Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 27 września 2020 r., imieniny Damiana, Sabiny

Symbol oporu wobec komunistów

(Zam: 03.11.2017 r., godz. 09.43)

Zmarł urodzony w Rząśniku Ryszard Kowalczyk, który wraz z bratem Jerzy Kowalczykiem przeprowadził zamach bombowy w auli budynku Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Wybuch nastąpił po północy w nocy z 5 na 6 grudnia 1971 r.

O jego śmierci poinformowały najważniejsze media i instytucje, m.in. polityka.pl, gazeta.pl, Wirtualna Polska, Instytut Pamięci Narodowej, a także Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej. Zmarłego wspomniał także na swoim profilu na portalu społecznościowym wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, który napisał: „Właśnie się dowiedziałem, że zmarł Ryszard Kowalczyk. Wielki opolanin, który na zawsze zostanie już symbolem oporu wobec komunistów, wtedy kiedy niewielu jeszcze miało odwagę. W nocy z 5 na 6 października 1971 bracia Kowalczyk podłożyli bombę w uczelnianej auli w proteście przeciwko krwawemu stłumieniu przez władze robotniczych protestów na Wybrzeżu w czasie wydarzeń grudnia 70. Przed zdetonowaniem budynku Jerzy Kowalczyk obszedł całą aulę, by sprawdzić, czy nikogo nie ma w środku. Następnego dnia miała się w tym pomieszczeniu odbyć uroczysta akademia z okazji Dnia Milicjanta, święta MO i SB, w trakcie której miano wręczać nagrody i odznaczenia funkcjonariuszom tłumiącym protesty w Szczecinie w grudniu 1970. Wybuch, który nastąpił o godz. 0:40, poważnie uszkodził aulę, uczelniane archiwum, małą część zasobów bibliotecznych. Wyleciał w powietrze dach auli i zapadła się podłoga. Komuniści odwołali swoje „święto”, a do ludzi poszedł komunikat o oporze wobec sowieckich sługusów.
Kontynuowali prace i walkę Żołnierzy Wyklętych o wolną Polskę”.
Jerzy Kowalczyk został skazany na karę śmierci (wyrok zmieniła Rada Państwa na dożywocie), Ryszard Kowalczyk – na karę 25 lat więzienia i wysoką grzywnę. Władze inwigilowały najbliższą rodzinę braci. Jak podaje IPN, „Powstanie „Solidarności” wzmogło społeczną krytykę władz PRL za uwięzienie Kowalczyków. Środowisko tygodnika „Solidarność Ziemi Łódzkiej” uruchomiło kampanię pod hasłem „Uwolnić braci Kowalczyków”; komunistów wzywały do tego także władze Związku oraz Komitety Obrony Więzionych za Przekonania. Organizowano głodówki i inne akcje protestacyjne. Pod petycją w obronie skazanych podpisało się w Polsce sześć tysięcy osób – w tym znani naukowcy i artyści, m.in. Aleksander Gieysztor, Kazimierz Dejmek, Stanisław Lem, Daniel Olbrychski i Wisława Szymborska. Starania o zwolnienie Jerzego i Ryszarda czynili także hierarchowie Kościoła”.
Ryszard Kowalczyk został ułaskawiony w 1983 r., jego brat wyszedł z więzienia w 1985 r. Wedlug IPN-u „Dopiero jednak upadek „żelaznej kurtyny” umożliwił działania na rzecz unieważnienia komunistycznych wyroków. W 1993 roku prezydent Lech Wałęsa podjął decyzję o ich zatarciu, przywracając obu skazanym przez PRL-owski sąd prawa obywatelskie. W 2001 roku o kasację wyroków zawnioskował Lech Kaczyński, ówczesny minister sprawiedliwości. Pełnej sądowej rehabilitacji bracia doczekali się jednak dopiero w 2005 roku. Pięć lat później, z inicjatywy przywódców gdańskiej „Solidarności” Andrzeja Gwiazdy oraz Anny Walentynowicz, Jerzego i Ryszarda Kowalczyków uhonorowano tablicą na ścianie pamięci przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku”. Prezydent Andrzej Duda nadał im Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.
Ryszard Kowalczyk zmarł w nocy z 17 na 18 października w wieku 80 lat. Był doktorem fizyki, emerytowanym adiunktem w Zakładzie Fizyki Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii Politechniki Opolskiej.
Jak poinformowały Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolski, ceremonia pogrzebowa rozpocznie się 24 października o godz. 11.00 w starej kaplicy na Cmentarzu Komunalnym Opole-Półwieś przy ul. Cmentarnej w Opolu.
J.P.

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl