Menu górne

REKLAMA

  • Reklama
Dziś jest 29 września 2021 r., imieniny Michaliny, Michała

Pamięć o niezłomnym

(Zam: 28.09.2017 r., godz. 14.46)

W Porębie od lat pielęgnowana jest tradycja upamiętniania pobytu mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w tej miejscowości. W minioną niedzielę odbyła się inscenizacja ukazująca walkę dowódcy i jego podkomendnych z wrogiem.Rekonstruktorzy wykorzystali w niej konie, broń, motocykle i umundurowanie. Wydarzenie, na które zaprosili starosta powiatu wyszkowskiego, wójt gminy Brańszczyk i proboszcz parafii Poręba, rozpoczęło się od mszy w kościele parafii pw. Św. Barbary (wcześniej odbył się koncert „Niepokonanej – pieśni i ballady” w wykonaniu Wojciecha Bardowskiego i Arlety Lemańskiej). Po modlitwie uczestnicy, których prowadziła Młodzieżowa Orkiestra „Darmanista” pod dyrekcją Dariusza Pieńkosa, przeszli na plac za plebanią. Jeźdźcy ubrani w mundury, przedstawicie szkół, organizacji, ochotniczych straży tworzący poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, duchowieństwa, mieszkańcy – to uczestnicy przemarszu, którego elementem była też parada motocykli.
Niezwykle widowiskowym elementem spotkania była inscenizacja ukazująca oddział hubalczyków i Niemców prowadzących walki w trakcie II wojny światowej. Pokazano Polaków wyruszających na zwiad i jednocześnie grupę hitlerowców, którzy szukali kryjących się w lasach kawalerzystów. Dochodzi do starcia stron, rozlegają się pierwsze strzały i wybuchy, które podnoszą bryły ziemi na wysokość kilku metrów. Stukot końskich kopyt, pokrzykiwania żołnierzy, ryk silników motocykli to odgłosy, które dobiegały z pola zainscenizowanej bitwy. Uczestnicy zaprezentowali również pokaz kawaleryjski.
Elementem wydarzenia były też stoiska. Na jednym z nich prezes Stowarzyszenia Wizna 1939 Dariusz Szymanowski wraz z innymi członkami organizacji prezentowali publikacje, w tym świeżutką książkę D. Szymanowskiego „Gdzie spoczywa Hubal”, w której zawarte zostały nowe fakty, ustalenia i hipotezy będące wynikiem wielomiesięcznych badań mających na celu odnalezienie grobu legendarnego dowódcy. Rysownik Piotr Karsznia z kolei dzielił się z uczestnikami swoimi obrazkami wydanymi w formie pocztówek – dostępne bezpłatnie dla zainteresowanych publikacje zawierały m.in. przedstawienie przeprawy oddziału Hubala przez Bug w okolicach Poręby, czy mural w Porębie powstały kilka lat temu, którego Piotr Karsznia jest współtwórcą. Autor podpisywał pocztówki, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Na pamiątkę można było też zabrać wydawnictwa powiatu wyszkowskiego – m.in. mapę i album. Swoje stoisko mieli także uczniowie i wychowawcy z Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” z Wyszkowa. Organizatorzy zapewnili bezpłatny poczęstunek.
W trakcie spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci „Hubal w moich oczach”. I miejsce zajęła Natalia Gorczyca z kl. III w Publicznej Szkole Podstawowej w Porębie (opiekun Grażyna Górecka), II – Dawid Rutkowski z kl. III PSP w Dybkach (opiekun Barbara Radomska), III – Dawid Pałubiński z kl. III PSP w Nowych Budach (opiekun Jacek Kuropatwa), wyróżnienie – Lena Perzyna z kl. III PSP w Brańszczyku (opiekun Dorota Owsianko). Wśród dzieci starszych I miejsce zajął Dawid Szymański z kl. V PSP w Trzciance (opiekun Tomasz Łyskawy) oraz Martyna Zawistowska z kl. VII PSP w Trzciance (opiekun Ewa Szymańska), II – Kacper Roguszewski z kl. IV PSP w Knurowcu (opiekun Beata Szupiluk), wyróżnienie – Kamil Zyśk z kl. IV PSP w Nowych Budach (opiekun Jacek Kuropatwa), Klaudia Deluga z PSP w Białymbłocie (opiekun Barbara Łapińska). Nagrody wręczali starosta Bogdan Pągowski, wójt Mieczysław Pękul i ks. Andrzej Grzybowski.
Tego dnia można było także odwiedzać Izbę Pamięci majora Henryka Dobrzańskiego, którego pobyt wraz z oddziałem na tle kościoła zilustrowany został na muralu w pobliżu świątyni. To alegorystyczna forma przedstawienia wjazdu wojska do Poręby –sytuacja, która mogła mieć miejsce, bo za fakt uznaje się pobyt Hubala i podkomendnych w porębskich lasach. Obok muralu znajdują się tablice informujące o malowidle, trasie przemarszu oddziału Hubala, a także przedstawiające jego życiorys. Można przeczytać m.in. o ostatnich chwilach życia bohatera, który mimo klęski wrześniowej i kapitulacji Warszawy nie złożył broni „Niemcy o ruchach oddziału mjr. Hubala byli informowani przez miejscowych konfidentów. 30 kwietnia 1940 r. w czasie leśnego biwaku poczet majora został zaskoczony (prawdopodobnie w wyniku zdrady) przez oddziały 372 dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu, a sam „Hubal” poległ z bronią w ręku; kula z serii karabinu maszynowego trafiła majora prosto w serce. Miejsce jego śmierci oznaczył niedługo potem 16-letni wówczas mieszkaniec Studziannej – Zygmunt Laskowski – i opiekował się nim przez cały okres wojny. Niemcy zmasakrowali jego ciało i wystawili je na widok publiczny, a następnie wywieźli do Tomaszowa Mazowieckiego i pochowali w nieznanym miejscu”.
O wyjeździe młodzieży z Wyszkowa do miejsca śmierci majora Henryka Dobrzańskiego piszemy na stronie 12 i 13.
PP

Napisz komentarz

Dane teleadresowe

Wydawca: Tygodnik Informacyjno-Reklamowy "Wyszkowiak" S.C.

Redakcja: Justyna Pochmara, Hubert Morka, Irena Prusińska, Hanna Zielińska (kolportaż).

Adres redakcji:
ul. Gen. J. Sowińskiego 61, 07-202 Wyszków, tel./fax (0-29) 742-07-05,
e-mail: redakcja@wyszkowiak.pl

Nr konta: IdeaBank 20 1950 0001 2006 0617 8079 0002

Redakcja zastrzega sobie prawo skracania nadesłanych materiałów i nie odpowiada za treść reklam oraz listów do redakcji.

Tekstów nie zamówionych nie zwracamy. Reklamy przyjmowane są w siedzibie redakcji.

REKLAMA

  • Reklama
  • Reklama
  • Reklama

Projekt witryny

Wykonanie: INFOSTRONY - Adam Podemski, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl