Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 września 2020 r., imieniny Damiana, Sabiny

Jesienna wycieczka na wyszkowski kirkut

(Zam: 03.11.2017 r., godz. 09.44)

Uczniowie kl. VII i III Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie poznawali historię wyszkowskich Żydów. Historia wyszkowskiego kirkutu i Pomnika Pamięci Żydów Wyszkowa tak ich zafascynowała, że postanowili na własne oczy zobaczyć to miejsce.

Na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowieści o Żydach zamieszkujących przed wojną nasze miasto, poznali ich tradycje, zwyczaje i codzienne życie. Dowiedzieli się, kim był urodzony w Wyszkowie Mordechaj Anielewicz oraz gdzie stała kiedyś żydowska synagoga i mykwa. Oglądali też stare fotografie.
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, która nieoczekiwanie pojawiła się 16 października, wyruszyli na wycieczkę rowerową (wraz z nimi ich wychowawcy Maryla Piekart, Beata Glinka i Jarosław Komorowski). Przejeżdżając bulwarem im. ppor. mar. Kazimierza Deptuły, dowiedzieli się, jak przed wojną, w czasie szabatu rozpalał Żydom w piecach, aby zarobić kilka kopiejek na jedzenie. Zatrzymali się przy tablicach upamiętniających Mordechaja Anielewicza, zobaczyli, gdzie stała kiedyś żydowska synagoga.
Pobudowany 20 lat temu Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa uczniom bardzo się spodobał. Z zaciekawieniem podziwiali macewy z żydowskich grobów. Nadbużańskie łęgi były tego dnia tak piękne, że szkoda było je opuszczać.
22 km, które pokonali uczniowie tego dnia były cudowną, jesienną przygodą, miłym towarzyskim spotkaniem, dawką pozytywnej energii i wspaniałą lekcją historii naszej „małej ojczyzny”.
Org.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl