Menu górne

Dziś jest 13 sierpnia 2022 r., imieniny Diany, HelenyJan Paweł II beatyfikowany

Ikona
(Zam: 04.05.2011 r., godz. 11.20)

1 maja papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym. W niedzielnej mszy beatyfikacyjnej na placu świętego Piotra w Rzymie udział wzięło około 1,5 miliona ludzi – szacuje się, że w tym prawdopodobnie 80 tys. Polaków, którzy przybyli zarówno na własną rękę, jak i w zorganizowanych grupach.

O godzinie 10.37 Benedykt XVI wygłosił formułę, na którą wielu oczekiwało od lat: „Spełniając pragnienie naszego brata Agostino kardynała Valliniego, naszego wikariusza generalnego dla diecezji Rzymu, wielu innych braci w Episkopacie oraz licznych wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych naszą władzą apostolską zgadzamy się, aby Czcigodny Sługa Boży Jan Paweł II, papież, od tej chwili nazywany był błogosławionym, a jego święto obchodzone mogło być w miejscach i zgodnie z regułami ustalonymi przez prawo 22 października każdego roku. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Po zakończeniu mszy Benedykt XVI pozdrowił w kilku językach jej uczestników. Po polsku papież powiedział: „Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków biorących udział w tej beatyfikacji osobiście lub za pośrednictwem środków przekazu. Pozdrawiam kardynałów, biskupów, kapłanów, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych. Pozdrawiam przedstawicieli władz państwowych i terytorialnych, na czele z Panem Prezydentem. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu waszego błogosławionego Rodaka, papieża Jana Pawła II. Niech wyprasza dla was i dla swej ziemskiej Ojczyzny dar pokoju, jedności i wszelkiej pomyślności”. Na mszę przybyło około 90 delegacji z całego świata. Było 16 szefów państw, m.in. Bronisław Komorowski.
Wyszków – oprócz pielgrzymów wyjeżdżających indywidualnie – reprezentowały trzy zorganizowane grupy – z parafii Św. Rodziny, z biura podróży i grupa, której wyjazd zorganizował Wojciech Chodkowski. Wolnych miejsc w tych autokarach nie było już od dawna. Zainteresowanie uroczystością i chęć bycia tego szczególnego dnia w Watykanie były ogromne wśród Polaków, których obecność – jak wspominają zagraniczni korespondenci – poza Włochami najbardziej rzucała się w oczy. Ale to właśnie my z największą niecierpliwością, oczekiwaliśmy od sześciu lat na ten dzień.

E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl