Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 09 lutego 2023 r., imieniny Apolonii, CyrylaDobry duch wyszkowskiej kultury

(Zam: 20.11.2017 r., godz. 10.40)

Franciszek Józef Bieganowski od niedzieli 12 listopada jest honorowym obywatelem gminy Wyszków. Uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Siedemnastu radnych uczestniczących w posiedzeniu decyzję o nadaniu tytułu kapelmistrzowi wyszkowskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej podjęło jednogłośnie. Kandydaturę tę rekomendował Marek Siekierski, który wystąpił podczas obrad w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa wnioskującego o przyznanie honorowego obywatelstwa.
– Postać to zacna i wyjątkowa, dobrze znana wyszkowianom, powszechnie ceniona – pokreślił. – Franciszek Józef Bieganowski z naszym miastem związał się w 1985 r., kiedy to rozpoczął pracę z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie. W 1986 r. został jej kapelmistrzem. Pod jego batutą orkiestra zyskała uznanie i renomę w kraju i zagranicą, co przyczynia się znakomicie do promocji Wyszkowa. Artysta wszechstronny, ale też niezwykle wymagający – poziom orkiestry systematycznie rośnie, co potwierdzają liczne i cenne nagrody – zaznaczył. – Przy tych wszystkich wielkich osiągnięciach, wielkich wartościach to człowiek niezwykłej skromności, dobroci, życzliwości, autorytet. Bez wątpienia ktoś, komu zawdzięczamy wysoki poziom reprezentowany przez naszą młodzieżową orkiestrę. To człowiek, dzięki któremu Wyszków w kraju i na świecie kojarzy się z pięknem, sztuką i profesjonalizmem. I bez wątpienia człowiek, który młodych wyszkowian wychowuje na porządnych obywateli.
Wniosek stowarzyszenia poparł burmistrz Grzegorz Nowosielski i poprosił radnych o podjęcie uchwały.
– Wiele można mówić o zasługach maestro dla naszego miasta, wiele tu pięknych słów już padło i jeszcze zostanie wypowiedzianych. Jest pan, panie kapelmistrzu, dumą Wyszkowa, orkiestra pod pana batutą jest wizytówką Wyszkowa. Wszędzie, gdziekolwiek w Polsce i na świecie pojawiają się szafirowo-żółte mundury, budowany jest nasz znakomity wizerunek, nieoceniona to promocja – podkreślił burmistrz.
Laudację na cześć Franciszka Józefa Bieganowskiego wygłosiła radna Lucyna Sosnowska. Przyznania tytułu licznie zgromadzona publiczność gratulowała śpiewając „Sto lat” i klaszcząc na stojąco.
– Na każdy sukces składa się praca wielu osób. Przekładając to na język muzyczny – nawet najlepszy dyrygent nie znaczy wiele bez orkiestry – podkreślił Franciszek Józef Bieganowski. – Ze swojej strony pragnę zapewnić, że nie spocznę na laurach i nadal, jeśli zdrowie i Bóg pozwoli, ze wszystkich sił będę służył swą wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom Wyszkowa – podkreślił dziękując osobom i instytucjom, które wspierały go podczas 32-letniej pracy w Wyszkowie.
Wyrazy uznania skierowali do bohatera wieczoru przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji.
– Gratuluję mieszkańcom Wyszkowa, że mają tak honorowego obywatela. Życzę zdrowia, wielu artystycznych osiągnięć, a nam wielu muzycznych wzruszeń. Tu padło wiele wspaniałych słów o panu kapelmistrzu – kompozytor, dyrygent. Ja powiem artysta, Franciszek Józef Cesarz – podkreślił starosta Bogdan Pągowski.
– Jestem bardzo wzruszona, bo 32 lata temu moja droga zawodowa i pana kapelmistrza spotkały się. Kiedy prezes Józef Dubert powiedział mi, że będziemy mieli tak wspaniałego kapelmistrza orkiestry, ja w to nie wierzyłam –podkreśliła Lidia Stępkowska, do niedawna pracująca w wydziale promocji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego, dziś pełnomocnik burmistrza do spraw senioralnych. – Pan pułkownik został z nami 32 lata i tyle czasu pracuje już dla tego miasta, dla wyszkowskiej kultury. Otworzył nam bramy Europy – od Estonii od Morza Czarnego po ocean i dalej – bo orkiestra grała w Nowym Jorku na największej paradzie orkiestr.
Franciszek Józef Bieganowski odebrał też gratulacje od honorowego obywatela gminy, płka pil. Janusza Decewicza oraz Eugeniusza Daszkowskiego, który nie mogąc przyjechać na uroczystość przesłał kapelmistrzowi książkę z dedykacją, którą wręczył naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego Leszek Marszał.
– W pełni na ten tytuł zasłużyłeś, dzięki tobie nasze dzieci otoczone opieką rozwijają swoje talenty. Wierzymy, że dziś następuje początek nowego etapu, że teraz otrzymałeś nowy zastrzyk energii i przez wiele lat będziesz dawał nam to, co masz najlepszego – w imieniu OSP w Wyszkowie mówiła Edyta Jarosz.
Ukoronowaniem tego wydarzenia był koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej pod dyrekcją Franciszka Józefa Bieganowskiego oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą majora Macieja Skrzypczaka. Zaśpiewały też solistki, w tym wyszkowianka Maryla Modzelan.
Na koniec obie formacje zagrały wspólnie marsz „Parada Orkiestr w Wyszkowie”, a po koncercie nastąpiło dzielenie okolicznościowym tortem.
J.P.
***

Laudacja w uznaniu zasług Franciszka Józefa Bieganowskiego
Pan pułkownik Franciszek Józef Bieganowski to utalentowany muzyk, popularyzator muzyki wojskowej, dyrygent, aranżer, kompozytor, wychowawca młodzieży. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie Wydziału Dyrygentury u prof. Jerzego Dobrzyńskiego. Były muzyk Orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu, były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Od 32 lat kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie.
Artysta wielkiego formatu i ambasador polskiej kultury i muzyki wojskowej – współdziałając z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego witał wielokro tnie papieża Jana Pawła II, królów, prezydentów, premierów, ministrów, ambasadorów i inne wielkie osobistości. Znany popularyzator muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech oraz USA. Za swoją działalność artystyczną, zaangażowanie i ogrom wkładu pracy w upowszechnianie kultury był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej – Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, premierów – Tadeusza Mazowieckiego i Waldemara Pawlaka, ministrów kultury i obrony narodowej, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Z okazji dwudziestolecia działalności artystycznej w Wyszkowie Franciszek Bieganowski otrzymał z rąk obecnego Burmistrza Wyszkowa Złotą Batutę.
Z Wyszkowem i Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej związany jest od 1985 roku. Kapelmistrz, aranżer, szef artystyczny, ale także nauczyciel i wychowawca młodzieży. Swoje największe sukcesy orkiestra odnosi właśnie pod batutą Pana Kapelmistrza, podbijając sceny w Polsce, Europie i na świecie. Przepiękna, widowiskowa, ze znakomitymi pokazami musztry paradnej, koncertująca z artystami scen warszawskich. Dzięki talentowi, konsekwentnej pracy i pracowitości oraz wielkiemu sercu Pana Kapelmistrza możemy cieszyć się artystyczną perełką miasta.
Franciszek Józef Bieganowski to od lat animator i dobry duch wyszkowskiej kultury. Zaangażowany w rozmaite przedsięwzięcia artystyczne i społeczne, aktywny w życiu publicznym, ma znakomity wpływ na kształtowanie obywatelskich i patriotycznych postaw młodych wyszkowian. Niemal nierozerwalnie związany z naszym miastem, od lat konsekwentnie promuje je i sławi w Polsce i na świecie. Swoją piękną postawą życiową, dorobkiem artystycznym, wielką kulturą osobistą, erudycją i elokwencją stanowi wielką wartość wyszkowskiego życia publicznego, społecznego i kulturalnego.

Komentarze

Dodane przez Anonim, w dniu 21.11.2017 r., godz. 19.52
Zdania są podzielone.
Hej
Dodane przez Rysio, w dniu 21.11.2017 r., godz. 20.28
Tylko w pisie . Nie dał pić?
Odpowiedni Kandydat do Wyr.
Dodane przez Znany Panu Kapelmistrzowi, w dniu 22.11.2017 r., godz. 10.31
Panie Pułkowniku oby tak dalej.

Napisz komentarz

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl