Menu górne

Dziś jest 15 sierpnia 2022 r., imieniny Marii, MagdalenyInwestycja droższa o 5 mln zł

(Zam: 25.02.2018 r., godz. 08.48)

Tyle dodatkowo gmina musiała znaleźć w budżecie, by pokryć wydatki związane z realizacją projektu zakładającego budowę m.in. kładki przy moście, parkingu i ronda przy ul. Leśnej, przebudowę fragmentu ul. Sowińskiego. Dofinansuje go Unia Europejska, jednak mimo większych kosztów wysokość wparcia pozostanie bez zmian.Zamiast ok. 10 mln zł gmina wyda ok. 15 mln zł. Włodarze miasta tłumaczą ten fakt wzrostem cen uzyskiwanych w przetargach (a często bywa, że tylko jedna firma składa ofertę), które przekraczają wartości kosztorysowe.
W przetargu na przebudowę ul. Sowińskiego ofertę złożyła tylko firma Porr (buduje obwodnicę śródmiejską).
– Jest dylemat, czy rozstrzygnąć przetarg i nie ryzykować, bo wygra wykonawca, który zna teren i zrealizuje zadanie. Naszym zdaniem to porządna firma, daje gwarancję wykonania projektu – tłumaczył radnym podczas sesji 15 lutego skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. – Jeśli środków nie dołożymy, czeka nas kolejny przetarg, w którym może nie być chętnych. Teraz staraliśmy się zachęcać wykonawców, by składali oferty i mimo to wpłynęła jedna.
Gmina nie może zrezygnować z realizacji któregoś z elementów projektu, bo wtedy nie otrzyma dofinansowania unijnego. Harmonogram prac jest bardzo napięty, bo mają być one zrealizowane do połowy roku.
– Poziom zadłużenia i obciążenia nie są drastyczne. Rok, kiedy jest aż tyle inwestycji unijnych wymaga wsparcia kredytami – poinformował skarbnik.
Dotacja unijna ma wynieść ok. 8 mln zł, co oznacza że ok. 7 mln zł gmina musi wygospodarować we własnym budżecie. W tym roku będzie realizować za 2,6 ml zł budowę kładki dla pieszych przy moście kołowym (inwestycja rozpoczęta w ubiegłym roku), za 6,3 mln zł przebudowę ul. Sowińskiego (przebudowa podziemnych sieci, nawierzchni, chodników, budowa ścieżek rowerowych, parkingów, ronda na skrzyżowaniu z ul. Dworcową; inwestycja obejmuje odcinek od ul. Dworcowej do Sienkiewicza) i za ok. 6 mln zł budowę miejsca typu „parkuj i jedź” przy ul. Leśnej wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Przemysłową, chodników, ścieżek rowerowych.
Adam Szczerba zasugerował, że być może opłaca się zrealizować tylko budowę już rozpoczętej kładki bez dokładania milionów do pozostałych inwestycji.
– Ten odcinek ulicy Sowińskiego, który chcemy przebudować, jest w tragicznym stanie. Tak czy inaczej, musimy go zrobić – stwierdził Dariusz Korczakowski.
– Wysyp dotacji unijnych w województwie spowodował wzrost cen wykonawstwa i materiałów budowlanych. Mamy do czynienia też ze wzrostem płacy minimalnej, brakiem rąk do pracy. To główne czynniki, które powodują, że już w drugiej połowie 2017 roku ceny były wyższe niż w pierwszej tamtego roku – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Ul. Sowińskiego jest tak droga, bo zaplanowana jest kompleksowa przebudowa sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych. Gdyby do zrobienia był tylko asfalt, ścieżka rowerowa, chodnik to byłoby taniej. Wiem, że pozostaje niesmak, bo cieszymy się dotacją, ale jest też i podwyżka cen. Dotacje obwarowane są reżimami, które podrażają inwestycje. Ten program jest trafiony, cenny i warto go zrealizować, a nie skupiać się na samej kładce – uznał burmistrz.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska przypomniała, że mieszkańcy zaniedbanej części ul. Sowińskiego składali szereg wniosków o remont.
– Mieszkańcy zarzucali nam, że za mało pozyskujemy środków, a zadań do wykonania jest bardzo dużo. O ile mamy dotację, o ile unia chce nam dołożyć pieniędzy, to trzeba te inwestycje zrobić – podkreślił przewodniczący komisji finansów Rady Miejskiej Jan Abramczyk.
Przetarg na budowę parkingu, ronda, ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Leśnej wygrała firma P&K Jaczewscy Paweł Jaczewski z Bednarzy (jedyny oferent).
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 25.02.2018 r., godz. 14.32
Zrezygnować z parkingu przy ul Leśnej.moze borek się nie pogniewa?
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 26.02.2018 r., godz. 08.55
Jeśli jest mowa o wzroście wydatków na inwestycje drogowe to chce wspomnieć o inwestycji na Rybienku Nowym zapisanej w budżecie na 2018 rok, uchwalonego 28.12.2017 roku-Przebudowa ulicy Dobrej Wróżki (etap II) i Św.Mikołaja w Rybienku Nowym - 500 000,00 zł. W ramach tej inwestycji miało być -133m ulicy Dobrej Wróżki w standardzie jak poprzedni fragment (kanalizacja deszczowa+jezdnia asfaltowa +2 chodniki), 450m ul. Św. Mikołaja(kanalizacja deszczowa +jezdnia z kostki szer 5,5m + chodnik), 255m ul. Starej Baśni (kanalizacja deszczowa +jezdnia z kostki szer. 5,5 m +chodnik) i był to pierwszy fragment tej inwestycji na naszym osiedlu. Z powodu tak niskiego finansowania inwestycji nie zostanie zrealizowany ani jeden metr ulicy Dobrej Wróżki i ani metr ulicy Św. Mikołaja w tym roku a jedynie fragment ulicy Starej Baśni. Jak już zwiększamy finansowanie na inwestycje drogowe to proszę także zwiększyć finansowanie także tej potrzebnej i wyczekiwanej wiele lat inwestycji.
Dodane przez ~(), w dniu 26.02.2018 r., godz. 10.24
czyżby teraz parking dla Ryśka tyle kosztował?
Dodane przez ?, w dniu 27.02.2018 r., godz. 13.20
Dlaczego rada miasta i burmistrz nie odpowiadają na pisma w ustawowym terminie? Dlaczego rada miasta i burmistrz dyskryminują mieszkańców?
Do ?
Dodane przez Anonim, w dniu 28.02.2018 r., godz. 17.44
Sąd odpowie, to się nauczą.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl