Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 maja 2024 r., imieniny Bogusławy, TeodozjiPrzebudowa drogi do Ochudna

(Zam: 11.03.2018 r., godz. 09.37)

Starostwo Powiatowe, gmina Rząśnik i Nadleśnictwo Wyszków będą współfinansować przebudowę drogi powiatowej na odcinku od Leszczydołu-Nowin do Ochudna.Powiat wyszkowski starał się o uzyskanie dofinansowania ze schetynówki na przebudowę drogi Leszczydół-Nowiny-Porządzie, jednak nie uzyskał wsparcia, dlatego postanowił o modernizacji tylko części tej trasy. Podczas sesji Rady Gminy Rząśnik, która odbyła się 28 lutego gościł starosta Bogdan Pągowski. Przekonywał radnych, by ci zagłosowali za przekazaniem 700 tys. zł na inwestycję.
– Moja obecność sprowadza się do tego, by poprosić o pomoc finansową dla powiatu. Do wykonania będzie odcinek ok. 1 700 metrów, który kończy się za Ochudnem. Składaliśmy wniosek do schetynówek, ale droga biegnie przez las i trudno jest uzyskać taką punktację, by się przebić przez inne wnioski – tłumaczył starosta. – W 2017 r. komisja oceniająca wniosek uznała, że ta droga nie jest ważna dla planu transportowego powiatu. My uważamy, że to droga ważna dla gmin Długosiodło, Rząśnik, Obryte. Zdajemy sobie sprawę, że jej stan jest zły.
Przebudowa 1 700-metrowego odcinka miałaby kosztować (według kosztorysu) 1,6 mln zł. Nadleśnictwo Wyszków zadeklarowało, że dołoży do inwestycji 200 tys. zł. Po 700 tys. zł mieliby wyasygnować powiat wyszkowski (zarządca drogi) i gmina Rząśnik (przez jej terytorium przebiega droga).
– Myślę, że dzięki temu remontowi nie będziemy wracać do tematu tej trasy przez co najmniej 20 lat – podkreślił starosta.
– Mamy zapis w projekcie uchwały, że pokrywamy do 50 proc. kosztów zadania. Chciałbym, by pan starosta nas zapewnił, że nie zapłacimy więcej niż powiat – stwierdził sekretarz gminy Karol Kołakowski.
– Jeśli współpracujemy z gminami, to zawsze mówimy o 50-procentowym wkładzie. Jeśli po przetargu wyjdzie inna kwota, to zwrócimy się o pomoc do państwa, bo budżet nie jest z gumy. 700 tys. zł z powiatu, 200 tys. zł z nadleśnictwa, reszta od gminy – tak finansowanie wygląda dziś – stwierdził Bogdan Pągowski.
Radni gminni zgodzili się na udzielenie pomocy finansowej powiatowi na przebudowę drogi Leszczydół-Nowiny-Ochudno.
O pieniądze na przebudowę dalszego odcinka drogi (od Ochudna do Porządzia) Starostwo ponownie będzie się starać w ramach tzw. schetynówki.
J.P.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta