Menu górne

Dziś jest 10 sierpnia 2022 r., imieniny Borysa, WawrzyńcaUroczystości trzeciomajowe

Ikona
(Zam: 04.05.2011 r., godz. 11.23)

We wtorek, 3 maja, wypadły dwa święta ważne dla Polaków – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 220. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przy Grocie przy kościele p.w. św. Idziego odbyła się uroczysta msza święta, w której uczestniczyły władze miasta i powiatu, były obecne również poczty sztandarowe ze szkół, delegacje harcerzy, zaś liturgię uświetniła swoją muzyką Orkiestra Dęta Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie. Rozpoczęła uroczystość wykonując „Gaude Mater Poloniae”. Zebranych przywitał ks. proboszcz Waldemar Krzywiński.
– Dzisiaj będziemy się modlić za Ojczyznę, o błogosławieństwo dla naszej Małej Ojczyzny i dziękować za beatyfikację Jana Pawła II – zwrócił się do przybyłych.

Homilię, w której wskazał na tegoroczny związek święta maryjnego, rocznicy państwowej i beatyfikacji papieża Polaka, wygłosił ks. Adam Luberski.
– W tym szczególnym czasie nasuwa się refleksja nad tym, co było, jest, nad historią – zaczął kazanie. – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związała się z dniem 3 maja. W 1656 r. król Jan Kazimierz powierzył Jej opiece Polskę. W Konstytucji 3 Maja tytuł ten potwierdzono. Potem nastała niewola, ale zakończona zmartwychwstaniem. Dziś, w miejsce tego zagrożenia jest walka o ducha narodu. Nie zatraćmy cennych wartości na rzecz lansowanego dzisiaj modelu świata bez ojczyzny i religii.

– Czym jest patriotyzm? – w homilii padło pozornie proste pytanie. – Cieszenie się z tego, co jest silne i piękne w kraju, bronienie go w razie potrzeby. W wymiarze naszego, zwykłego, codziennego życia to przede wszystkim uczciwość, rzetelność, zaangażowanie społeczne, troska o rodzinę, dzieci. Każdy może zmieniać świat na lepsze, trzeba podjąć terapię chorych dusz, skażonych zdradą, oszustwami, korupcją.

W uroczystej mszy, mimo zimna i przenikliwego wiatru, uczestniczyło wielu ludzi, słuchających w skupieniu i zadumie słów kazania. O tym chłodzie m.in. wspomniał ks. proboszcz po zakończonej liturgii.
– Jesteście kochani, że tu jesteście, mimo tego zimna – zwrócił się z uśmiechem do zebranych. – Harcerze, jesteście wszyscy przede wszystkim zuchami. To nasza pierwsza majówka, co roku tu się spotykamy, po raz pierwszy w dzień 3 maja.

Po uroczystości, ze względu na duży chłód i wiatr, w kościele, nie na placu przy Grocie, odbył się Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej. Tego dnia również spod kościoła św. Idziego ruszył tradycyjnie trzeciomajowy rajd rowerowy. Uczestnicy byli ciepło ubrani w ortalionowe kurtki i zaopatrzeni w czapki i rękawiczki, które z pewnością im się przydały, bowiem w tym roku początek maja okazał się być wyjątkowo zimny.

E.E.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl