Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 22 maja 2024 r., imieniny Heleny, JuliiRok dużych inwestycji

(Zam: 04.12.2017 r., godz. 08.29)

Ponad 41 mln zł mają kosztować w przyszłym roku wydatki na inwestycje w gminie Wyszków. Dużą ich część stanowić będą zadania realizowane przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, dlatego drobniejszych inwestycji będzie stosunkowo niewiele.

Urząd Miejski dysponuje projektem budżetu na 2018 r., z którym zapoznali się radni. Gmina podtrzymuje wolę przygotowania dokumentacji projektowej budowy chodnika wzdłuż drogi krajowej nr 62 do Nowych Krąg (na ten cel zaplanowała 50 000 zł). Przewidziana jest także budowa ul. Dobrej w Rybienku Nowym (etap II) – 450 000 zł, ul. Jasnej w Wyszkowie – 30 000 zł (dokumentacja), ul. Młodzieżowej w Łosinnie – 20 000 zł (dokumentacja), ul. Targowej w Wyszkowie (etap IV) – 400 000 zł, ul. Bohaterów Armii Krajowej (etap II) – 550 000 zł, ul. Okrzei na odcinku od ul. 3 Maja do Kościuszki (droga bez miejsc parkingowych, te miałyby być budowane w kolejnych latach) – 500 000 zł, ul. Dobrej Wróżki (etap II) i Świętego Mikołaja w Rybienku Nowym – 500 000 zł. Przebudowa dróg wiejskich w ramach funduszu sołeckiego to koszt 143 634,28 zł. Zaplanowane jest 50 000 zł na przygotowanie dokumentacji projektowej budowy wodociągu w Kamieńczyku. 250 tys. zł ma zostać wydane na wyposażenie pracowni komputerowych w szkołach.
Kontynuowana będzie największa inwestycja ostatnich lat (współfinansowana przez UE) – budowa obwodnicy śródmiejskiej. Koszt robót budowlanych wynosie w 2018 r. 21 mln zł (mają się zakończyć pod koniec lata przyszłego roku). Również dzięki unijnemu wsparciu za niemal 10 mln zł gmina będzie realizowała projekt, w ramach którego planuje przebudowę ul. Sowińskiego (odcinek od Dworcowej do Sienkiewicza), budowę miejsca „parkuj i jedź” przy ul. Leśnej, ronda na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Sowińskiego, wymianę i uzupełnienie przystanków autobusowych, montaż wiat rowerowych, wdrożenie strefy ograniczonego parkowania w centrum Wyszkowa i in. W projekcie ujęta jest także, rozpoczęta jeszcze przed przyznaniem dofinansowania, budowa kładki dla pieszych i rowerzystów przy moście drogowym.
Pół miliona złotych ma kosztować wymiana dachu na budynku Urzędu Miejskiego (Starostwo ma współfinansować inwestycję), zaś 40 000 zł dostosowanie pomieszczeń na potrzeby archiwum zakładowego urzędu. Samorząd zamierza też wesprzeć Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej (16 000 zł na modernizację systemu łączności radiowej) oraz Komendę Powiatową Policji w Wyszkowie (40 000 zł na wyposażenie).
W projekcie budżetu znalazło się też 500 000 zł na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Leszczydole Starym – w tym przypadku samorząd liczy na dofinansowanie ze źródeł krajowych (ma zamiar złożyć wniosek o te pieniądze). Na budowę chodników, ciągów pieszo-rowerowych, miejsc postojowych jest zapisane 600 000 zł, budowę infrastruktury rekreacyjnej na terenach wiejskich – 50 000 zł, budowę miejsc rekreacji i wypoczynku w ramach funduszu sołeckiego 123 760 zł, miejskich placów zabaw i miejsc odpoczynku – 50 000 zł (plac zabaw na osiedlu Matejki), wiat przystankowych – 4 000 zł, oświetlenia ulicznego w ramach funduszu sołeckiego – 189 341 zł.
Jedną z ważniejszych inwestycji będzie także rozpoczęcie (przewidzianej na dwa lata) budowy placu miejskiego na placu pomiędzy ul. 11 Listopada a Sowińskiego. W projekcie przyszłorocznego budżetu na ten cel przewidziano 1 500 000 zł. Gmina chce też rozpocząć realizację projektu (ma być kontynuowany przez kolejne lata) polegającego na tworzeniu terenów zieleni (prawie 3,5 mln zł), dofinansowanego przez Unię Europejską. Ruszy również projekt zakładający wzrost potencjału turystycznego (odnowienie Obelisku Wazów, budowa ścieżki edukacyjnej, ławeczki Jerzego Różyckiego, podświetlenie pomników przyrody w parku) – całkowity koszt tych prac (dofinansowanych przez UE) wyceniono na prawie 700 tys. zł.
Samorząd czeka też na ogłoszenie naborów na dofinansowanie projektów pozwalających na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne.
Na wykup gruntów w projekcie budżetu jest 1 000 000 zł.
Łącznie dochody w przyszłym roku mają wynieść 180 799 653 zł, wydatki 187 030 720 zł. Samorząd zaplanował zaciągnięcie 7 881 591 zł kredytu (w tym roku gmina zaciągnęła 20 597 418,14 zł kredytu).
To projekt, nad którym będą jeszcze dyskutować radni. Na pewno w ciągu roku jego zapisy będą się zmieniały. Już teraz gmina bierze pod uwagę realizację w przyszłym roku przebudowy ul. Matejki. Wprawdzie nie ma ostatecznych list rankingowych, ale na wstępnej liście dofinansowania w ramach tzw. schetynówki projekt jest wysoko. Przebudowa ul. Matejki wraz z równolegle realizowaną budową obwodnicy śródmiejskiej będzie powodowała spore utrudnienia w ruchu w tym rejonie Wyszkowa.
J.P.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2017 r., godz. 09.02
Wsparcie od Maciarewicza w kwocie 650 tysięcy zł dostał z Waszych podatków nijaki Miśiewicz.Gdyby Pis robił logo to w nim powinna być ta postać.
Dodane przez Anonim, w dniu 04.12.2017 r., godz. 09.45
Dodane przez Dariusz, w dniu 03.12.2017 r., godz. 11.56 Władza samorządowa w Wyszkowie, z Nowosielskim na czele, coraz gorzej radzi sobie w Wyszkowie i stawia coraz częściej na tematy zastępcze. Przeczytałem ostatnio w Wyszkowiaku, artykuł "Rok dużych inwestycji". Postanowiłem to porównać do innego miasta na naszym terenie, do Ostrołęki. W Wyszkowie inwestycje mają wynosić 41 mln zł. A w Ostrołęce inwestycje mają wynosić w przyszłym roku 83 mln zł, ponad dwa razy więcej. W ostatnich 3 latach różnica między wydatkami budżetu Wyszkowa i Ostrołęki wzrosła z 150 mln do 200 mln zł czyli tracimy coraz większy dystans do miasta naszego regionu a należy podkreślić, że Wyszków też zajmuje strategiczne położenie w naszym regionie.Podobnie z dochodami. Nie mówię o innych inwestycjach nie związanych z budżetem samorządowym np. o budowie nowego bloku energetycznego w Ostrołęce przez Energę do 2024 roku. My nie wykorzystujemy nawet naszego naturalnego położenia nad Bugiem. Czas więc na zmiany bo inaczej dystans dotyczący poziomu życia będzie się zwiększał i miasto będzie się wyludniać, bo inni będą szukać swoich szans gdzie indziej. Niepokojąca sprawa, że te duże inwestycje, jak 3 Maja czy boisko na stadionie, przeciągają się, są droższe niż wynika to z podpisanych umów i nie są właściwie nadzorowane. Ekipa na stadionie weszła z prawie 3 tygodniowym opóźnieniem nie wykorzystując bardzo dobrej pogody, a ekipa robiąca na 3 Maja powinna już dawno skończyć a nadal utrudnia ruch. Jeśli już nie skończyła i wykańcza inwestycję to powinna uważać na uczestników ruchu a nie tworzyć zatory.
Dodane przez Antonina, w dniu 04.12.2017 r., godz. 11.28
Jaki burmistrz takie kadry, jakie kadry takie makabry.
do Pana Anonima
Dodane przez Victor, w dniu 04.12.2017 r., godz. 12.17
Nie ma co porównywać Wyszkowa z Ostrołęka. Ostrołęka to dużo większe miasto, byle wojewódzkie. W 2018 będziemy mieli zrównoważony budżet bez wielkich kredytów. Przyjdzie czas i na większa atrakcyjność turystyczną. Niech tylko oddadzą do użytku obwodnicę Marek.
Caveant Consules / łac. czuwajcie obywatele
Dodane przez Josek, w dniu 04.12.2017 r., godz. 20.25
Po ostatnich wyborach PIS złamał niepisane prawo, że obietnice przedwyborcze to " kiełbasa " i są dla durnych wyborców, którzy mają właściwie głosować. Jak już dobrze zagłosują, to mają być odpowiednio informowani, jak jest świetnie i jakie wspaniałe inwestycje są realizowane. Podobne tendencje można zauważyć w ostatnich działaniach władzy samorzadowej w Wyszkowie... Mówi się dużo, że samorządność kojarzymy z wyborami / raz na cztery lata / - stwierdziłbym raczej, że demokrację kojarzymy z ostatnimi wyborami parlamentarnymi a dotychczasową samorządność z " typkami spod ciemnej gwiazdy", bo ich polityka lokalna to sztuka malwersacji i krętactwa. Samorządowość to przeważnie nie " dobra robota ", a " urzędolenie " - rozczarowanie i niezadowolenie obywateli. Rządzą dysponenci pieniędzy podatników, a potrzebujemy samorządzenia przy wydawaniu naszych pieniędzy, czyli naszych podatków ... Logika nakazywałaby mniemać, że rzeczywistość samorządowa będzie odbijać rzeczywistość społeczną , a skoro w Wyszkowie tak się nie dzieje, to znaczy, że nasze lokalne społeczeństwo i samorzad ma niewiele wspólnego z logiką, czyli z jakąkolwiek racjonalnością... Reasumując - dopóki PIS nie przejmie władzy w samorządach, nie zmieni się nic na lepsze - stare układy będą się mieć dobrze a nawet bardzo dobrze !!! PS. Trochę niepokoi mnie dualizm pogladów i postępowania lidera PIS w Wyszkowie, ale może opamięta się i znajdzie sposób na stworzenie koalicji z panem Głowackim i innymi lokalnymi działaczami o właściwych oraz prawych pogladach politycznych i moralnych !!!!
Dodane przez ~(), w dniu 06.12.2017 r., godz. 13.21
no właśnie, do ostrołęki nie ma co porównywać, za duża, no to może do hm........... serocka
Dodane przez Czas na zmiany, w dniu 06.12.2017 r., godz. 15.00
Dlaczego nie na co porównywać z Ostrołęką ? Czy wyszkowianie nie byli wojewodami województwa ostrołęckiego ? Czy Wyszków nie był bardzo ważnym miastem. To przez niedołężną politykę takich jak Nowosielski czy politycy PSL straciliśmy pół dawnego rejonu, miasto Tłuszcz, gminy Tłuszcz, Klembów, Dąbrówka, Obryte czy Zatory, nie chcieli "politycy" przyłączenia miasta i gminy Łochów do naszego powiatu. Wyszków był miastem, które tętniło życiem gospodarczym a teraz burmistrz reklamuje, że lodowisko zrobił w centrum miasta. Nie rozwija się przemysł, nie ma zagospodarowanego centrum miasta, nie ma ratusza na placu miejskim. Co zbudował lub otworzył obecny burmistrz przez 15 lat ? Nic, kompletnie nic. Jego konikiem to robienie dobrze ..........., ale to ma swoje skutki uboczne. W ostatnim Wyszkowiaku czytamy - przez najbliższe lata samorząd nie zamierza budować mieszkań socjalnych. My nie zdajemy sobie sprawy jak słabych mamy włodarzy Wyszkowa i jak inni poszli do przodu. Trzeba porównywać do Ostrołęki, Wołomina, Legionowa czy nawet do Serocka, żeby nie powtarzać ......Wyszkowianie nic się nie stało. Stało się choć co niektórym powodzi się dobrze.
Dodane przez Anonim, w dniu 06.12.2017 r., godz. 15.39
Co ma obwodnica Marek do wiatraka turystycznego Wyszkowa?
Dodane przez Klub wesołego szampana, w dniu 06.12.2017 r., godz. 15.53
Nie ma co porównywać Wyszkowa do Serocka. Serock to maleńkie - 8 razy mniejsze miasto. No i jednocześnie dziesięć razy bardziej popularne, zielone, czyste, zagospodarowane, lubiane itp, itd. W Wyszkowie na remontowanej ulicy 3-go maja nowe lampy przy przejeździe kolejowym stoją jak pijane. Ale jak na gospodarskich wizytach/komisjach brylują tacy eksperci jak Abramczyk (od alko) w WASPOL-u, Kukwa od koszenia łęgów (z kasy), księgowa (kreatywna) Sosnowska to i lampy tańczą kozaka i nikomu to nie przeszkadza. Wyszków nawet kiedy zyskuje coś z zewnątrz, to poprzez zaniedbania i niekompetencje jednocześnie traci.
Dodane przez ;), w dniu 07.12.2017 r., godz. 10.02
Rok przedwyborczej tandety.
Dodane przez :(, w dniu 07.12.2017 r., godz. 10.22
A co "Wyszków" temu winien. To władza jest do kitu.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl , Poczta