Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 11 lipca 2020 r., imieniny Cypriana, Olgi

Prezydenckie odznaczenie za wieloletnią harcerską służbę

(Zam: 15.12.2017 r., godz. 15.39)

Wyszkowianin Bogdan Osik otrzymał przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrny Krzyż Zasługi. W ten sposób głowa państwa doceniła jego działalność na rzecz kształtowania moralności i patriotycznej postawy polskiej młodzieży.Wydarzenie

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 8 grudnia w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie w trakcie trwającego tam 40. Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego. W imieniu prezydenta aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
– To dla mnie szczególne wyróżnienie – podkreśla harcmistrz Bogdan Osik. – Moja wieloletnia służba na rzecz wychowania dzieci i młodzieży została nie tylko dostrzeżona, ale również doceniona. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym otrzymanie tego odznaczenia było możliwe. A w szczególności młodzieży, z którą miałem zaszczyt pracować – mojej pierwszej drużynie 6 WŚDSH Gawędziarze, super druhom z 8 WWDSH Azymut oraz druhnom i druhom 23 WDH Baszta K-2. Dziękuję też wszystkim innym, którzy współpracowali ze mną w czasie mojej służby instruktorskiej w komendzie hufca – dodaje.
Ceremonii przyglądało się kilkuset uczestników zjazdu, którzy na stojąco oklaskiwali wyróżnionych (18 osób otrzymało Brązowe Krzyże Zasługi, 15 – Srebrne Krzyże Zasługi, 5 – Złote Krzyże Zasługi). W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz ZHP, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ks. bp. Józef Guzdek (delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. harcerstwa) oraz przewodnicząca Europejskiego Komitetu Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek Marjolein Sluijters. Byli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Obrony Narodowej, Narodowego Instytutu Wolności, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i inni.
– Te odznaczenia państwowe są podziękowaniem Rzeczpospolitej za służbę, którą na co dzień wykonujecie w swoich drużynach, hufcach, tam, gdzie działacie – podkreślił minister Andrzej Dera. – Harcerstwo to piękny etos, stuletnia tradycja. Ono kształtuje młode pokolenia w duchu służby, dostrzegania innych ludzi, ich potrzeb, dawania siebie innym i w ten sposób kształtowania siebie samego. Praktycznie nie ma uroczystości w Polsce, w trakcie której nie byłoby widać harcerstwa. Za tę służbę, gotowość, poświęcenie, za czas i serce, które dajecie, w imieniu prezydenta serdecznie dziękuję.
Szczególnie brawa otrzymał Stanisław Karczewski, którzy oznajmił, że Senat zamierza podjąć uchwałę w sprawie ustanowienia 2018 r. Rokiem Harcerstwa.
– Cieszę się, że choć przez chwilę mogę tu być z państwem i poczuć tę wspaniałą atmosferę – jedności, radości, współpracy. To charakteryzuje harcerstwo, które w przyszłym roku obchodzi swoją setną rocznicę powstania – zaznaczył.
Do uczestników zjazdu list wystosowała premier Beata Szydło.
40 Zjazd ZHP był poświęcony m.in. wyborowi nowego naczelnika ZHP. Tę funkcję objęła hm. Anna Nowosad, wywodząca się z Hufca Warszawa-Ochota. Przewodniczącym ZHP ponownie został hm. Dariusz Supeł.
J.P.
***

Krzyż Zasługi
Ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.
(źródło prezydent.pl)

Komentarze

Dodane przez Jan D., w dniu 15.12.2017 r., godz. 18.26
Myślę, że jest to krzyż, w odróżnieniu o tych z tzw. powiatowego przydziału, w pełni wypracowany. Szlachetny kruszec ma swoje 100% pokrycie w szlachetności postępowania Pana Bogdana Osika. Składam szczere gratulacje. Pozdrawiam.
Dodane przez Anonim, w dniu 15.12.2017 r., godz. 21.37
Gratulacje!Mam nadzieję,że za rok Pan Bogdan zasiądzie w Radzie Miejskiej.
Dodane przez Jątek, w dniu 16.12.2017 r., godz. 15.00
Zasiądzie się bez dwóch zdań. W mieście potrzebna jest dekomunizacja nijakich ludzi różowego Nowosielskiego. Pozdrawiam.
Brawo
Dodane przez Bossman, w dniu 16.12.2017 r., godz. 15.32
Kto Bogdana zna, a większość pewnie tak, bo to z całym szacunkiem małe miasto i pokoleń harcerskich się w nim sporo przewinęło, to wie, że należy mu się bez dwóch zdań. Bodzio, gratulacje.
Dodane przez Skaut, w dniu 16.12.2017 r., godz. 20.17
Rozumiem, że za 5 lat nic nie robienia dla harcerstwa dostaje się medal od Prezydenta RP?
hrumm, hrumm
Dodane przez Świnia, w dniu 16.12.2017 r., godz. 20.42
Będzie się odwoływał odwoływał, odwoływał. W takim razie, proszę szanownego pieniacza z ryjem zanurzonym w korycie o upublicznienie uzasadnienia tego odwoływania się. Wstyd na całe środowisko. Zawiść ludzka nie zna granic. Nawet środowisko nie jest od tego wolne. Wstyd.
Bratnia myśl
Dodane przez Aga, w dniu 16.12.2017 r., godz. 21.19
Nie o ostatnie 5 lat chyba chodzi a o wieloletnią, pewnie ponad trzydziestoletnią pracę. Kto zna Pana Bogdana, od zawsze chyba kojarzy go z wyszkowskim ZHP, z jego złotym okresem. Jak na tle tych trzech dekad wygląda ostatnia pięciolatka wyszkowskiego ZHP? W moim odczuciu Hufiec znajduje się na równi pochyłej. Zdążył poróżnić się nawet z Niezbędnikami, druhowie obrośli w tłuszcz i piórka ponad pracę dla Hufca przedłożyli własne kariery i politykowanie. Na wielu uroczystościach patriotycznych widoczny jest brak zaangażowania ZHP, no może poza bieganiem na smyczy burmistrza rozdającego lokalnym Misiewiczom etaty. Jak wyglądał obchodzony w ostatniej pięciolatce jubileusz 100-lecia wyszkowskiego harcerstwa? Niech to też będzie odpowiedzią dla Skauta, który zdaje się, że nie widzi tego, że kilku dzisiejszych liderów wyszkowskiego harcerstwa reprezentuje poziom palącego świeczki pod sądami KOD. Dla mnie osobiście, jako byłej harcerce, ta sytuacja jest bardzo żenująca.
Stare Dobre... Harcerstwo. Stare Dobre Małżeństwo.
Dodane przez d. Iwona, w dniu 16.12.2017 r., godz. 23.14
Wstyd mi za tych którzy powodowani własnymi kompleksami i zazdrością, próbują deprecjonować zasługi Bogdana na polu wyszkowskiego harcerstwa. Nowe pokolenie we władzach Hufca, może tylko czerpać pozytywne wzorce i się uczyć, choć wiem, że jest na to zbyt dumne. Zupełnie bez powodu, bo jak się wszystkiemu bliżej przyjrzeć to w tej dzisiejszej działalności "szału niema". Pozdrawiam Gosię i Bogdana i wszytskich z SDH :) Czuwaj!
Dodane przez Anonim, w dniu 17.12.2017 r., godz. 00.08
Wyszków powinien być dumny z takich osób jak Bogdan Osik i wyróżnień jakie otrzymują,a widzę,że co niektórzy tu komentujący mają "ból dupy" i zżera ich zazdrość Panu Bogdanowi gratuluję i życzę dalszych sukcesów P.s oczywiście strona fb Gminy Wyszków milczy
Dodane przez Szału tutaj nie ma, w dniu 17.12.2017 r., godz. 07.43
Zróbmy więc przegląd wyszkowskich odznaczeń. Na początek br. krzyż zasługi dla pani Eli Świtalskiej załatwiony przez kolegę z PO Pana Adama Mroza. Za co? I tak dalej.
Dodane przez Mama harcerza, w dniu 17.12.2017 r., godz. 10.34
Zawiść i zazdrość to bardzo brzydka cecha.Pracuj nad sobą skaucie bo POprawność POlityczna chyba przysłoniła Ci rozum. Druhowi Bogdanowi serdecznie gratuluję .
Dodane przez Nieprzemakalny, w dniu 17.12.2017 r., godz. 10.54
Bogdan, jedni Ci gratulują a inni zazdroszczą. Taki mamy tu klimat
Dodane przez Ania, w dniu 17.12.2017 r., godz. 14.06
Tego typu wyróżnienia zawsze narażone będą na "ścisk du..y" tych, co to są "przyjacielscy" ale tylko do czasu, kiedy się nie wyróżnisz ponad przeciętność, czego już nie mogą zboleć. Dotyczy także członków bliższej i dalszej rodziny. Jak to w życiu. Pan Osik jako stary wiarus harcerstwa, jest gruboskórny i zapewne nie przejmuje się zakompleksionych złośliwościami. Na pewno cieszą go przyjacielskie gesty. Na drugi raz "Skaucie", zanim dasz wyraz swojej frustracji, zastanów się dlaczego ty nie jesteś dziś na miejscu Pana Bogdana? No właśnie, masz z tym problem...
Dodane przez Adam, w dniu 17.12.2017 r., godz. 16.35
Może by tak wszyscy krytykujący i podważający zasługi Bogdana sami zakasali rękawy i zrobili coś dla innych. Bezinteresownie.
Dodane przez Adam Warpas, w dniu 18.12.2017 r., godz. 00.17
Właśnie też dzięki takim chwilom jestem dumny, że byłem harcerzem. Poza niewątpliwą "szkołą życia" harcerstwo to także ogromne możliwości dla wychowawców młodych ludzi. W tym przypadku możliwości wykorzystane. Gratulacje Bogdan!
Dodane przez R. Start, w dniu 18.12.2017 r., godz. 15.19
Niepotrzebne to "skautowskie" pieniactwo.
Dodane przez Jaki, w dniu 19.12.2017 r., godz. 17.14
Jaki prezydent, takie i odznaczenie
Dodane przez Sąsiad, w dniu 20.12.2017 r., godz. 15.36
Udławisz się tą swoją zawiścią. Kompleksy biorą górę?
Dodane przez Grzegorz Gajewski, w dniu 20.12.2017 r., godz. 23.08
Gratulacje dla Bogdana Osika. Przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, pani Justynie Pochmarze, redakcji Wyszkowiaka, czytelnikom gazety, komentatorom i pozostałym mieszkańcom naszej małej Ojczyzny życzę wesołych, rodzinnych świąt, dużo zdrowia i spokoju oraz pomyślności w nowym, 2018 roku. :)
Aaa...polityka,boli innych...
Dodane przez MIETEK"72, w dniu 21.12.2017 r., godz. 04.14
Druch Przyboczny-GRATULUJE-Druchowi Harcmistrzowi...13 WODH"FORTA"...Czuwaj druchu Bogdanie ;-) !!!
Trzymaj jak Bogdan
Dodane przez Beatka, w dniu 21.12.2017 r., godz. 13.59
Mietek po grecku znaczy pokój. Darek po amerykańsku, to jak to jest? Do tego dodaj jeszcze skreślony indeks. Taka klasyka wobec prywaciarzy. Jak szaleć to szaleć tylko,żeby później się nie zachlać. Pazerne, głupie, leniwe i wstrętne!!! Tak myślą ci co przez pokolenia obok mieszkali ,tyrali .Do dnia dzisiejszego dobrze sobie życzą. Dalej powiedzmy brakuje słów ...
Dodane przez Jurek, w dniu 21.12.2017 r., godz. 14.23
Może jednak druh "Mietek"72" jako "Przyboczny" 13 WODH "FORTA' dowie się jak się, że pisze się: druh, a nie "DRUCH" i przestanie przynosić wstyd swojej drużynie! A druhowi Bogdanowi oczywiście należą się gratulacje!

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl