Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 04 lipca 2022 r., imieniny Malwiny, TeodoraZatrudnienie niani już nie tak korzystne

(Zam: 03.02.2018 r., godz. 12.04)

Od 2018 r. budżet państwa pokrywa już tylko połowę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe za nianię.

Jeżeli jednak umowę uaktywniającą strony zawarły przed 1 stycznia, dalej obowiązują stare zasady, czyli pełne dofinansowanie składek.

Na terenie północnego Mazowsza na początku stycznia było 147 niań (w powiecie wyszkowskim 18), które korzystają ze wsparcia budżetu państwa. Jest ono możliwe dzięki tzw. umowie uaktywniającej, czyli specjalnym rodzaju umowy zlecenie zawartej z rodzicami dziecka. Określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas, przez jaki umowa ma obowiązywać. Po jej zawarciu oraz przy spełnieniu kilku dodatkowych wymogów 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe wyliczone od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę zostaną opłacone z budżetu. Pozostałe 50% (lub więcej, gdy niania zarabia powyżej minimalnego wynagrodzenia) pokrywają rodzice.
Do 31 grudnia 2017 r. dofinansowanie było pełne, ale 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które obniżyły wsparcie budżetu do 50%. Osoby, które podpisały umowę z nianią przed 1 stycznia 2018 r. nie muszą się jednak martwić, ponieważ w ich przypadku wciąż obowiązują stare zasady.
Dofinansowaniem składek objęte są nianie opiekujące się dzieckiem od 20 tyg. życia do końca roku szkolnego, w którym skończy 3 lata. Wyjątkowo okres ten może być przedłużony do 4 lat, gdy nie ma możliwości objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym. Nianią może zostać osoba spoza rodziny, ale również spokrewniona np. ciocia, babcia, dziadek, czy pełnoletnie rodzeństwo. Nianią nie może jednak być matka oraz ojciec dziecka. Co więcej, muszą być czynni zawodowo. Po zawarciu umowy uaktywniającej jeden z rodziców zgłasza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie jako płatnika składek, a na formularzu ZUS ZUA nianię jako ubezpieczoną.
Niezależnie od zmiany w przepisach dofinansowanie z budżetu państwa dotyczy wyłącznie składek wyliczonych od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli niania zarabia więcej, to rodzice pokrywają pełne składki, ale tylko od kwoty przekraczającej 2 100 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.). Warto wspomnieć, że niezależnie od daty zawarcia umowy i kwoty wynagrodzenia na życzenie niani można ją zgłosić również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Składkę na to ubezpieczenie sfinansuje sama niania z własnych środków, a rodzic będący płatnikiem składek będzie ją jedynie wpłacał do ZUS.
Rodzice, którzy będą mieli jakikolwiek problem ze zgłoszeniem czy też rozliczeniem składek za nianię zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS w wypełnieniu niezbędnych formularzy. Więcej informacji na www.zus.pl/nianie.
Oprac. J.P.
Źródło: ZUS

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 04.02.2018 r., godz. 17.46
Nie mam gdzie napisać komentarza na dany temat,dlatego piszę tu. q mać!!!wiecie ile ma kosztować parking przy ul.Lesnej (przy bazie borka)?ponad 5 mln zł.no krew mnie zaraz zaleje.A utrzymanie parku(przycinanie drzewa,dosadzenie nowych)ponad 900 tys.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.02.2018 r., godz. 21.51
Za 900 tysięcy zł sporo będzie drzew.Niestety koszty powrotu do drzewostanu sprzed kataklizmu Szyszki są przeogromne i obowiązkiem Naszym jest sadzić jak najszybciej,jak najwięcej.Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest niesamowite a w niektórych miejscach brakuje skali.
Dodane przez Anonim, w dniu 05.02.2018 r., godz. 13.55
Jest w przetargu suma 5 mln ale może to chodzi o 500 tys?może to pomyłka?albo i nie?
Dodane przez k, w dniu 06.02.2018 r., godz. 10.21
wyciac drzewa w parku i utrzymanie bedzie tansze tylko trawe skosic
Dodane przez Anonim, w dniu 09.02.2018 r., godz. 16.36
Na każdym kroku będziecie mnie gnoić, sprzątać, szuflady w środku szorować a ja mam zamknąć się na kłódkę bo za was się wezmą? W ten sposób to już najwyższa pora. Na co ten pośredni Banan liczy?! CDN i to się czyta.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl