Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 listopada 2020 r., imieniny Błażeja, Saturnina

Na pamiątkę powstańczej walki

(Zam: 26.01.2018 r., godz. 11.57)

Krzyż na cześć powstańców styczniowych zostanie postawiony w okolicach wsi Łączka (gmina Długosiodło), gdzie oddział walczących o niepodległość Polaków stoczył bitwę z Rosjanami. Uroczystość odbędzie się 30 stycznia o godz. 11.00 na uroczysku Bykowce.

Fundatorem dębowego, sześciometrowego krzyża jest Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, które współorganizuje wydarzenie z Nadleśnictwem Wyszków (na którego terenie znajduje się uroczysko) i Stowarzyszeniem Wizna 1939 (które prowadziło badania terenowe w poszukiwaniu śladów powstańczej bitwy). Starostwo podpisało rok temu porozumienie ze stowarzyszeniem, by przeprowadzić działania mające na celu zachowanie dziedzictwa Powstania Styczniowego. Miejsce i czas badań terenowych, które odbyły się w styczniu tego roku, nie były publicznie ujawniane, by badaczy nie ubiegli amatorzy poszukiwań pamiątek z przeszłości.
– W takich przypadkach jak ten na poszukiwania musi wyrazić zgodę konserwator przyrody – podkreśla wyszkowski nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski. – Znalezione rzeczy są własnością Skarbu Państwa.
Krzyż na uroczysku będzie przede wszystkim poświęcony powstańcom, ale też i tym, którzy o nich pamiętali w późniejszych pokoleniach.
– To była bitwa dla powstańców tragiczna. Ppłk Frycze został ranny w brzuch, przetransportowany do Poręby, gdzie zmarł – mówi o bitwie stoczonej w maju 1863 r. wicestarosta Adam Mróz. – Te wydarzenia utkwiły w pamięci miejscowej ludności. Naprzeciwko uroczyska organizowane były potajemnie msze. Tam też postawiono symboliczny krzyż. Tak upamiętniano powstańców. To ciekawa lekcja historii.
– Jeszcze w okresie międzywojennym odbywały się msze. Krzyż nie przetrwał do naszych czasów – dodaje starosta Bogdan Pągowski.
– Są jednak jego pozostałości, o czym powiemy podczas uroczystości 30 stycznia – podkreśla Adam Mróz.
Prócz krzyża na uroczysku zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica. Będzie można wysłuchać prelekcji historycznej, wziąć udział w mszy polowej. Na koniec przewidziano kuchnię polową. Zbiórka uczestników odbędzie się o godz. 10.30 w Łączce pod lasem (aby tam dojechać z drogi powiatowej Wyszków-Długosiodło przed Długosiodłem należy skręcić w prawo w kierunku Łączki).
Uroczystość będzie jednym z zaplanowanych przez Starostwo na ten rok akcentów patriotycznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
– To będzie inauguracja tego jubileuszu. 100-lecie niepodległości to rocznica, która wiąże się nie tylko z rokiem 1918, ale wszystkimi wydarzeniami, których celem było odzyskanie przez Polaków wolności – podkreśla Adam Mróz.
W ramach jubileuszu państwa polskiego Starostwo ma zamiar m.in. przeprowadzić wśród uczniów podstawówek i szkół średnich konkurs wiedzy historycznej.
J.P.

Komentarze

POwstali na 100-lecie niepodległości
Dodane przez wdzięczny wyborca tym, którzy ..., w dniu 26.01.2018 r., godz. 19.56
"Miejsce i czas badań terenowych, które odbyły się w styczniu tego roku, nie były publicznie ujawniane, by badaczy nie ubiegli amatorzy poszukiwań pamiątek z przeszłości" Jeśli do funkcji wicestarosty za ponad 10 000 zł/ miesięcznie potrzeba kwalifikacji POszukiwacza zawodowcy i historyka, to jestem gotów jako "amator poszukiwań", rzucić mu wyzwanie, jego zawodowstwu i wiedzy, także w/s uroczyska Bykowce. Mrozi mnie, a nawet mierzi pasja obliczona na medialną POpularność.
Dodane przez AntyBox, w dniu 26.01.2018 r., godz. 21.19
Czy poza lansu z powstańczym krzyżem i konferencją starosta Mróz w tym miesiącu coś pożytecznego dla powiatu wyszkowskiego zrobił?
Dodane przez Jątek, w dniu 26.01.2018 r., godz. 23.40
Już na krzywy ryj strażak w Kamieńczyku Mróz zrealizował swoją pasję motorowodniaka i płetwonurka.
szczytny cel
Dodane przez podatnik, w dniu 27.01.2018 r., godz. 06.56
fundatorami jestesmy my podatnicy a nie starosci i bur nowos
Misiewicz Mróz na fotelu starosty
Dodane przez Amator, w dniu 27.01.2018 r., godz. 19.49
Trzymali w sekrecie przed amatorami - zawodowcy. Jaki Panie Mróz jest pański zawód zawodowca? Strażnik miejski - nawet pasuje, bo trzeba krzyża dziś zawiezionego popilnować do wtorku. Zarobisz Pan uczciwie na swoją pensję.
Dodane przez Pies, w dniu 27.01.2018 r., godz. 22.45
Mróz nie dał z własnej kieszeni nawet złotówki na krzyż? Na POmoc pana w zielonym mundurku panowie z PO PSL zawsze mogli liczyć. Nie musiał, ale wchodził...
Dodane przez zMroziło, w dniu 28.01.2018 r., godz. 15.05
Już jest jedna pamiątka w Wyszkowie w postaci głazu poświęconego anonimowym marynarzom. Jedyne nazwiska tam zamieszczone to fundatorów w tym Mroza. Taka jest klasa naszego bezklasowego "zawodowca", Misiewicza na stołku starosty, co palenie świeczek pod sądami organizuje, fan KOD.
"miałeś chamie złoty róg"
Dodane przez Dałby napisać w listopadzie Bóg, w dniu 28.01.2018 r., godz. 18.55
Działalność Panów Starostów na niwie administracyjnej, za którą tak na prawdę biorą kasę, a przynajmniej powinni, jest w przysłowiowym, głębokim lesie, dalej niż Bykowce. Ich POważanie dla obowiązujących Ustaw parlamentarnych jako żywo przypomina władzę namiestników lub generałów gubernatorów, jak kto woli. Uwłaszczeni przez cara włościanie ze wsi powiatu wyszkowskiego mogliby współcześnie trwale związać się księgami wieczystymi ze swoim gruntem, gdyby nie brak kompetencji i choćby dobrej woli. Ciśnie się na klawisze zdanie- do k.... nędzy, weżcie się chłopy, przepraszam ...Panowie do roboty, za którą Wam płacą, a patriotyzm zostawcie ludziom, którzy noszą go w sercu, nie w głębokich kieszeniach.
Dodane przez Staropolski Krzyż na drogę, w dniu 28.01.2018 r., godz. 23.30
Myślą, że patriotyzmem wytrą sobie Szujscy tyłki POd koniunkturalną okazję przedwyborczą. Patriotyzm i palenie świeczek, bynajmniej nie pod pomnikami pamięci historycznej, a POd sądami ze sztandarem Targowicy, nie idą ze sobą w parze. Patriotyzm to troska o słabszych, a nie wygodne życie ich kosztem.
Dodane przez Anonim, w dniu 29.01.2018 r., godz. 09.08
Mróz niech się przygotuje na odwilż,która już się zaczęła.czas się wziąć za robotę...
Dodane przez Anonim, w dniu 29.01.2018 r., godz. 21.49
Wysyp różnej maści i jakości lewych patriotów mamy.
Dodane przez Pobudka, w dniu 30.01.2018 r., godz. 08.21
Mrozy powrócą? Na jak długo. W Smoczyszkowie oczekują wiosny
Dodane przez Anonim, w dniu 30.01.2018 r., godz. 12.44
Za Pułtusk już się odpowiednie służby wzięły i mam nadzieję,że dotrą do Wyszkowa
Dodane przez Szok, w dniu 30.01.2018 r., godz. 14.07
Oznaką ich patriotyzmu jest geszeft nawet na muralach jak na Sowińskiego. Za badziewie patriota NowoSmoksielski zapłacił z naszej kieszeni 30 tys złotych. Zapowiedziany kolejny.
A mi siępodoba
Dodane przez Suweren, w dniu 30.01.2018 r., godz. 19.10
Panowie dosyć hejtu, pokażcie co wy potraficie. Aleluja i do przodu.
co Wy na to?
Dodane przez absolwenci "Norwida", w dniu 30.01.2018 r., godz. 23.53
Przejawem niePOSpoLitego kołtuństwa Panów ze zdjęcia jest parcelacja nieruchomości przed pałacem w Dębinkach W dosadnych słowach nazwał ten proceder Prezes Fundacji Muzeum Norwida - „Nawet niesławne czasy PRL-u nie zniszczyły jej, chociaż już wówczas rozpoczął się proces jej degradacji. Jak na ironię, to czasy niepodległości, ostatnimi laty, ten zabytek, nasze dobro narodowe, zaczęły zmieniać w ruinę. A teraz, jakby na spuentowanie niechlubnego władania obiektem, Starosta kroi park wokół pałacu niczym przedwojenna „reforma rolna”./za Kurierem W.
Dodane przez ~(), w dniu 31.01.2018 r., godz. 06.48
Czy w Wyszkowskim Urzędzie było szkolenie jak się zachować w przypadku zatrzymania przez CBA?
Dodane przez Zacieraczka, w dniu 01.02.2018 r., godz. 11.48
Dresio we wtorek zamiast z interesantami rozmawiać, pojechał na konsultację na ul. Stolarską, do bezklasowego byznesmena.
Ksiądz proboszcz już się zbliża...
Dodane przez Lexponaszejstronie, w dniu 01.02.2018 r., godz. 13.24
Dotąd słychać było o przekrętach w wielkich miastach na wielka skalę, teraz lupa CBA zagląda do takich miasteczek jak Pułtusk i rozlicza takie kilkumilionowe przekręciki. Do naszego miasta też zapuka. Bo pazerność wyszkowskiego patałajstwa jest ogromna. Przytoczyć realizację tzw. kiosku interesanta za przeszło 100 tys zł. Gdzie koszt projektu w przeliczeniu na metr był strzałem w 10! lokalnego, zaprzujaźnionego z władzunią projektanta. Gdzie jujęto koszt wymiany okien, których wymienić zapomnieli, tylko stare jak nowe umyli. Przeszło? przeszło! I te zaprzyjaźnione z urzędem firemki, ciągle ci sami zaufani wykonawcy, zwycięzcy większości przetargów... Na tę sama nutę: CBA już sie zbliża, już puka do ich dzrzwi...

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl