa pomnika była jednym z bardziej dyskutowanych tematów podczas konsultacji społecznych, które przeprowadził Urząd Miejski.
– Pierwszy sukces już odnieśliśmy – wiele osób wie o Stanisławie Wolskim. To ważny efekt edukacyjny – zaznaczyła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. – To osoba szczególna, samorządowiec, patriota, piłsudczyk. Potrafił w trudnych czasach ratować innych. Pomniki stawia się tak naprawdę nie ludziom, a wartościom – w tym pomniku zawiera się ponadczasowa wartość, jaką jest człowieczeństwo. Dla nas to także pomnik samorządności. Chciałabym zachęcić do zagłosowania za pomnikiem także osobistą refleksją – czyn Wolskiego wymagał ogromnej odwagi i każdy z nas może odpowiedzieć sobie na pytanie, czy byłby w stanie zrobić to, co Wolski. Dziś mamy znaleźć w sobie odwagę, by tego człowieka uhonorować. Wnoszę o lokację pomnika w wersji przez państwa wybranej.
Jako rezultat konsultacji społecznych radni trzymali dwie propozycje pomnika – z Gwiazdą Dawida i brukiem w postumencie. Radni, którzy w ramach komisji obradowali przed sesją nie byli jednomyślni. Wśród członków komisji finansów 4 osoby opowiedziały się za wersją z gwiazdą, 3 za wersją z brukową podstawą. Podczas obrad komisji oświaty stosunek głosów był 2:2. Wśród członków komisji rozwoju miasta i wsi 6 radnych opowiedziało się za projektem z brukiem w podstawie, 1 poparł wersję z gwiazdą. Komisja promocji nie podjęła się rozstrzygania, która z propozycji jest lepsza.
W trakcie ubiegłotygodniowej sesji radni nie podjęli dyskusji o podstawie pomnika.
– Nikt nie kwestionuje jego powstania. To szlachetna inicjatywa. Duża wątpliwość dotyczy miejsca – zaznaczył Krzysztof Sobieski, który wspomniał, że niektóre środowiska podczas konsultacji zgłaszały wniosek, by pomnik stanął nie na placu Wyzwolenia, a przy Urzędzie Miejskim. – Panie burmistrzu, czy to miejsce chce pan zarezerwować dla siebie? – zwrócił się żartobliwie do Grzegorza Nowosielskiego.
– Prezes piłsudczyków z dwoma innymi panami był u mnie i pytał o miejsce przed urzędem, gdzie, według nich, miałoby być popiersie dla Piłsudskiego. Nie ma więc jednoznaczności, jeśli chodzi o wykorzystanie terenu przy urzędzie. O tym, że ma być lokowany pomnik Stanisława Wolskiego rozmawiamy od kilku lat, były artykuły prasowe, wyszkowianie dyskutowali. Nie rozumiem dyskusji i zaskoczenia co do miejsca dla pomnika – stwierdził burmistrz. – W pozwoleniu na budowę, dokumentach dotyczących placu Wyzwolenia zawarliśmy miejsce pod pomnik. Dyskusja toczyła się nad jego formułą – czy to ma być ławeczka Wolskiego, rzeźba nowoczesna, instalacja. Jak w każdej sprawie padają różne pomysły. Ja wnioskuję o postawienie pomnika na placu Wyzwolenia. To godna lokalizacja. Nie sądzę, że 3-metrowy pomnik przy urzędzie będzie właściwie eksponowany. Na placu Wyzwolenia otoczenie jest właściwe, zapewnia dobrą ekspozycję pomnika.
– Kiedy rozmawialiśmy o pomniku nie byłem przeciwny postawieniu go na placu Wyzwolenia. Dostaliśmy jednak pismo od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i jest tam ciekawe założenie – nazwę można by zmienić na plac Niepodległości, która naturalnie kojarzyłaby się Piłsudskim, moglibyśmy w ten sposób zadowolić piłsudczyków (optują za postawieniem w Wyszkowie pomnika J. Piłsudskiego – przyp. red.) – stwierdził Adam Szczerba. – Nie pasuje mi natomiast koncepcja pomnika Wolskiego w obrębie urzędu.
– Wolski był piłsudczykiem i myślę, że ideę piłsudczyków realizował – dodała A. Kowalewska. – Wierzę, że wielu podróżnych przejeżdżając zainteresuje się, kto jest na pomniku. Chcielibyśmy znaleźć formułę budowania lokalnej tożsamości, pokazania, że mamy wielkiego Polaka, wyszkowianina.
– Odpowiadając na pismo związkowi żołnierzy AK informowałem, że wniosek o zmianę nazwy placu Wyzwolenia przekażę do rozpatrzenia radnym. Jeśli organizacja ta podtrzyma wniosek, nie widzę problemu, by ją zmienić – deklarował burmistrz.
Włodzimierz Gryz podtrzymywał wyrażone podczas obrad komisji zdanie, że tryb podejmowania decyzji dotyczącej postawienia monumentu jest zbyt szybki.
– Poczekajmy do jesieni, posłuchajmy ludzi, mieszkańcy powinni się wypowiedzieć – stwierdził.
– Pomysł nie pojawił się wczoraj. Miałam wrażenie, że te prace trwają wręcz za długo, jednak propozycja bez wizualizacji rodziłaby pytania „jak pomnik ma wyglądać?” – stwierdziła zastępca burmistrza. – Przez kilkanaście ostatnich miesięcy podejmowaliśmy szereg działań. To nie jest epizod, ale konsekwentne działanie. Teraz państwo musicie podjąć decyzję dotyczącą pomnika. Mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, wpłynęły stanowiska, opinie – tłumaczyła Aneta Kowalewska.
Większość radnych była za propozycją burmistrza. Nie poparli też zgłoszonego na sesji wniosku Adama Szczerby, który chciał, by pomnik stanął na placu Miejskim (przewidzianym do budowy między ul. 11 Listopada a Sowińskiego).
Za samym faktem wzniesienia pomnika opowiedziało się 18 radnych, wstrzymało 3.
J.P.

Komentarze

do Adama Szczerby
Dodane przez Anonim, w dniu 11.04.2018 r., godz. 00.29
Plac Wolności to nazwa dumna, uniwersalna i ponadczasowa. Nazwa Plac Niepodległości w centrum miasta jest raczej typowa dla krajów postkolonialnych, w których dzień uzyskania niepodległości to początek bytu państwowego. a przecież Polska to kraj dumny, o tysiącletniej a nie stuletniej historii.
Plac wyzwolenia
Dodane przez Monter, w dniu 11.04.2018 r., godz. 09.27
Tu rodzi się pytanie. Wyzwolenia czego, kogo ? Nazwa się zdezaktualizowała. Dumnie brzmi Niepodległości. Jeśli jest z tym problem to może być wolnośći.
do Montera
Dodane przez Anonim, w dniu 11.04.2018 r., godz. 16.03
Plac Wolności to zdecydowanie najlepsza nazwa
Dodane przez Marek Eychler, w dniu 15.04.2018 r., godz. 13.31
Co tu tak cicho z komentarzami? Cała wyszkowska Młodzież Wszechpolska pojechała na pielgrzymkę na Łysą Górę?

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl