Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyCzy stać nas na wyrzucenie 3 mln zł do kosza?

(Zam: 23.03.2018 r., godz. 12.16)

To pytanie zadaje radny Włodzimierz Gryz, który jest przeciwny rezygnacji z rządowej dotacji na przebudowę ul. Matejki. Burmistrz uważa, że wykonanie zadania okazało się zbyt drogie, dlatego zamiast modernizacji ul. Matejki proponuje m.in. wykonanie w całości w tym roku placu miejskiego za ok. 6,5 mln zł.Na poprzedniej sesji Rady Miejskiej burmistrz argumentował, m.in. wobec domagających się drogi mieszkańców Leszczydołu-Działek, że priorytet w wykonywaniu mają te inwestycje, na które gmina pozyskała dofinansowanie. Na przebudowę ul. Matejki samorząd otrzymał 3 mln zł z tzw. schetynówki, ale burmistrz proponuje jednak tych prac nie wykonywać. Najważniejszy powód tej decyzji to koszty – kosztorys przewidywał, że przebudowa będzie kosztować ok. 8 mln zł, natomiast w przetargu ofertę złożyła tylko jedna firma (Porr), która zaproponowała wykonanie zadania za ponad 12 mln zł. Wprawdzie zakres prac jest duży (bo to nie tylko przebudowa nawierzchni, budowa chodnika, ścieżki rowerowej, oświetlenia, ale też przebudowa kanalizacji w ul. Matejki i Nadgórze), jednak burmistrz uważa, że wyłożenie ok. 9 mln zł wkładu własnego to za drogo i rekomenduje radnym rezygnację z inwestycji. Wstępnie gmina zakłada, że wróci do tematu ul. Matejki w 2020 r.
– Droga nie jest aż w tak złym stanie, by remont uznać za pilny – tłumaczył podczas posiedzenia komisji promocji i kultury Rady Miejskiej skarbnik Dariusz Korczakowski. – Aplikując o to dofinansowanie też nie wiedzieliśmy, że inwestycje skumulują się, a dziś wiemy, że miasto będzie w znacznym zakresie sparaliżowane przez zaplanowane prace.
W zamian za ul. Matejki burmistrz proponuje wykonać w tym roku w całości za ok. 6,5 mln zł plac miejski (między ul. Sowińskiego a 11 Listopada). Do tej pory na ten cel w budżecie było 1,5 mln zł, bo plac miał być realizowany etapami.
– Na poprzedniej sesji słyszeliśmy, że trzeba wykorzystać dotacje, dlatego dołożyliśmy do ul. Sowińskiego. Teraz 3 mln zł lekką ręką wyrzucamy – stwierdził na posiedzeniu komisji Włodzimierz Gryz. – Akurat trafiliśmy na okres, że nie ma chętnych na wykonanie robót, ale czy stać nas na wyrzucenie 3 mln zł do kosza? Nie wiadomo, czy ktoś w ogóle zrobi taniej tę ulicę, a jak zrezygnujemy z dotacji, to w przyszłości będziemy musieli inwestycję robić z własnych środków. Czy nie lepiej wziąć kredyt i wykonać prace? Jeśli zrobimy tę ulicę od razu wraz obwodnicą śródmiejską, uporządkujemy cały fragment Wyszkowa. Proponuję zastanowić się, może trzeba ogłosić drugi przetarg.
– Jedna firma złożyła ofertę. To też jest argument za rezygnacją z zadania, bo nie wierzymy, że kolejna firma się zgłosi, a czekanie z innymi projektami zwiększa ryzyko, że też nie uda się ich zrealizować. Może się okazać, że za dwa lata ul. Matejki zrobimy za 9 mln, a nie 12 mln zł. Firmy też muszą konkurować – stwierdził Dariusz Korczakowski.
Włodzimierz Gryz złożył formalny wniosek, by jednak pozostawić realizację ul. Matejki i ogłosić ponowny przetarg. Pomysł nie uzyskał akceptacji. Ostatecznie o losie ul. Matejki zdecyduje ogół radnych podczas sesji zaplanowanej na 29 marca.
Na co jeszcze pieniądze będą przeznaczone? Urząd proponuje przekazanie 260 tys. zł na budowę drogi (przedłużenie ul. Towarowej) naprzeciwko sklepu Mrówka – o nowe rozwiązanie komunikacyjne zwrócił się prywatny inwestor, który naprzeciwko Mrówki rozpoczął budowę nowego obiektu.
Nowa inwestycja będzie też realizowana w pasie drogowym ul. Lipowej – mieszkańcy wystąpili o wykonanie wlotu w al. Piłsudskiego obawiając się, że ich uliczka stanie się dojazdówką i miejscem do parkowania dla mieszkańców nowo budowanych bloków.
Do 1,2 mln zł (z 500 tys. zł) mieliby radni miejscy zwiększyć limit wydatków na budowę sali gimnastycznej przy szkole w Leszczydole Starym. Gmina zamierza się starać o pół miliona złotych rządowego dofinansowania na ten cel. Jeśli uzyska wsparcie, salę będzie budować w etapach. W tym roku ma wybudować obiekt w stanie surowym otwartym. Na budowę pomnika Stanisława Wolskiego w budżecie ma być zapisane 220 tys. zł. Na pierwszy etap budowy kanalizacji na Zakręziu ma być zarezerwowane 1,2 mln zł.
O tym, jak zostaną podzielone pieniądze w budżecie, ostatecznie zdecydują radni 29 marca.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 23.03.2018 r., godz. 18.11
Włodzimierz Gryz moim kandydatem na burmistrza.
Dodane przez Mieszkaniec, w dniu 23.03.2018 r., godz. 21.08
Może tak chodniki , ścieżki rowerowe oświetlenie, kosze na śmieci a nie betony, asfalty lub zaspokajanie własnych widzimisię
Dodane przez Anonim, w dniu 24.03.2018 r., godz. 09.13
Jednym oświetlone ścieżki rowerowe a drudzy na pierwszym biegu do domu jeźdzą.Ulica Ruczajowa to również Wyszkowska ulica
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 24.03.2018 r., godz. 20.26
Dlaczego nie przeznacza się dodatkowych środków na budowę nowych dróg ? Dlaczego nie zwiększono finansowania na ul. Św. Mikołaja, Dobrej Wróżki w Rybienku Nowym, które są zapisane w budżecie a środki przeznaczone na tą inwestycję są symboliczne ?
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 24.03.2018 r., godz. 22.11
Dlaczegusz to jedne ulice są remontowane dwa razy w ciągu 10 lat a drugie przez 20 lat nie dotknięte.Absolutne poparcie dla budowy uliczek typu Ruczajowa,Dobrej Wróżki i innych.Krótka uliczka,mały wydatek.Nawet qwa chodników ludzie nie mają a innym ścieżki rowerowe podświetlają !!!!!!!!!! Wybory idą a Ruczajowa tonie.Sobotnie wyrównanie drogi to jak łysego pogłaskanie.
Dodane przez Paweł, w dniu 24.03.2018 r., godz. 23.46
Ta więcej koncertów z d... wziętych bali spotkań targów gali spotkań na których bawi się elyta a na pewno hajs się znajdzie
Dodane przez mieszkaniec, w dniu 25.03.2018 r., godz. 21.42
Źle zostałem zrozumiany . nie chodziło mi o pooświetlane ścieżki rowerowe tylko BUDOWA NOWYCH tam gdzie ludzie po 20 lat taplają się w błotku a elita się bawi .
Dodane przez Anonim, w dniu 25.03.2018 r., godz. 21.43
To prawda.Wybory wygrywa się "kupując" nowych wyborców.Pis to udowodnił.Głaskanie ugłaskanych da Wam klęskę w wyborach na 100%.
Dodane przez WWY, w dniu 25.03.2018 r., godz. 21.52
Remont ulicy bardziej się przysłuży mieszkańcom niż wykonanie placu miejskiego. Jak nie będzie ważniejszych wydatków, to niech budują plac miejski, a tak co ludziom po placu, jeśli trzeba jeździć po dołach?
100% racji
Dodane przez Anonim, w dniu 25.03.2018 r., godz. 22.15
Zgadzam się z Pawłem.ze niby te imprezy mają przyciągnąć wyborców.Niech będą i imprezy,ale priorytetem są mądrze przemyślane inwestycje
Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2018 r., godz. 05.54
Aby inwestycje były przemyślane, to trzeba wybrać myślących radnych a nie pazernych.
Radnu emeryt nie powinien pobierać diety.
Dodane przez Adam, w dniu 26.03.2018 r., godz. 09.22
W większości radni to starcy dorabiający do emerytury. Tacy radni zainteresowani są dobrym układem z burmistrzem bo od niego zależy wysokość diety - a nie dobrem społecznym. Radny emeryt jest zainteresowany dietą która w Wyszkowie jest wyjątkowo wysoka. Dieta to podobno zwrot utraconych dochodów w związku z uczestnictwem w pracach społecznych. Emeryt nie traci żadnych dochodów emerytalnych a więc i dieta nie jest mu należna. Emeryt jeśli chce być radnym nie powinien pobierać diety bo nie traci żadnych dochodów chyba że udowodni utratę dochodów w związku z uczestnictwem w radzie. Dopóki emeryci będą radnymi dopóty burmistrz będzie rozgrywał wszystko według swojego widzi misie.
Dodane przez Anonim, w dniu 26.03.2018 r., godz. 09.50
Bo radnymi powinny być osoby z zapałem,tacy,którzy mogą i chcą działać.a nasi obecni radni co takiego robią?lansują się tylko na imprezach i różnych uroczystościach,żeby móc pokazać się w prasie.ilu jest takich aktywnych w działaniach?mają układy między sobą i tego się od kilku kadencji trzymają.Ludzie na nich głosują bo to radni burmistrza.a jak radny burmistrza to ma większe możliwości...Paranoja!
Dodane przez k, w dniu 26.03.2018 r., godz. 12.09
po co przebudowywac matejki i kolejne rondo budowac wystarczy nowy asfalt polozyc ktory zostal zniszczony przez przebodowe ul koscioszki jak zostanie oddana obwodnica to na matejki bedzie maly ruch
ul. Matejki
Dodane przez Michał, w dniu 28.03.2018 r., godz. 08.30
Zgadza się że będzie mały ruch po otwarciu obwodnicy śródmiejskiej ale podczas remontu ul. Kościuszki cały ruch był właśnie kierowany tą ulicą w znaczym stopniu pogarszającym nawierzchnię a w szczególności te nieszczęsne studzienki, remontu wymaga także chodnik z płyt betonowych. Popieram budowę nowych ulic ale tylko dla dobra mieszkańców gminy a nie budowania czegoś prywatnym inwestorom pod hasłami "parkuj i jedź" lub podobnymi paranojami. Jeżeli inwestor planuje wybudować obiekt pod wynajem z czego będzie pobierał korzyści pieniężne to niech uwzględni w biznes planie kolizje w postaci konieczności przebudowy i wykonania dojazdu z kosztów własnych!!!!
Dodane przez Wyszkowiak z Warszawy, w dniu 29.03.2018 r., godz. 09.23
W pełni zgadzam się z radnym Gryzem,bo przecież byłoby największą paranoją rezygnować z dotacji aby wyrzucać miliony złotych na coś gdzie planowany jest ratusz.Przetargi robi się do skutku aż wyłoni się korzystna oferta.Niech włodarze miasta w końcu wezmą przykład z Serocka,Legionowa bo Wyszków jak wyglądał dziadosko tak dalej wygląda i nie ma pomysłu aby to zmianić.Brak wizji i konsekwentnej realizacji.Ta władza widzę,że za bardzo jest przyspawana do stołków.
Dodane przez Michał, w dniu 30.03.2018 r., godz. 11.33
Szkoda pisania ponieważ i tak jest wszystko odgórnie poustalane, radni muszą zadecydować tak jak powie burmistrz a takie dywersje to tylko mydlenie ludziom oczu, aby myśleli że mają coś do powiedzenia!!!!!
Dodane przez gość, w dniu 31.03.2018 r., godz. 10.53
A ja jestem ciekawy co ma być za te 6 milionów złotych na placu Miejskim, bo nigdzie nie można znaleźć opisu projektu. Co ma tam być, czy to ma być rozwiązanie docelowe? Pamiętamy, że burmistrz Nowosielski wydał z naszych podatków, czy kredytów na wykup tych gruntów 6-8 milionów a niektórzy mówią, że więcej. Miał to być teren pod ratusz. A teraz co wyrównają, założą kostką, zrobią teren zielony, postawią kilka ławeczek lub zawalą parkingami bo nie ma miejsca parkingowego w centrum, za te 6 milionów a później to wszystko co wybudują zniszczą gdy będzie projekt docelowy czyli ratusz albo reprezentacyjne centrum biznesowo-handlowe ? Czy tylko po to wydaje te 6 milionów, żeby popisać się przed wyborami, że coś zrobił w centrum ? To może lepiej , jak chce Adam Szczerba czy Wróbel wybudować drogi na tym Rybienku Nowym czy innych wsiach, gdzie muszą żyć w kurzu z budowlanych odpadów, które gmina wozi na drogi. A czy był jakikolwiek konkurs na zagospodarowanie tego terenu, placu miejskiego ? A jak gmina przeznaczy 6 milionów a najmniejsza oferta w przetargu będzie znacznie większa?
Dodane przez ~(), w dniu 31.03.2018 r., godz. 11.48
Cba widzisz i nie grzmisz
kiedys Browarna 13
Dodane przez andrzej czerwinski, w dniu 12.04.2018 r., godz. 06.26
Wiadomo, ze Wlodek chce dobrze dla swoich ziomali. 3maj sie... Pozdrawiam z konca swiata.
Dodane przez Anonim, w dniu 12.04.2018 r., godz. 10.18
Radni zaczynają pobąkiwać, że coś tam w radzie znaczą i mają do powiedzenia. Kampania ruszyła. Wyborcy widzicie? Oni żyją są i coś zaczynają mówić, a nie tylko łapka w górę, bo PAN tak każe.
Dodane przez Anonim, w dniu 12.04.2018 r., godz. 11.21
To drugi głos Gryza w tej kadencji. Pierwszy był na początku i wzbudził salwę śmiechu. Ale z Matejki a rację.
Gryz oPOzycjonista
Dodane przez Majtki, w dniu 12.04.2018 r., godz. 21.59
Trzeci głos pana Gryza. Bąknął coś o muralu, że to fanaberia, ale szybko usunął się w cień. Widocznie POmylony bubel Nowosielskiego mu się jednak spodobał.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl