Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaZ pamięcią o papieżu i strażakach

Ikona
(Zam: 04.05.2011 r., godz. 11.00)

Przedstawiciele lokalnej społeczności, młodzież, samorządowcy świętowali 3 maja rocznicę posadzenia dębu papieskiego i Dzień Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele w Długosiodle.

Uczestników wydarzenia nie zraziła pochmurna i chłodna pogoda panująca tego dnia – w gminie Długosiodło zawsze pamięta się o strażakach, którzy pomagają mieszkańcom w chwilach zagrożenia. Święto ich patrona, św. Floriana, przypada 4 maja, stąd trzeciomajowe uroczystości dedykowano strażakom-ochotnikom z terenu gminy. Z tej okazji w Centrum Kultury wójt Stanisław Jastrzębski i przewodnicząca Rady Gminy Dorota Konopka wręczyli kilkunastu najbardziej aktywnym strażakom dyplomy.
- Nasi strażacy-ochotnicy niosą pomoc nie tylko mieszkańcom, ale gdy trzeba, wyjeżdżają poza gminę – podkreślił wójt.

Wyróżnionym członkom OSP gratulowali ich koledzy z jednostek, wśród których byli przedstawiciele wielu pokoleń.
- Seniorzy starają się, by młodzież wstępowała w ich szeregi – stwierdził Stanisław Jastrzębski. – Życzę wam, byście jak najrzadziej wyjeżdżali do akcji, a kiedy już zajdzie taka konieczność, służyli pomocą – dodał.

Tego dnia także młodzież miała swoje „pięć minut”. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Blochach przygotowali przedstawienie na temat życia i posługi papieża Jana Pawła II. Mija bowiem kolejna rocznica zasadzenia w Długosiodle dębu upamiętniającego pontyfikat Ojca Świętego. Dodatkowo, zaledwie dwa dni wcześniej, cały świat obserwował uroczystość beatyfikacji Papieża Polaka. Uczniowie opowiadali o dzieciństwie Karola Wojtyły – jego zdolnościach, poczuciu humoru, ale także dużej dojrzałości. Wspomnieli o jego miłości do teatru i aktorstwie. Gdy przyszło powołanie, wiedział już jaka powinna być jego droga.

- Był dla ludzi jak ojciec, odrzucił watykański ceremoniał, chciał być przy nich blisko – podkreślił jeden z recytujących uczniów. – Do tej pory to my patrzyliśmy na niego, a teraz z góry on patrzy na nas.

Dzieci uzupełniły swój wytęp piosenkami m.in. z repertuaru Arki Noego.
Tego dnia w Centrum Kultury odbył się także konkurs recytatorski poświęcony pamięci Jana Pawła II. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów prezentowała nie tylko wiersze Karola Wojtyły, ale także innych poetów. Ich popisy oceniali jurorzy. Jeden z nich, ks. Stanisław Marzec, odczytał werdykt. W kategorii klas 0-III pierwsze miejsce zajęła Milena Andryszczyk, drugie – Michał Bloch, trzecie – Sylwia Grzegorczyk. W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Patrycja Moczydłowska, druga była Aleksandra Łojek, trzecia Natalia Kowalska. Wśród gimnazjalistów bezkonkurencyjny był Dawid Łach, druga Małgorzata Dyl, trzecia Iwona Rogalska. Laureaci otrzymali dyplomy i książki, pozostali natomiast dyplomy i drobne upominki.

J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl