Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 maja 2024 r., imieniny Heleny, JuliiEFA przemianowana na LFA

(Zam: 07.12.2017 r., godz. 09.54)

W dniach 18-19 listopada w Gliwicach odbyło się spotkanie organizacyjne środowiska futbolowego, zrzeszonego od niedawna w projekcie powstania nowej ligi futbolu amerykańskiego w kraju.

Decyzją ogółu rozgrywki zmieniły nazwę na z dotychczasowej „Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego” na „Liga Futbolu Amerykańskiego”. W gliwickim spotkaniu wzięli udział przedstawiciele 40 drużyn reprezentujących 31 klubów z całej Polski, w tym Rhinos Wyszków. Najważniejszą decyzją, obok zmiany nazwy przedsięwzięcia, była decyzja o utworzenia oficjalnego związku sportowego. Do takiego podmiotu, który miałby działać jako pełnoprawny partner Ministerstwa Sportu i Turystyki, zostaną zaproszone wszystkie organizacje i kluby zajmujące się futbolem amerykańskim w Polsce. Wg oficjalnego komunikatu LFA, zadaniem związku będzie: „wspieranie rozwoju futbolu amerykańskiego przez własne działania statutowe, pomoc klubom oraz organizacja niższych lig rozgrywkowych. Liga LFA będzie podmiotem niezależnym, ale działającym na zlecenie związku, co zwiększy transparentność i zmniejszy ilość niejasności, a także wpłynie pozytywnie na rozwój flagowego produktu dyscypliny w Polsce”.
Kolejne spotkanie klubów LFA odbędzie się 10 grudnia w Łodzi. Zostaną na nim przedstawione wymagania licencyjne dotyczące klubów oraz regulamin ligi, przygotowane przez Komisję Licencyjną i Komisję Regulaminową, których członkowie zostali wybrani na obradach w Gliwicach. Po spotkaniu LFA odbędzie się zebranie założycielskie Polskiego Związku Sportowego, na którego posiedzenie zostali zaproszenie przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Ostatecznie członkami LFA zostaną kluby, które spełniają finalnie ustalone wymagania licencyjne. Zostanie powołana do życia także Komisja Dyscyplinarna oraz Rzecznik Praw Zawodnika, dbające o bezpieczeństwo i interesy klubów i zawodników.
Podczas spotkania w Gliwicach, przedstawiciele klubów wydali również oświadczenie dotyczące rezygnacji ze współpracy ze Stowarzyszeniem PZFA, które do tej pory organizowało rozgrywki. Oświadczenie klubów przekazano do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Międzynarodowego Arbitrażu Sportowego.
Inauguracja rozgrywek odbędzie się wiosną 2018 r., a rywalizację będzie można śledzić we wszystkich miastach, w których do tej pory odbywały się mecze futbolu amerykańskiego. Kolejne informacje na temat rozgrywek ligowych pojawią się po spotkaniu organizacyjnym w Łodzi.
Turu, źródło: LFA

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta